Çocuk

Sigara Dumanının Bebek ve Çocuklara Zararları

Günümüzde sigaranın sağlığa zararlı olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Sigara çeşitli kanser türlerine, akciğer ve koroner kalp hastalıklarına, hatta erken ölümlere yol açar. Dünyada her yıl, üç milyon insan sigaraya bağlı hastalıklardan ölmektedir.

Pasif İçicilerin De Sağlığı Tehlike Altında

Son yıllarda, sigara kullanmayan, fakat sigara içenlerin yanında sigara dumanına maruz kalan pasif içicilerin de sağlıklarının tehlikede olduğu kanıtlanmıştır. Soluma yoluyla, pasif içicinin akciğerlerine ulaşan duman, sigara içenlerin içine çektiği duman kadar tehlike oluşturmaktadır. Bir sigaranın sadece 1/4′ i içilir, kalanı havaya karışır ve içerdiği kimyasal maddelerle çevreye zarar verir. Özellikle yanan sigaranın ucundan çıkan duman zararlıdır. Bu sigara dumanının çocuklar tarafından da bu yolla solunduğu göz önüne alındığında, anne-babaların neden onların yanında sigara içmemeye özen göstermeleri gerektiği daha iyi anlaşılır.

Sigaranın İçerdiği Maddeler

Formaldehit (dezenfektan olarak kullanılan bir gaz), nikotin, toksin ve amonyak, sigaranın içinde bulunan ve pasif içicinin akciğerlerine zarar veren maddelerdir. 4000′ den fazla olan bu maddelerden en az 43’ü kanser yapıcıdır ve formaldehit, nikotin, toksin ve amonyak ise bu kanser yapıcı maddelerden sadece dördüdür. Bu maddeler, damar duvarının reaksiyonunu etkileyerek, damar sertleşmesi ve kalp krizi riskini artırır. Sigaranın içerdiği bazı zararlı maddeler erkeklerin sperm hareketlerini kısıtlayarak veya yavaşlatarak kısırlığa, kadınlarda ise erken menopoza neden olur.

Pasif İçicileri Etkileyen Faktörler

Pasif içicilerin en çok şikayet ettikleri rahatsızlıklar; gözlerde yanma, baş ağrısı, baş dönmesi ve öksürüktür. Pasif içicilerin içtiği iki sigara, aktif içilen bir sigara kadar zararlıdır. Bunların ne kadar zarar göreceği bazı faktörlere bağlıdır. Bunlardan birincisi sigara dumanının yayıldığı alandır. Oda ne kadar büyükse ve pasif içici, aktif içiciden ne kadar uzak oturursa, o derece az zarar görür. Bir diğer faktör de pasif içicinin sigara dumanına maruz kaldığı süredir. Pasif içici sadece uçak veya restaurantta sigara dumanını solursa, sağlığı fazla etkilenmez. Ama sürekli sigara içilen bir evde yaşarsa, akciğer kanseri olma riski artar. Ayrıca pasif içicinin yaşı da çok önemli bir etkendir.

Sigaranın Anne Karnındaki Bebeğe Etkileri

Pasif içici olan anne adayının doğmamış bebeği de zararlı maddelerden etkilenir, çünkü anne ve bebek arasında hamilelik boyunca bir kan dolaşımı ve bu yolla bir alışveriş vardır. Bu nedenle sigara dumanı embriyoya kadar ulaşır.

Sigara içen hamile kadınlarda kan dolaşımı değişir. Hamilelik döneminde sigara içilmesi sonucu embriyo, anne karnında düşük oksijenli ortamda kaldığından yeterince gelişemeyebilir. Sonuçta bebekler düşük doğum tartılı doğarlar. Yine bu çocuklar üzerinde yapılan bazı çalışmalar, hamilelikte sigara içmenin doğum anomalilerine, özellikle dudak – damak yarığına yol açtığı göstermiştir. Doğum sonrası süt veren annelerin sütü az olacağından, emziren anneler kesinlikle sigaradan uzak durmalıdır. Nikotin ve diğer kimyasal maddeler süte geçer ve belirttiği miz hastalıklar bebekte de görülür. Sigara dumanına maruz kalan süt çocukları arasında, yüksek oranda “Ani Bebek Ölümlerine ” rastlanır. “Ani Bebek Ölümü”, hiç bir yakınması olmadan yatırılan bebeğin bir süre sonra yatağında ölü bulunmasıdır. Bu da 1-12 aylık bebeklerde en sık görülen ölüm nedenidir.

Sigara Dumanının Çocuğa Etkileri

Anne – babanın sigara içmesi çocuklarına karşı yaptıkları bir sorumsuzluk örneğidir. Çocuklar evdeki hava kirlenince evi terk edemez veya sigara içenleri azarlayamazlar. Bebekler ve küçük çocuklar sigara dumanına karşı daha hassastır. Onların bağışıklık sistemi ve akciğerleri yeterince gelişmediğinden sigara dumanına maruz kalan çocukların akciğer işlevleri bozulur.

Anne ve babası sigara içen çocuklarda; orta kulak iltihabı, mide hastalıkları, baş ağrısı, hırıltı, alt solunum yolu enfeksiyonları, sinüzit, rinit, fibrozİs, kronik solunum problemleri (öksürük, geniz akıntısı, nefes alıp vermede düzensizlik gibi) ortaya çıkabilir. Bu çocuklarda ileride doğurganlık sorunları da görülebilir. Akciğerlerin ve bağışıklık sisteminin gelişimi 3 yaşına kadar devam ettiğinden, bu dönemdeki enfeksiyonlar ileriki yaşamlarında da bronşlarda daralma gibi olumsuz etkiler yaratacaktır.

Sigara dumanına maruz kalan çocuklarda astım daha fazla görülür. 0 – 5 yaş arası çocuklarda yapılan bir çalışmada; anneleri günde on veya daha fazla sigaralarda, anneleri sigara içmeyen çocuklara oranla, iki kat daha fazla astım görülmüştür. Astım, hava yolu alerjilerine karşı anmış duyarlılık sonucu oluşur. Bu çocuklar yetişkin birer birey olduklarında solunum yolu hastalıklarına daha kolay yakalanırlar. Bir diğer olumsuz etki de sigara dumanına maruz kalanlarda akciğer enfeksiyonları yanında bakteriyel menenjitin de daha sık görülmesidir.

Sigara Dumanının Kulağa Ve Beyine Etkisi

Sigara dumanı, çocuklarda kulak enfeksiyonlarını artırır ve kulak hastalıklarının süresini uzatır. Solunan dumandaki kimyasal maddeler burun arkasıyla orta kulağı birbirine bağlayan östaki borusunu irile etliğinden, orta kulakta sıvı toplanır ve enfeksiyon görülür. Çocuklarda duyma kaybının en önemli sebeplerinden biri kulak enfeksiyonudur.

Hamilelik dönemi ve sonrasında sigara içen annelerin çocukları diğerlerine göre daha fazla davranış bozukluğu gösterir. Hiperaktivite görülebilir, okul performansı ve entelektüel kazanımlar da bozulur.

Sigara Kullanımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Sigara içen anne – babalar çocuklarına kötü örnek olurlar. Anne – babası sigara içen çocukların, ileride sigara içme olasılığı içmeyenlere oranla daha fazladır. Çocuğu olduğu halde sigarayı bırakamayanlar ya da doğumdan sonra aşırı stresten dolayı sigaraya başlayanlar şu noktalara dikkat etmeliler:

  • Eğer sigara içiyorsanız, hemen bırakın. Bu konuda yardıma ihtiyacınız olursa doktorunuza başvurun.
  • Kesinlikle arabada sigara içmeyin. Arabanın içi geniş olmadığından, içmeyenler de sizinle aynı oranda zehirlenir.
  • Çocuğunuzun okulunda ya da çevresinde sigara içilip içilmediğini kontrol edin.
  • Evin içinde de sigara içmeyin. Sigara içen misafirlerden evin dışında sigara içmelerini rica edin. Kapısı kapalı bir odada sigara içmek zararları azaltmaz, çünkü bu kimyasal maddeler çok küçüktür ve anahtar deliğinden bile bütün eve yayılırlar.
  • Eğer evde sigara içildi ise; Odalar hemen havalandırılmalı. Böylece sigara dumanı dışarıya çıkar. Sigara dumanının bulunduğu bir ortama sadece çocuklar değil, yetişkinler de uyum sağlayamazlar.

Her ne olursa olsun canımız evladımızı her türlü tehlikeden ve kötülüklerden korumaya çalışırken sigara gibi bir illetten de uzak tutmamız gerektiğini unutmayalım. Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu