in

Çocuklarda Obeziteye Karşı Spor Şart

Gönderi paylaş:

Çocuklarda Obezite nedenleri karmaşık ve çok faktörlü olsa da, zayıf diyet ve hareketsiz olmanın sorunun merkezinde olduğu açıktır. Ancak egzersiz sadece kilo kontrol aracı değildir. Çocuğun kilo durumu ne olursa olsun, fiziksel aktivite optimum büyüme ve gelişme için ön şarttır. Bilim insanları küçük çocuklar günde en az üç saat boyunca aktif olmalarını önerir. Ayrıca, okul öncesi çağdaki çocuklar için televizyon, tablet ve telefon gibi elektronik cihazlarla aktivitelerin günde bir saatten daha fazla olmaması gerektiği önerilmektedir.

İki yaşın altındaki çocuklara televizyon izletilmesi sağlıklı değildir. Günümüzde maalesef ebeveynler ve toplum; küçük çocukların aktif doğasını, televizyon, video oyunları ve bilgisayar gibi cazip fakat gittikçe hareketsiz olmalarına neden olan etkinliklere maruz bırakıyor. Çocuklar gençken doğal olarak aktif olsalar da, yaşantımızın yoğunluğu ve günlük yaşamda teknolojinin artan cazibesi ve kullanımı, günlük rutinlerdeki fiziksel aktiviteleri yapmaktan uzaklaşmalarına neden olmaktadır. Bu nedenle telefon, tablet, televizyon gibi teknolojik cihazlar, küçük çocukları aktif olmaya teşvik etmek ve aşırı hareketsiz alışkanlıklara geçişi durdurmak için bir zorluk olmaya devam etmektedir.

Çocuklarda obezite sorununa karşı spor yapmanın önemi

Bazı fitness uzmanları, bazen kişisel antrenörlerin veya spor salonu fitness programlarının kullanımıyla birleştirilen egzersizleri ve çocukların büyüklüğüne uygun spor ekipmanlarının kullanımını teşvik etmektedir. Bu, ebeveynlerin güvenlik ve tehlike konusundaki endişelerini azaltabilir, çünkü çocuklar yakından denetlenir. Ancak fitness ekipmanı ile yapılan sürekli egzersiz türü, küçük çocukların gelişim kapasiteleri ile uyumlu değildir.

Bu tarz bir spor salonu programı; yetişkinlerin zindeliğine yardımcı olabilir fakat çocukların mini yetişkin olmadığını hatırlamak önemlidir. Çocukların olgunlaşmamış vücut sistemleri (kalp, akciğerler, kaslar, kemikler, beyin ve sinir sistemi) vardır, bu nedenle yetişkinlerden psikolojik olarak çok farklıdırlar. Sonuç olarak, çocuklar heyecanlı kısa aktiviteleri ve sık sık değişen çoğunlukla hafif aktiviteleri tercih ederler.

Peki, fiziksel aktiviteyi nasıl teşvik ediyoruz? Cevap aktif oyundur. Küçük çocuklar Zindelik konusuna odaklanmak yerine, denge ve koşma, tırmanma, tekme atma ve yakalama yeteneği gibi temel hareketlerini ve koordinasyon becerilerini geliştirmek için fırsatlara ihtiyaç duyarlar.

Çocuğunuzu Sürekli Bilgisayardan Uzak Tutun

Çocuğunuzu Sürekli Bilgisayardan Uzak Tutun
Çocuğunuzu Sürekli Bilgisayardan Uzak Tutun

Okul öncesi çocuğunuzun bir spor salonu programı denemesini istiyorsanız, eğlenceli bir ortamda denge ve koordinasyon becerilerine odaklanan türü seçin. Daha sonra, çocuğun becerisi geliştiğinde (genellikle 10 yaşına kadar) zindeliğe daha fazla önem verebilirsiniz. Çocuklar kendi oyun fırsatlarını yaratma konusunda ustalaşırlarsa, sıkılma ve video veya bilgisayar oyunlarının cazibesine yeniden kapılma olasılıkları daha düşük olacaktır. Bu, çocuklar işlerin nasıl idare edileceğini öğrenene kadar ebeveyn rehberliği gerektirebilir.

Yaratıcı, aktif oyun, körebe veya istop oynamak, karton kutularla veya bahçe hortumu veya su tabancasıyla eğlenmek gibi basit şeyler içerebilir. Aktif oyun iç mekânda da olabilir. Balonları kullanarak top oyunlarını uyarlayabilir, onlarla evcilik ve saklambaç oynamayı deneyebilirsiniz.

Aktif ulaşım kavramını teşvik etmek gidecekleri yerlere nasıl gidileceğini veya giderken hangi vasıtalar binileceğini öğrenmek çocukları aktif olmaya teşvik etmenin başka bir yoludur. Evden hedefe kadar olan mesafe çok uzaksa, aracınızı hedeften bir veya iki sokak uzağa park etmeyi ve yolculuğunuza yürüyerek devam etmeyi deneyin. Unutmayın, çocuklukta öğrenilen alışkanlıklar, genellikle yetişkinliğe aktarılan alışkanlıklardır. Aktif oyun ve aktif ulaşım, küçük çocukları yaşam için hazırlayacaktır.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir