in

Çocuklarda Öksürük Nasıl Giderilir?

Gönderi paylaş:

Çocukta öksürük olması genellikle ciddi bir hastalığın habercisi değildir. Bu yaşlarda öksürük, solunum sisteminin kendini koruması için meydana gelen bir refleks olarak nitlendirilebilir. Ciğerleri bakteriler, virüsler ve solunum yoluna kaçan yabancı cisimlerden koruyan bir savunma mekanizmasıdır. Öksürüğün sebebi solunum yolu rahatsızlığı olsa bile çocuklar hastalık belirtilerini net olarak anlatamadıklarından için öksürüğün gerçek sebebini zor olabilmektedir.

Öksürük türüne göre problemin tahmin edilmesi

Sarı veya yeşil burun akıntısı ile birlikte baş ve boğaz ağrısı, nefesin kötü kokması belirtileri gözlemleniyorsa sinüzit olabilir. Solunum yollarına yabancı cisim kaçması da sebepsiz yere ortaya kuru öksürüğün sebebi olabilir. Astım, soğuk algınlığı, sigara dumanı da önde gelen ve ilk akla gelen öksürük sebepleri olarak sayılabilir. Kısa, kuru ve hırıltılı öksürük astım, bronşit veya zatürre şüphesini öne çıkarır. Öksürük ile birlikte balgam var ise üst solunum yolu enfeksiyonları düşünülür.

Öksüren çocuğa ne yapılmalı?

 • Sebepsiz yere ısrarlı ve kuru öksürük başlamışsa, çocuğun boğazına yabancı bir cismin kaçıp kaçmadığı kontrol edilmelidir.
 • Öksüren çocuğun odasını sürekli nemli tutulmalıdır. Kuru hava öksürüğü daha fazla arttırır. Bu durumda odayı fazla ısıtmamaya özen gösterin.
 • Burun sıvısının boğazından aşağılara kayarak tahrişe yol açmasını ve solunum yoluna girmesini engellemek için geceleri öksüren çocuğun yastığının altına destek koyularak dik yatması sağlanmalıdır. Yan yatırmak da tahrişi önler. Çocuk çok küçükse yüzükoyun yatırılmamalıdır. Yan yatırılacaksa da yüzükoyun dönmemesi için önlem alınmalıdır.
 • Çocuğun yanında, hatta bulunduğu evde dahi sigara içilmemelidir.
 • Balgamlı öksürüklerde öksürüğün kesilmesi değil, öksürükle birlikte balgamın sökülüp atılması önemlidir. Bu sebeple kesinlikle öksürük şurubu kullanılmamalıdır.

Aşağıdaki durumlarda vakit kaybetmeden doktora başvurun

 • l 3-4 gündür devam eden öksürükte,
 • l Çocuk öksürük yüzünden uyuyamazsa,
 • l Öksüren çocuk 6 aylıktan küçükse,
 • l Öksürüğün sebebi boğaza kaçan bir cisimse ve çıkarılamamışsa,
 • l Hiç kesilmeyen, kuru bir öksürük varsa,
 • l Çocuk hırıltılı nefes alıyorsa veya nefes almakta güçlük çekiyorsa.

Çocukta öksürüğü gidermek için basit bir tarif

2 yaş üstü çocuklar için balın öksürüğü kesmede ilaçtan daha etkili olduğu bilinmektedir. Bir fincan içinde tamamen eritilen bir tatlı kaşığı kestane balı öksürüğe karşı kullanılan en eski ve bilinen yöntemlerdendir.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir