Çocuk

Yaz Aylarında Çocuk Hastalıkları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaz aylarında havaların sıcak olmasına aldanıp, çocukları korumasız bırakmamak gerekir. Yaz aylarında, özellikle güneş ışınlarının yere dik geldiği saatlerde çocukların korumasızca dışarda oynamaları veya uzun süre güneş altında kalmaları, sağlıkları açısından büyük sorunlara yol açabilir. Dolayısıyla çocukların bu saatlerde dışarda olmalarını gerektirecek bir sebep varsa, mutlaka gerekli tedbirler alınmalıdır. Çocuğa rahat, bol, hava alan giysiler ve geniş kenarlı şapkalar giydirilmelidir. Ayrıca vücudunun güneş gören yerlerinin korunması için yüksek faktörlü güneş kremi sürmek gerekir. Terleme nedeniyle oluşabilecek sıvı kayıplarının karşılanması için de çocuğun bol miktarda sıvı içmesi sağlığı açısından yararlı olacaktır.

Deniz ya da havuz kenarında bulunan çocuklar, güneş ışınlarının sudan yansıması nedeniyle; gölgede, şemsiye veya tente altında olmalarına rağmen güneşten etkilenebilirler. Bu nedenle deniz ya da havuz kenarında çocuk gölgede otursa bile, güneş ışınlarından koruyucu önlemler almak gerekir. Çocuklar, özellikle yaz aylarında bazı rahatsızlıklar yaşayabilirler. Bunlar şöyle sıralanabilir;

Çocuklara Yazın Sıcak Çarpması

Sıcakların aşırı yüksek olduğu havalarda ortaya çıkan çok ciddi bir durumdur. Sıcak çarpması yüksek ateş (40 derece), uykuya meyil, kuru sıcak cilt ve nabzın hızlanması ile kendini gösterir. Çocuğu serinletecek tedbirleri almak ve ardından hızla doktora veya bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

Çocuklarda Yazın Besin Zehirlenmesi

Yaz aylarında sıcakların etkisiyle gıdalar çabuk bozulur. Çocuklar tatil amaçlı gittikleri lokanta veya tatil köylerinde değişik gıdalarla daha fazla karşılaşırlar. Mikroplu veya bozulmuş besinlerin alınmasını takip eden 3 – 6 saat içinde ateş, kusma, ishal ve karında kramplar oluşur. İshal, kusma çok şiddetli ve kanlı gaita mevcut ise, en kısa sürede bir hekime başvurmak gerekir.

Çocuklarda Yazın İsilik

Yaz aylarında aşırı terlemeyle ortaya çıkan ve vücudun ter bezlerinin yoğun olduğu bölgelerde görülen ufak kırmızı lekelere isilik denir. Bunlar, deri kıvrımı olan yerlerde daha fazla görülür. İsilik ter bezlerinin tıkanması ile ortaya çıkar. Bu açıdan yaz aylarında çocukların sık yıkanmaları, rahat, bol ve hava alan pamuklu giysiler giymeleri, isiliği önlemek için yeterlidir.

Çocuklarda Yazın Kulak Ağrısı

Çoğunlukla çocuk havuza ya da denize girerken kulağına su kaçması yoluyla kulak yolunun tıkanması ile kulak ağrısı oluşur. Ayrıca kulak ağrısı orta kulak iltihabına bağlı da olabilir. Eğer çocuk kulak ağrısı ve işitme azlığından şikayet ediyorsa, mutlaka hekime başvurulmalıdır.

Çocuklarda Yazın İshaller

Yaz ishalleri özellikle kusma ile birlikte görülürse çok büyük önem taşır. Bu, özellikle su kaybından dolayı çok önemlidir. Yaz ishallerinin önemli bir bölümü virüs kaynaklıdır. Antibiyotik tedavisi gerektirmez ama kaybedilen su ve elektrolitlerin yerine konması gerekir. Yaz ishalleri su ve besin kaynaklı olabilir. İshal çok şiddetli başladıysa, kusma ile beraber görülüyorsa, yüksek ateş mevcutsa ve gaita kanlıysa, mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Hafif ishaller de basit diyet tedbirleri ve bol sıvı ile çoğu zaman düzelir.

Çocuklarda Yazın İdrar Yolu Enfeksiyonları

İdrar yolu enfeksiyonları her zaman önemlidir. Yazın havuz veya denizden alınan mikroplarla oluşabileceği gibi, kızlarda temizliğin doğru yapılmamasına bağlı da olabilir. Çocukta, enfeksiyonun şiddetine göre idrar yaparken yanma, ağrı veya idrar yapamama ya da sık idrar yapma belirtileri görülebilir. Mutlaka tedavi edilmeli ve hekim gerekli görüyorsa, altında yatan başka bir sorunun olup olmadığı araştırılmalıdır.

Çocuklarda Yazın Böcek ve Sinek Sokmaları

Böcek veya sivrisinek sokmaları veya bunlarla ilgili ciltteki kaşıntı, şişme ve yaralar yazın önemli sorunlarındandır. Böcek veya sivrisinek sokmalarında çeşitli büyüklüklerde kırmızı renkli kaşıntılı döküntüler oluşur. Böyle durumlarda antialerjik pomatlar kullanılabilir. Isırığın olduğu bölge buz veya alkolle soğutulabilir. Ancak arı sokması ve bunun tekrarı halinde anafilaktik şok denilen durum ortaya çıkabilir. Ari zehrine karşı alerjisi olan çocuklar mutlaka bir alerji uzmanına gösterilmelidir. Sivrisineklerle mücadele için kullanılan tabletlerde emdirilmiş ve ısıtıldıkça salınan insektisidler mevcuttur. Odanın çok küçük olmaması, havalandırılması ve çocuğun yakınında olmaması şartı ile bir zararı yoktur. Ancak hala bu tabletlerin ve benzerlerinin zararlı olup olmadıkları tartışma konusudur.

Çocukların Yaz Aylarında Hayvanlarla Temasa Geçmesi

Yaz aylarında çocuklar sokaklarda veya tatil yörelerinde hayvanlarla daha fazla temasa geçerler. Sahipsiz kedi veya köpekler her zaman potansiyel tehlike olarak görülmelidir. Bakımsız olan bu hayvanlardan çocuklara bazı cilt parazitleri veya bağırsak parazitleri geçebilir.

Tabii en önemlisi, hayvan tarafından ısırılma veya yaralanma durumunda ortaya çıkabilecek kuduz tehlikesidir. Böyle durumlarda duyarsız davranmak çok acı sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle çocukları sokak hayvanlarına karşı uyarmak ve eğer gerekirse, yani çocuk bir sokak hayvanı tarafından saldırıya uğradıysa, mutlaka doktora müracaat etmek gerekir. Çocukların sahipli, bakımlı ve aşılı hayvanlarla oynamalarının hiçbir sakıncası yoktur.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu