in

Çocuklar Rüyalarında Ne Görür?

Gönderi paylaş:

Çocukların rüyalarında her akşam bir senaryo yaşanır. Yapılan araştırmalar çocukların 4. yaşlarına kadar gerçek hayatı ve rüyaları birbirinden ayırt edemediklerini kanıtlamıştır. Bu nedenle Hülya’nın Lolipop fantezisi kendisi için rüya değil, gerçektir. Araştırmacılar yaklaşık 100’ü aşkın okul çağına gelmiş çocuklarla konuştular. Okul çağına gelmemiş çocuklarla rüyalar hakkında konuşmak daha zordur; çünkü araştırmacılar röportajdan önce çocukların güvenlerini kazanmalıdır. Fakat bazı araştırmacılar ve anketler sonucu 2 ve 4 yaşlar arasındaki çocukların rüyaları hakkında da bilgi edinmek mümkündür. Ayrıca araştırmalar çocukların siyah beyaz değil. Yetişkinler gibi renkli rüyalar gördüklerini kanıtlamıştır.

Bunun dışında yeni doğmuş bebeklerin bile rüya görebildiklerini kanıtlayan araştırmacılar vardır. Aileler de bebeklerin rüya gördüklerini, onların uykudayken göz kapaklarına bakarak anlayabilirler. Rüya gören bebeklerin göz bebekleri çok hızlı bir şekilde hareket eder. Uzmanlar bu aşamayı Rem dönemi diye adlandırır. Rem döneminde göz hareketleri başlar ve insan beyninde hareketlenmeler olur. Uzmanlar henüz doğmamış bebeklerde bile Rem döneminin olduğunu söyler. Bu da aslında anne rahmindeki bebeğin de rüya görebildiğini kanıtlayabilir.

Çocuklar da yetişkinler gibi, rüyalar aracılığı ile günlük hayatta karşılaştıkları olayları sindirme imkânına sahip olurlar. Ya da bilinçaltına itilmiş birtakım olaylar, rüyalar sayesinde ortaya çıkar. Uzmanlar çocukların yüzde 67 ‘sinin korku rüyaları gördüklerini kaydetmiştir. Ayrıca gerçek hayatta da olduğu gibi, kız ve erkek çocuklar farklı rüyalar görürler.

Kız çocukları genelde daha yumuşak olaylar görürken, erkekler daha sert olaylarla karşı karşıya kalırlar. Kızların rüyalarında daha çok sosyal ilişkiler ön plandadır. Örneğin: anne babalarına olan tutumları veya çocuk yuvalarındaki bakıcılarla olan ilişkileri gibi. Erkek çocuklarında ise rüyalar biraz daha farklı gelişir. Erkekler kendilerini genellikle TV’de izledikleri kahramanlar şeklinde görürler. Örneğin: Batman veya Spiderman gibi.

Okul çağına gelmiş çocukların yüzde 40’ının rüyalarında hayvanlar bulunur. Anne ve babalar da bu nedenle kişilik olarak çok az ortaya çıkarlar. İnsan olarak genellikle sadece kardeşler ortaya çıkar. Çocukların rüyalarında anneler genellikle iyilik perisi veya cadıdır. Babalar ise, kral veya hırsızdır. Fakat bu sembollerin gerçek hayatla ilintili olmaları her zaman gerekmez. Örneğin: bir cadı sonunda çok iyi bir kişiliğe de dönüşebilir. Fakat çocukları her akşam korku rüyaları gören ailelerin çocuklarına yardımcı olmaları gerekir.

Çocuk her akşam masallardaki kötü sembollerden takip edildiğini düşünüyorsa, ailelerin aşağıda belirtilen noktaları uygulamaları yeterli olabilir.

Çocukların Rüyaları İçin Aileler Nelere Dikkat Etmeli?

Çocuğunuzu her gece bir kurt kovalıyorsa, çocuğunuza kurtun iyi bir kişiliğe sahip olduğu bir masal anlatabilirsiniz. Böylece çocuğunuz kurt sembolünün, sadece kötü karakterleri temsil ettiğini düşünmez.

Çocuğunuzun korkuyla uyandığı zamanlar gördüğü rüyaların tamamını iyi bir sonuca bağlayın. Çocuğunuzun, gördüğü rüyalardan dolayı korkmasına izin vermemelisiniz.

Çocuğunuzdan kendisini korkutan karakteri çizmesini isteyin. Böylece çocuk onu korkutan yaratığın aslında ona bir kötülük yapamayacağını anlar. Ayrıca çocuğunuzun bu karakteri çizdikten sonra yırtıp atması da, onu rahatlatacak ve korkusundan kurtulmasını sağlayacaktır.

Çocuğunuza bir koruyucu ayıcık veya sihirli bir battaniye hediye edin. Böylece çocuğunuz rüyalarında kendisini daha güçlü hissedecektir.

Çocuğunuzu uykusunda rahatsız edecek bütün unsurları ortadan kaldırmaya çalışın. Onun korkmasına neden olan birçok kez yatağın çok yumuşak olması veya akşamüzeri çok fazla yemek yemesi olabilir. Bütün bu etkenlerden dolayı, çocuğunuzun huzursuz bir gece geçirmesi mümkündür.

Bu gibi durumlarda bir gece lambası da yardımcı olabilir. Loş bir ışıkta çocuğunuz daha az korkacaktır. Ayrıca ışık sayesinde, çocuğunuzun derin bir uykuya dalmasını da sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuzun yatma saatine az kala, televizyon izlemesine izin vermeyin. Çünkü televizyonda gördüğü resimlerin hepsi rüyalarda daha şiddetli bir hal alabilir. Fakat yatmadan önce çocuğunuza bir masal anlatabilirsiniz. Bu masalı çocuğunuz daha yumuşak hatlı canlandıracak ve uykusunda daha güzel şeyler görecektir.

Bunun dışında çocuğunuza gördüğü rüyaların yalan olduğunu, gerçeklerle hiçbir bağlantısı olmadığını söylemeniz hiç doğru olmaz. Çünkü çocuklar rüyalarıyla kendi gerçeklerini dışa vururlar ve bunların doğruluğundan da şüphe etmezler. Çocuğunuzla rüyaları hakkında konuşun. Böylece çocuk kendisinin ciddiye alındığını hisseder. Siz de çocuğunuzun rüyalarında nelerin olup bittiğini öğrenme imkanına sahip olursunuz.

Sağlıcakla Kalın

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir