Çocuk

Oyunun, Çocuğun Zeka Gelişimine Etkisi

Çocuğun hareket etmesi onun için çok önemli. Çünkü hareket hem zeka hem de beden gelişimi için gerekli. Her gün “Lütfen koltuktan atlama, alt komşuları rahatsız edersin”, “Evin içinde koşup durmayın, gidin sokakta koşun”, “Yeter artık sessiz ol” gibi sözlerle çocuğumuzun oyun zevkini kısıtlarız. Ama ne yazık ki başka çaremiz yoktur, çünkü çoğunlukla ya evin duvarları çok ince ya da ev çok küçüktür. Bu konuda büyük şehirlerde oturan ailelerin çocukları daha şanssız. Onlar için yeterince oyun alanı yok.

Araba parkına dönüştürülmüş bahçeler, canlı caddeler, kötü düzenlenmiş oyun parkları onların oynayıp, hoşça vakit geçirmelerini engeller. Bu nedenle küçük çocuklar temiz havaya daha az çıkarlar. Bütün gün ya TV’nin karşısında oturur ya da bilgisayar oyunları oynarlar. Bunlardan hiçbirini yapmazlarsa mutlaka kurstadırlar, oraya da arabayla gidip gelirler.

Kendi buldukları oyunları, kendi yaşıtları ve konuşabilecekleri oyun arkadaşları olmaz ve arkadaş edinmek için yaptıkları tüm çabalar boşa çıkar. Sonuçlar tabii ki çok üzücü. Her okul öncesi dört çocuktan birinde duruş bozuklukları görülür. Bunun yanında aşırı kilo, koordinasyon ve algı bozukluklarına da rastlanılabilir.

Çocuklar bedensel ve zihinsel deneyimlerle öğrenir

Çocuklarda doğal ve bağımsız bir hareket etme isteği vardır. Çocuklar koşmak, azmak, tırmanmak ve atlamak isterler. Bu da onları eğlendirip, sağlıklı gelişmelerini sağlar. Çünkü bedensel tecrübelerle zihinsel gelişim birbiriyle ilişkilidir. Geri geri yürüyemeyen bir çocuk ileride geri geri de sayamaz. Uzmanlar çocukların bedensel ve zihinsel deneyimlerle öğrendiğini söylemektedirler. Bebekler cisimleri daha iyi tanımak için onları elleriyle tutar ve ağızlarına sokarlar.

Çocuklar da kendini ve kendi çevrelerini açık havada oyun oynayarak tanır. Çocuk sıcağı ve soğuğu, yazı ve kışı sıcak asfalt ya da donmuş buz üzerinde yürüyerek daha kolay bir şekilde kavrar. Çocuklar oynadıkları her hareketli oyunun sonunda yeteneklerini biraz daha geliştirir. Beceriklice hareket eden çocuklar daha şanslıdır. Onlar kendilerini daha rahat hissederler, kendilerinden daha memnundurlar ve bu yüzden kendilerinden daha emindirler. Bu da arkadaşlarının ona güvenini, bu güven de çocuğun özsaygısını geliştirir.

Çocuğun yeterince hareket imkanı yoksa, duygusal ve zihinsel yaşamı körleşir ve entelektüel faaliyetleri yeterince gelişmez. Çocuğun hareket gelişimini yapmasını sağlamak anne babanın elindedir. Bunun için ayrıntılı bir plan hazırlamak gerekmez.

Çocuğunuz için çeşitli hareket imkanları sağlayın ve onu bunları yapması için cesaretlendirin. Bunun için:

  • Başka çocukları da evinize davet edin, oyun grupları oluşturun. Birlikte hareket etmek çocuklar için daha eğlencelidir.
  • Evinizin bir bölümünde (çocuk odası ya da hol) çocuğunuzun oynayabileceği bir yer yapın.
  • Bahçeniz varsa, çocuğunuzun oynaması için oraya eski bir araba lastiği, tahta, karton gibi materyaller koyun. Çocuk bunlarla değişik değişik oyunlar oynayabilir.
  • Çocuğunuzla onun hareket etmesini sağlayan oyunlar oynayın. Bunun için özel oyuncaklar ve çok büyük bir yer gerekmez. Ayrıca çok fazla gürültü yaparak komşuları da rahatsız etmezsiniz.
  • Çocuğunuzla mümkün oldukça sık yürüyüş yapın. Onunla ormanda bir gezi yapabilir ve bisikletle küçük turlara çıkabilirsiniz. Yalnız çocuğunuzu aşırı yormamaya dikkat edin. Çocuğunuz yürümeye ya da bisiklet sürmeye başladığında, arabayı daha az kullanmaya özen göstermelisiniz.
  • Yazın mümkün olduğunca sık çocuğunuzla birlikte yüzmeye gidin. Çocuğunuz sudan korkmamayı, suda ve suyla oynamayı öğrenir. Yüzmeyi öğretmek için acele etmeyin, çünkü bunun için daha küçük olabilir. Yüzmeyi öğrenmek için en uygun yaş 5’tir.
  • Çocuğunuzla sevdiği bir şarkı eşliğinde dans edin, ya da şarkıyı söyleyip, alkışlayarak ritim tutun.
  • Çocuğunuzdan yapabileceğiniz işler konusunda yardım isteyebilirsiniz. Örneğin temizlik yapmak, sofra kurarken tabak taşımak, alışveriş yapmak, torbaları taşımak gibi.
  • Çocuğunuzla her gün en az 1 saat resim, boyama, baskı, hamur veya mozaik çalışması yapmalısınız.
  • Çocuğunuzu kendi yaşıtlarıyla birlikte oyun oynayıp, rahatça hareket edebileceği bir okul öncesi kuruma da gönderebilirsiniz.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu