Çocuk

Süt Dişlerinin Dökülmesi, İyimi? Kötümü?

Süt dişin normal şartlarda sallanması, alttaki genç dişin sürme aşamasının geldiğine işarettir. Süt dişleri, düşme yaşı gelene kadar ağızda kalmaları gerekir. Süt dişlerinin ortalama sürme başlangıcı 6. – 9. aylar süresincedir. Sürme aşamasında 3 aylık sapma normal kabul edilmektedir. Yani 6 – 12 aylar arası normal sınırlar içindedir.

Bu süreç başladığında ilk olarak alt süt kesici dişler sürer. Bunu izleyen 3 aylık bir dönem içinde üst süt kesiciler takiben üst yan kesici süt dişleri ve bunu izleyen dönemde alt yan süt keserler sürerek, süt kesici grubunun sürmesi 12 ay civarında tamamlanmış olur. Bir sonraki sürecek grup 1. süt azılarıdır. Bunlar da 12 – 18 aylar arasında tamamlanırlar. Çocuktan çocuğa farklılık göstermekle birlikte süt köpek dişleri ve 2. süt azıları 18. aydan 30. aya kadar tamamlanırlar.

Süt dişleri hangi etkenlerden sallanır?

Süt dişlerinin sallanmasında birçok neden olabilir. Bu noktada en sık rastlanan ve en doğalı, süt dişinin düşme yaşının gelmiş olması ya da diğer bir deyişle alttaki genç sürekli dişin sürme zamanının gelmiş olmasıdır. Burada bilinmesi gereken nokta ya da bizim dikkat çekmek istediğimiz nokta şudur: Genellikle halkımız tarafından süt dişlerinin köklerinin olmadığına ilişkin bir duyum, bir söylem, bir inanış söz konusudur. Oysa, bu bütünüyle yanlıştır.

Süt dişlerinin de sürekli dişler gibi kökü vardır ve alttaki sürekli dişin çene içinde sürdürdüğü sürme hareketine bağlı olarak erimektedir. Buradaki olaya fizyolojik kök erimesi adı verilir ve doğal bir süreçtir. Bu erimeye bağlı olarak normal olarak sallanmadan ağızda yer almış ve yaşamını sürdürmüş dişler, düşme yaşı yaklaştığında sallanmaktadırlar.

Diş sallanmasının bir başka nedeni de dişlerin maruz kalmış olabileceği travma (darbe)’dır. Özellikle küçük çocuklarda ailenin bilgisi dışında (örneğin sehpaya çarpmak gibi) oluşabilecek bazı olaylar bir veya birkaç dişte sallantıya neden olabilir. Diş sallantısı konusunda bir başka etken kalıtsal nedenlere bağlı oluşabilecek bazı hastalıklarda karşımıza çıkan tablodur.

Çok ender rastlanmakla birlikte bazı sendromlarda hem süt, hem de sürekli diziyi ilgilendiren kemik erimelerine rastlanabilmekte ve bunun sonucu süt dizisinde sallantı görülmektedir. Çocuğumuzda yapacağımız basit bir ağız içi kontrolünde tek veya iki dişi ilgilendiren sallantılar, yaş uygunsa ve fizyolojik erimeye bağlı değilse, travmaya bağlı olarak düşünülmelidir. Sallantı yaygınsa, alt ve üst çenede birçok dişte karşımıza çıkıyorsa, o zaman bir sendrom düşünülebilir ve bir pedodontiste baş vurulması gerekir.

Süt dişleri hangi sıra ile dökülür?

Süt dişlerinin düşüp, yerlerini genç süreklilerin alması aşağı yukarı süt dişlerindeki sürme sırasını takip eden bir süreçte oluşmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta birçok kişi tarafından süt dişi sanılan 6 yaş dişinin varlığıdır. Süt dizisi tamamlandıktan sonra yaklaşık 3 yaş civarından 6 yaşına kadar diş kavislerinde herhangi bir hareket yoktur. Çocuk 6 yaşına geldiğinde ilk sürekli dişi olan 6 yaş dişi süt azı dişlerinin arkasındaki kaviste yerini alır. 6 yaş dişlerini takiben ilk süren dişler kesiciler grubudur. Onu izleyerek birinci süt azıları, ikinci süt azıları ve süt köpek dişleri dökülür.

Üst sürekli köpek dişleri en son süren dişlerdir. 11 – 13 yaş arası sürme tamamlanır. Bunların dışında 6 yaş dişlerinin arkasında 12 yaşında ikinci sürekli azılar ve 16 – 24 yaş civarında 20 yaş dişleri, yani üçüncü büyük azı dişleri sürer.

Süt dişlerinin çekimi gerekli mi?

Burada anlatılmak istenen, süt dişlerinin düşmesine yakın karşımıza çıkan sallantı halinde çekime gerek olup olmadığıdır. Böyle bir durumda çekime gerek yoktur. Ancak özellikle kesici bölgesinde süt dişleri ağızda iken, sürekli dişlerin süt dişlerinin dil tarafından sürdüğü olgularla karşılaşabilir. Bu durumda bir Pedodontist’ten yardım istenmesinde yarar vardır. Sallanan dişin düşmesi çok yaklaştığında özellikle “çekilebilir” korkusunu yaşayan çocuk için bir kaç günlük sıkıntılı bir dönem yaşanacaktır.

Örneğin, yemek sırasında düşmek üzere olan diş sert bir ısırma hareketi ile kopmakta olduğu diş etini zedeleyip küçük bir kanamaya bile neden olabilmektedir. Bu durumda anlamsız panikler yaşanmayıp, bir pamuk yardımı ile dişin sıkıca tutularak, dil ve yanak yüzeyleri arasında, yani öne arkaya ikişer üçer milimlik kısa hareketlerle oynatılarak alınması doğru olur. Her oynayan diş için telaşla diş hekimine gidilmesine gerek yoktur.

Süt dişlerinin erken kaybı

Süt dizisinin işlevleri; estetik, fonetik (konuşma), çiğneme fonksiyonu ve alttan gelecek sürekli diziye rehberlik etmektir. Bu nedenle dişlerin düşme yaşlarına kadar ağızda kalmaları çok önemlidir. Erken kayıp söz konusu olduğunda bu işlevlerin bir kısmının yerine getirilmemesi söz konusu olabilir. Özellikle rehberlik işlevi, yani alttaki dişin sürme yönünün tayini konusundaki eksiklik, sürekli kaviste kalıcı olabilecek bozukluklara neden olmaktadır.

Bunun yanı sıra dişin diziden eksilmesi ile ön ve arkadaki dişlerin boşluğa devrilmesi, alttan sürecek olan dişin kavis üstündeki yerini azaltmaktadır. Diş kavisini bir bütün olarak değerlendirdiğimizde, boşluğa devrilen dişlerin komşusu durumundaki dişlerde, boşluk yönünde bir hareket zaman içinde yayılarak oluşacaktır.

Bu da örneğin bir süt azısının erken kaybında, 2 – 3 yıllık bir periyod içinde alt ve üst kavisler için çok önemli olan ve kesicilerin arasından geçen orta hat çizgisinin, boşluk kaybının olduğu bölgeye doğru bozulmasına, dolayısıyla simetrinin bozulmasına neden olacak ve ortodontik tedaviyi kaçınılmaz kılacaktır. Bu nedenle kaybediliş nedeni ne olursa olsun, alttan gelecek sürekli dişe 6 aydan daha uzun süre olduğu radyografik ve klinik kontrolle saptanacak hastalarda boşluğun korunması için yer tutucu kullanımına ihtiyaç vardır.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu