Çocuk

Üç (3)Yaş Sendromu Nedir?

3 Yaş Sendromu dikkat edilmesi gereken önemli bir dönemdir. Çocuklar büyüdükleri her evrede farklı özellikler, davranış ve tutumlar sergilemektedirler. Özellikle 2 ve 3 yaşlarında çocuklar daha farklı hareketler sergilerken bu farklı davranışlar 3 yaşında daha bariz gözlemlenmektedir. Çocuklar 3 yaşına geldiklerinde bağımsızlıklarını ilan etmeye meyilli hale gelmektedir. Bu yaşta verilen yemeği yememe, kıyafetlerini kendisi giymek isteme ve her şeye itiraz etme gibi davranışlar çocuklarda fazlasıyla görülmektedir.

Uzmanlar özellikle 18 ile 24 aylar arasında çocukların bağımsızlığı ilan etme belirtilerinin başladığını ve 3 yaşında bu belirtilerin yoğun şekilde görüldüğünü ifade etmektedir. Artık 3 yaşına gelen çocuklar birey olduğunu ispat etmeye çalışırken fikirlerinin de kabul görmesi konusunda çok fazla ısrarcı davranmaktadırlar. İşte bu sürece uzmanlar tarafından “3 yaş sendromu” adı verilmektedir. Bu süreç anne ve babalar için son derece yıpratıcı bir dönem olsa da bu döneme ait bilinçli olunduğunda 3 yaş sendromu hem çocuklar hem de anne ve babalar için daha rahat geçecektir.

3 Yaş Sendromunun Genel Davranış Özellikleri

3 Yaş Sendromunun Genel Davranış Özellikleri

Üç yaş sendromuna yönelik yapılan inceleme ve araştırmalar neticesinde çocukların bu dönemde sergilediği genel davranış özellikleri uzmanlar tarafından belirlenmiştir. Bu dönemin en belirgin davranış özelliklerinin başında çocukların her kıyafeti beğenmemeleri ve istedikleri kıyafeti giymek istemeleridir. Ayrıca “Hayır” cevabı aldıklarında bu dönemde aşırı öfke patlaması yaşayabilmektedirler. 3 yaş sendromu yaşayan çocuklar bağımsız olmak istemekle birlikte aynı zamanda anne ve babalarıyla sürekli inatlaşma eğilimindedirler. Bedenlerini, zihinlerini ve duygularını bütün olarak gösteren ve 3 yaş sendromu yaşayan çocuklar, hayal ve gerçek kavramları arasında ayrım yapamamaktadırlar.

Üç yaş sendromunun en belirgin davranış özelliklerinden birisi de uyuma arzularının oldukça azalması ve öğle uykusuna tepki göstermeleridir. Tüm bu davranışlar 3 yaş sendromunu ortaya koyan belirtiler niteliğindedir ve görüldüğü gibi hem anne hem de babalar için son derece yıpratıcıdır. Dolayısıyla da bu süre ebeveynlerin sabırlı olması, sürecin kalıcı olmadığını bilmeleri oldukça önemlidir.

3 Yaş Sendromu Ne Zaman Başlar, Ne Zaman Biter?

3 yaş sendromunun başlangıç zamanı her çocukta farklılık gösterebilmektedir. Genel olarak bakıldığında ortalama olarak 2 yaşının ikinci yarısında bazen de 3 yaşının başlangıcında 3 yaş sendromu başlamaktadır. İki taraf için de zor olan 3 yaş sendromunun ne zaman biteceği konusunda ise uzmanlar tarafından net bir zaman söylenememektedir.

Her çocuğun fiziki yapısı farklı olduğu gibi duygusal yapısı da farklılık göstermektedir. Dolayısıyla da her çocukta 3 yaş sendromu uzmanların dediğine göre 3 yaş sonunda ya da daha erken bitebilmektedir. Ancak geçici bir dönem olan 3 yaş sendromu, en fazla 1 yıl kadar sürmektedir.

Belirtileri Nelerdir?

3 yaş sendromu başladığında çocukta belirli tutum ve davranış farklılıkları görülmektedir. Bu farklılıklar aynı zamanda çocuğun 3 yaş sendromuna girdiğinin de bir göstergesidir. 3 yaşına gelmiş bir çocukta odaklanma kabiliyeti yoktur ve hiçbir şeye odaklanamadığı gibi sadece ilgi alanına giren durumlarda odaklanma gösterebilmektedir. Dolayısıyla da 3 yaş sendromuna girmiş bir çocuk zorlamayla hiçbir davranışı yerine getirmeyecektir.

3 yaş sendromunun en büyük belirtisi çocuğun çok fazla “Neden?” sorusunu ebeveynlerine yöneltmesidir. Her denilene “Neden” diyerek cevap veren çocuk, aynı zamanda bu dönemde bağımsızlığını ve birey olduğunu kabul ettirmek için her yolu denemektedir. Her şeye itiraz etme, inatlaşma gibi davranış biçimleri 3 yaş sendromunda kişiliği ispat etmenin en somut yöntemleridir.

Nedenleri Nedir?

3 yaşına gelmiş ve 3 yaş sendromu yaşamaya başlayan çocuk, bu dönemde kendisini ispatlamak için çaba içerisine girmektedir. Dolayısıyla da 3 yaş sendromunun altında yatan temel neden çocuğun kendisini tanıması, birey olduğunu fark etmesi ve çevresindeki kişilerin de onun fikir ve duygularını kabul etmesini istemesidir.

Sağlıcakla Kalın.

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümünden Bizlere Sorabilirsiniz. Soru Cevap Forumundan Daha Detaylı Bilgiler Edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu