in

Çocuklar İçin Hangi İçecekler Daha Yararlıdır?

Gönderi paylaş:

Çocuklar yetişkinlere göre daha çok sıvı alırlar. Bu ihtiyaçları neden kaynaklanır? Hangi içecekler onlar için daha yararlıdır? Susuzluğun diğer gereksinimlerden daha fazla önem taşıdığını herkes bilir. Bu, özellikle de çocuklar için çok geçerlidir. Çünkü onlar beden ağırlıklarına göre, yetişkinlere oranla üç – beş kat daha fazla sıvıya ihtiyaç duyarlar. İki yaşında bir çocuk günde ortalama bir buçuk litre su içer. Çocukların bu kadar çok su içmelerinin nedenleri şöyle sıralanabilir:

Çocukların vücutlarının yüzde 80’i sudan oluşur (bu oran yetişkinlerde yüzde 60 civarındadır). Çünkü çocukların organ ve doku gelişimi için daha fazla sıvı gerekir.

Çocuklar, terleme ve nefes yoluyla yetişkinlerden iki – üç kat daha fazla sıvı atarlar. Su kaybı özellikle ateşlenme, ishal, kusma, fazla hareket etme sonucu ve sıcak günlerde daha fazla gerçekleşir. Vücut, sıvı dengesini tekrar oluşturabilmek için iki kat daha fazla sıvıya ihtiyaç duyar. Bu nedenle çocukların sürekli susamalarına şaşmamak gerekir. Yetişkinlerin “Çok fazla içme !” uyarıları iyi niyetli olsa bile doğru değildir.

Çocuklar için en iyi içecekler

Bebeğin anne sütü veya hazır mamayla beslenmesi alınan sıvı açısından çok şey fark etmez. Bebekler ilk aylardaki sıvı ihtiyaçlarını tamamen sütten sağlarlar ve bunun yüzde 90’ı da sudur. Bu nedenle ek olarak su ya da çay vermek gerekmez. Çocuk katı beslenmeye geçtiği andan itibaren ek sıvı verilmelidir.

İnsanlar birçok yerde musluk suyunu susuzluk giderici olarak kullanır. Özellikle çocuklar susuzluklarını gidermek için, bilinçsizce bu yolu seçerler, çünkü içtikleri suyun içinde ne denli zararlı maddelerin olduğunu bilmezler. Bu konuda çocukları uyarmak ve aydınlatıcı bir yolla engellemek, yetişkinlere düşer. Suyunun içilebilir olduğunu bildiğiniz bir musluktan su içmeden önce, bir süre boşa akıtın. Borularda biriken sular, beklemeden dolayı zararlı maddeleri yoğunlaştırabilir.

Mama hazırlamak veya meyve suyunu inceltmek amacıyla kullanacağınız suyun, satın aldığınız veya temiz olduğuna dair emin olduğunuz sular olmasına özen gösterin. Bunun için de, içme sularınızın temiz ve sağlıklı olup olmadığını araştırmalısınız.

Bebeğinizin sıvı ihtiyacına, meyve çayları da çok uygundur. Sabahtan kaynatılan çay, oda ısısında soğutularak, gün içerisinde içirilebilinir. Veya sulandırılmış meyve suyu da tercih edilebilir. İçeceklerde mümkün olduğunca az şeker olmalıdır. Çünkü çocuk, kalori ihtiyacını değil, sıvı ihtiyacını karşılamalıdır. Ayrıca tatlı içecekler iştahı kapatır, dişlere zarar verir ve şişmanlatır.

Çocuklara, fincandan veya bardaktan içmeyi erken öğretmek gerekir. Birçoğu bunu ortalama bir yaşında öğrenir. Tatlandırılmış çayı veya meyve suyunu biberondan içmek, diş minesini zedeler. Çünkü emerken, ağızda sürekli sıvı olacağından, dişleri şekerden, meyve asidinden koruyacak yeterince tükürük oluşamaz. Sonuç, diş çürümesidir. Ayrıca çocuklar sıcak günlerde soğuk içecekleri çok severler. Çok sık içerlerse midelerine zarar verirler.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir