Çocuk

Uyumak İstemeyen Çocuğa Nasıl Davranmalı?

Okula başlayan çocukların geceleri erken yatma sorunu pek çok yuvada bir hır-gür sebebidir. Oysa biraz otorite, biraz siyaset, bu işi çözümlemeye yeter. Okulların açılmasıyla beraber, çocuklu ailelerin çoğunda her gece oynanan bir oyundur bu. Sabah erkenden kalkacak olan çocuğun, fazla geç olmadan, yatması.

Ve hemen hemen hiçbir çocuk gönüllü olarak yatağa koşmaz. Büyükleri oturmuş televizyon seyrederken, onun erkenden yatıp uyuması, haksızlık değil de nedir?

Bir zamanlar evin çocuğu gelir, anne-babasının yanağını öper, sonra annesinin anlattığı masalı dinleyerek, cici bir yavruya yakışır şekilde uykuya dalarmış… Ama nerede şimdi böylesi? Didişme, itirazlar, gözyaşları ve patırtı olmadan çocuğu yatırabilmek, adeta büyük başarı sayılıyor!

Ancak anne-babaların çoğunun çocuklarını genellikle gerekenden önce yatağa gönderdikleri de bir gerçek. Buna karşılık doktorlar okul çağındaki çocuklara ortalama 9-10 saatlik uykunun yeterli olduğunu söylüyorlar. Elbette bu kesin rakam değildir. Kimi çocuk daha az bir uykuyla yetinir ve sabah rahatça kalkarken, kimi çocuk da daha uykucudur.

Eğer anne-babalar, belirli bazı kurallar saptayıp bunlara uyarlarsa, akşam yemeklerinden kısa bir süre sonra başlayan yatıp yatmama savaşını kazanmaları da hayli kolaylaşacaktır.

“Yatağa girmek” olayını sakin büyütmeyin. Yoksa yatmamak direnişinde eline en büyük kozu vermiş olursunuz: Onun niyeti zaten sizin bütün dikkatinizi üzerinde toplayabilmektir.

Erken yatmayı hiçbir zaman “ceza” olarak kullanmayın. Uyumak çok doğal bir iş olmalıdır, eğitim aracı değil.

Uyku alışkanlığı vermek çok önemlidir. Arka arkaya birçok gece aynı saatte uyuyan çocuk buna alışacak ve hep aynı saatlerde kendiliğinden uykusu gelecektir.

Çocuğun uykusu için gereken huzuru sağlamak önemlidir. Çocuk bir aile tartışmasına tanık olmadan veya azar işitmeden yatağa girmelidir.

Çocuğun yatar yatmaz uyumaya zorlanması doğru değildir. Önemli nokta, belirli zamanda yatmaktır. Yoksa büyüklerin belirlediği saatte uyumak değil. Çocuk yorgun değilse, uykuya dalmadan önce 10-15 dakika kitap okuyabilir veya odasında oyalanabilir. Böylece daha çabuk uykusu gelir.

Çocuğunuzun yatma saatini saptarken, okulda “Sabahçı” veya “Öğlenci” oluşunu da hesaba katin. Öğlenciler için biraz daha hoşgörülü davranabilirsiniz, ama sabah karanlıkta kalkanlar, herhalde fazla oyalanmamalıdır.

Bunları söylerken bir yandan da sizi duyar gibi oluyoruz: “Bizim çocuğu bilmezsiniz siz. Bunların hiçbiri fayda etmez ona…”

Gerçekten bazı çocuklar kendileri gece yattıktan sonra büyüklerin ne yaptıklarını çok merak ederler. Bu yüzden de evde sık sık gürültü kopar. Bu durumda yapılacak en iyi şey nedir biliyor musunuz? Bırakın bir akşam çocuğunuz da sizinle birlikte otursun, yatağa “büyükler gibi geç” gitsin (Tabii bunu televizyonda özellikle sıkıcı bir programın olduğu bir akşama rastlatmaya dikkat edin). Gece yattıktan sonra hiç de çekici ve değişik şeyler olup bitmediğini görünce, içi rahat edecektir.

Büyük bir ihtimalle de ertesi gece yemekten biraz sonra, “Ben yatıyorum artık, iyi geceler anne, iyi geceler baba!” diye seslenecek ve çekilecektir.

Aklınıza takılan soruları yorum bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz. Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu