in

Çocuklarda Bilişsel Gelişim ve Destekleyici Oyuncaklar

Gönderi paylaş:

Çocuğunuz dünyayı öğrenir, yeni beceriler uygular ve oyun yoluyla bilişsel gelişim yeteneğini teşvik eden faaliyetlerde bulunur. Bazı oyuncaklar bilişsel gelişimi güçlendiren davranışları teşvik eder. Çocuğunuza yaş ve gelişimsel olarak uygun oyuncaklar sağlayarak, ona problem çözme, sembolik düşünme, taklit ve akıl yürütme becerileri uygulama fırsatları sunabilirsiniz.

Bebeklerde Bilişsel Gelişim

Bebeğinizin hayatının ilk yılında, ona duyusal keşfi ve motor becerilerin geliştirilmesini teşvik eden oyuncaklar sağlayın.

Yumuşak aynalar, bebeğinizin kendini tanıma yeteneğini geliştirmesine yardımcı olabilir ve istifleme halkaları, bebeğiniz halkaları koniye takma alıştırmaları yaparken ince motor becerilerin gelişimini teşvik eder.

Push-pull oyuncaklar bebeğinizin yürümeyi öğrenirken kaba motor becerilerini dengelemeyi ve geliştirmeyi öğrenmesine yardımcı olur.

Parlak, renkli ve kullanımı kolay oyuncaklar yürümeye başlayan çocuğunuza hitap edecektir. Şekil sıralayıcıları ve peg tahtaları gibi şekiller, boyutlar ve renkler hakkında farkındalık öğreten oyuncaklar, yürümeye başlayan çocuğunuzun temel kavramları öğrenmesine ve problem çözme yeteneklerini teşvik etmesine yardımcı olur.

Oyuncak mutfaklar, doktor kitleri, yazarkasa ve kostümler gibi taklit oyunu teşvik eden oyuncaklar yaratıcı düşünmeyi ve duygusal gelişimi teşvik eder. Kelime dağarcığını genişletmek ve erken okuma yazma ve okuduğunu anlama becerilerini geliştirmek için küçük çocuğunuza sık sık okuyun.

Okul öncesi Bilişsel Gelişim

Okul öncesi çocuğunuzun oyunu daha sofistike, ayrıntılı ve fiziksel hale gelmektedir. İnce motor becerileri geliştikçe, ona boya kalemi, keçeli kalemler, güvenlik makası ve boyama kitapları sağlayarak sanat yaratması için bol bol fırsat sağlayın.

Bloklar ve inşaat setleri gibi açık uçlu oyuncaklar sembolik düşünmeyi teşvik eder. Parçalı bulmacalar, parçaları ele alır ve uzamsal ilişkileri anlamasına ve parçaların nereye oturduğunu anlarken mantıklı düşünmesine yardımcı olurken el becerisini geliştirmektedir.

Okul Çağı Çocukları

İlkokulda okuyan çocuğunuz ilgi alanları geliştirmeye başladı. Çocuğunuza onları büyütmek ve geliştirmek için fırsatlar sağlayın. Müzik enstrümanı çalmak veya okumaktan hoşlanıyorsa onu enstrüman kursuna yazdırın veya sık sık kütüphaneye götürün.

Stratejik düşünme ve adil oyunu öğreten masa oyunları ve kart oyunları oynayın. Keşfetmeyi ve dürbün veya kimya setleri gibi bilim becerilerinin geliştirilmesini teşvik eden oyuncaklar, problem çözme yeteneklerini, bilim ve matematik becerilerini geliştirmede yardımcı olacaktır.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir