in

Çocukları Ergenliğe Giren Anne Babaların Bilmesi Gerekenler

Gönderi paylaş:

Siz dünkü “kuzunuzu” hala bir bebek gibi görmek isteyebilirsiniz. Ama buluğ denen bunalım çağını en az dertle atlatabilmek niyetindeyseniz, oğlunuz veya kızınızdaki değişiklikleri kabul etmeniz gerek.

Anne bir yandan ellerini önlüğüne silerken bir yandan da tedirgin bir sesle söyleniyordu. “Sana kaç defa o arkadaşlarınla gezmeye gitmeyeceksin demedim mi ben? Zaten son haftalarda notların da iyice kötüleşti. Bir de bu aksi davranışların…”

Ama çocukluktan yeni çıkmanın, bambaşka bir dünyada yerini aramanın verdiği heyecan, duygu patlaması ve başkaldırmasıyla “yetişkin adayı” genç, annesinin sözünü bitirmesini bile beklemeden, kapıyı çarparak çıkar.

Anne ve babalar, çocuklarının buluğ çağına girmesiyle birlikte çocuk eğitiminin belki de en zorlu dertli devresine adım atarlar. Bu dönemde işleyebilecekleri en büyük hatalardan biri de, çocuklarını yine eski küçükler olarak görüp, onu yeni koşullar altında değerlendirmemeleridir. Oysa şöyle bir durup düşünseniz sizler de karşınızda dünkü uysal küçük kızınız veya afacan oğlunuz olmadığını anlayabilirsiniz.

Size ne kadar acı gelirse gelsin, onların iyiliği için kabul etmeniz gereken bir gerçek ortadadır: Dünkü yavrularımız gitmiş, onların yerine yarının müstakbel annesi bir genç kız adayı, müstakbel babası bir delikanlı gelmiştir! Siz öyle düşünmeseniz bile.

Öyleyse bu derece önemli olan buluğ çağının kız ve erkek çocuklarda ne gibi değişmelere yol açtığını gelin hep birlikte, madde madde inceleyelim:

Kız Çocuklarda

Yavaş yavaş, sesi toklaşır ve kalınlaşır. Bir çocuk doğurabilecek cinsel olgunluğa erişir. Yani anne olabilecek yeterliktedir. Hamilelik ve doğum kontrol yöntemleriyle ilgilidir. Erkek arkadaş edinebilir. Erkek çocuklara karşı davranışları tutuktur. Çok yakın bir kız arkadaşı vardır ve sıkı fıkı olduğu bu arkadaşı ile sırlarını paylaşır. İkisi devamlı bir arada olmak konuşup söyleşmek ihtiyacındadırlar.

Erkek Çocuklarda

Yavaş yavaş tüylenme başlar. Sakalının da bir an önce çıkmasını dört gözle bekler. Yüzünde ergenlik sivilceleri belirir. Olgunlaşmış sperm hücrecikleri üretmektedir. Yani artık baba olabilecek yeterliktedir. Kızlar ve seks konularına meraklıdır. Yine de kendini emin hissettiği grubu içinde kalmayı tercih eder.

Kız Ve Erkek Çocuklarda Görülen Belli Başlı Buluğ Çağı Belirtileri

Duruş bozuklukları ve sırt kamburluğu görülür. Oransız büyüyen kolları ve elleriyle adeta boynundan asılmış gibi çarpık, bitkin bir görüntüdedir. Okuldan bıkkınlık belirtileri ortaya çıkar. Öğretmenlerine kafa tutmaya başlar, derslerine karşı kayıtsızlaşır.

Akşamları dilediği saatte yatmak ister (Gerçek uyku ihtiyacı 8-9 saattir ). Tartışmalarda hemen sertleşip, bağırmaya başlar. Öfkelenmeye teşnedir. Ailenin bir takım düzenlerini örneğin yemek saatlerini uygun bulmaz. Güçlü bir bağımsızlık duygusuyla yanıp tutuşmaktadır… Kendisi hakkındaki yargılarında değişme görülür.

Yaptığı bir işin veya bir düşüncenin sorumluluğunu yüklenmeye veya herhangi bir suçunu itirazsız kabullenmeye hazırdır. Artık, anne-babasıyla değil, kendi başına sokağa çıkmaktan hoşlanır.

Cezai ehliyete sahiptir. Yani, yasalara karşı işlediği suçlardan mahkeme önünde Sorumlu tutulur. Sık sık aynaya bakar. Küçük ayrıntılarla inceden inceye ilgili ve titizdir. Büyüklerin pek de anlamadıkları bir tür argo konuşur. Flört sanatının inceliklerini uygulamak, bilmek ister. Arkadaşları ve yaşıtlarıyla eğlenceler düzenlemekten ve bu tür eğlencelere gitmekten hoşlanır.

Aklınıza takılan soruları yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir