in

Çocuklarda Dikkati Arttıran Beslenme Önerileri

Gönderi paylaş:

Günümüz şartlarında gıda konusunda artık ebeveynler çok dikkatli davranmaktadırlar. Beslenmenin spor kadar sağlığa yararlı bir etmen olduğu artık birçok kişi tarafından biliniyor. Mevsiminde tercih edilen besinler mevsim şartlarının vereceği zararları engellediğinden dolayı insan sağlığı için yararlıdır. Çocukların da dikkatini arttıran bu besinler oldukça sık tüketilmelidir. Böylece gün boyu aktif olan çocuklar çevre ile daha uzun süre temas halinde kalabilirler.

Çocuklarda Dikkati Arttıran Karnabahar ve Brokoli

Sonbahar mevsiminin bir vazgeçilmezi olan karnabahar ve brokoli yalnız çocuklar için değil tüm herkes için sıklıkla tüketilmesi zorunlu bir besindir. İçerisindeki zengin lif kaynağı dolayısıyla sıklıkla tüketebileceğiniz ve çocuklarınızın dikkatini de arttırabileceğiniz bir besin yapısına sahip. Brokoli ve karnabahar haşlanmış şekilde tüketildiğinde içerisindeki besin değeri o denli artarak dikkati arttırmaktadır.

Haşlanmış Yumurta

Sabah kahvaltıda sürekli olarak tüketilen bir adet haşlanmış yumurtanın çocuklar üzerinde dikkati arttırdığı birçok araştırmacı tarafından kanıtlanmıştır. Bunun yanı sıra haşlama yerine yağ içerisinde omlet olarak yapılan yumurtanın ise içerisindeki besin değerinin düştüğü ve aşırı derecedeki yağ oranı nedeniyle insan sağlığına tehdit teşkil ettiği de bir gerçek.

Balık ve Diğer Su Ürünleri

Bildiğimiz gibi balıklar aşırı derece omega-3 besin değerine sahiptir. Bu nedenle haftada bir defa kesinlikle balık tüketimi çocukların dikkatini normalden daha yüksek bir dereceye çıkaracaktır. Ayrıca diğer su ürünleri de aynı şekilde bu konuda yardımcı olacaktır.

Çocuklarda Dikkati Arttıran C Vitamini Zengini Ürünler

Çocuklarda Dikkati Arttıran C Vitamini Zengini Ürünler
Çocuklarda Dikkati Arttıran C Vitamini Zengini Ürünler

C vitamini açısından zengin olan mevsimsel meyve ve sebzeler de hastalık önleyici yapıya sahip olmaları nedeniyle çocukların dikkatini aynı düzeyde yüksek bir şekilde kalmasına yardımcı olacaktır. Hasta olmayan bir çocuğun aynı derece de yüksek dikkat yeteneğine sahip olduğu kanıtlanmıştır.

Et ve Süt Ürünleri

Tavukgöğsünün içerisinde bulunan yüksek orandaki protein kaynağı çocukların dikkatinin artmasına olanak sağlayarak onlara öğün atlasalar bile gerekli besin takviyesi görevini üstlenebilecekleri yapıya sahip bir besindir. Ayrıca her sabah içilen bir bardak sütün de yararlı bir yapıya sahip olduğu ve dikkati arttırdığı biliniyor.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir