Çocuk

Kreşte (anaokulunda) Sıkılan Çocuklar İçin Öneriler

Çabuk sıkılan çocuklar için özellikle bu durum önemli bir sorun olabilmektedir. Beş veya altı yaşlarındaki birçok çocuk anne babasına “kreşe daha çok gidecek miyim?” sorusunu yöneltir. Onlar için zaman çabuk geçmez ve okula başlayacakları zamanı sabırsızlıkla beklerler. Çocuğa güven ve emniyet duygusu veren, alışılmış ve sürekli tekrarlanan şeyler onu sıkmaya başlar. Onların böyle hissetmeleri çok doğaldır. Çünkü çocuklar geliştikçe bağımsızlaşır ve okul dönemi için olgunlaşırlar. Çocuğun canının sıkılmasını nasıl mı önleyebiliriz? Bunun için çocuğunuz ve onun anaokulundaki öğretmeniyle konuşmalısınız. Onun neden memnun olmadığını öğrenmeye çalışın. Oyuncağından mı sıkılmış? Yoksa onu sıkan günün sıradanlığı mı?

Anne ve babalar artık değişti, kendi dönemlerinin eğitim metotlarına karşı tavırlar sergiliyorlar. Bu nedenle her tür değişikliğe hazırlar. Eksikliğini duydukları tek şey ihtiyaçlarını gidermek için yeni fikirlerin ve yeni yöntemlerin gösterilmesidir. Eğitimciler ve anne – babalar birlikte çalışarak evde ve anaokulunda geçirilen zamanları çocukları için eğlenceli ve çekici bir duruma getirebilirler. Peki anaokulunda sıkılan çocuklar için neler yapabiliriz bir bakalım.

Çocuğunuza Özgür Zamanlar Sağlayın

Çocuklar yaşıtlarıyla (erkek çeteleri, kız grupları) birlikte olmayı eğlenceli bulurlar. Birlikte planlar yapmak, oynamak, sırlarını paylaşmak, gizli işler çevirmek isterler. Bunları yaparken de yalnız olmalıdırlar, yetişkinler tarafından gözetlenmek İstemezler. Eğitimciler bunu kendi aralarında anlaşarak yapabilir, çocukların özgürce oynamaları için belli saatler saptayabilirler.

Çocukların Merakını Giderin

Okul öncesi çocuklar çok meraklıdırlar, yeni yeni şeyler keşfetmek isterler. Onlara kurcalamaları için eski çalar saat ve kol saatlerinizi, çalışmayan radyolarınızı, bozuk oyuncakları verebilirsiniz. Çocuğunuz bunlarla oynarken kafasında birçok soru belireceği için yapabileceğiniz en iyi şey; bunları birlikte incelemektir. Kütüphanenize hayvanlarla ve teknikle ilgili kitaplar alıp, çocuğunuzu bazı konularda aydınlatabilirsiniz. Birlikte gezilere çıkabilir, müzeleri ziyaret edebilir ve sinemaya gidebilirsiniz. Meraklı çocuklar bunlara bayılır.

Bırakın Çocuğunuz Enerjisini Atsın

5 – 6 yaşındaki çocuklar bisiklet sürmek, paten kaymak, kaykaya binmek isterler. Bu nedenle onlara, rahatça hareket geniş alanlar sağlanmalıdır. Oğlunuz evin içinde güreşmek, kızınız da dans etmek isterse bu durumu imkanlar ölçüsünde olumlu karşılamaya çalışın. Hareket zekayı güçlendirir.

Çocuğun Toplumsallaşmasına Olanak Tanıyın

Çocuğunuzun benimsediği toplumsal rolü destekleyerek, toplumsallaşmasını sağlarsınız. Çocuklar bu rolü oynar veya taklit ederken kendini savunmayı, düşüncelerini söylemeyi, tartışmayı, rekabet etmeyi ve tolerans göstermeyi öğrenirler. Birlikte olmanın ve kuralların önemini kavrar, sorunlarını çözmeye başlarlar. Bunlar çocuğunuzun ilerideki okul yaşamı için çok önemlidir.

Çocuğunuzun Sorumluluk Duygusunu Geliştirin

Bunun için çocuğunuza çiçekleri sulamak, masayı hazırlamak, bulaşıkları kurulamak, eğer bulaşık makinanız varsa içine tabak, çanakları yerleştirmek ve çıkarmak, odasını toplamak gibi görevler verebilirsiniz.

Çocuğunuza Hayatı Gösterin

Çocuğunuza dış dünyadaki hayat hakkında bilgi verin. Onunla postaneye gidip, mektupların nasıl düzenlendiğini ve nasıl gönderildiğini izleyin. Kendinizi çocuğunuzun ilgi alanlarına motive edin. Okulunu seçerken onu da yanınıza almayı unutmayın. Bu çocuğunuzun bilinmeyene karşı olan korkusunu giderir.

Çocuğunuz Okula Hazır Mı?

Çocuğunuz yaşına göre bedensel olarak gelişmiş mi? Anne, baba ve eğitimciler bu konuda çok dikkatli davranmalıdırlar. Çocuğunuz bir şeyi boyarken elindeki kalemi fazla sıkı mamalı. Tek ayakla düz çizgi üzerinde yürüyebilmeli, ayakkabı bağını bağlayabilmeli. Eğer çocuğunuz bu gibi işlemlerin çoğunu yapamazsa, ona yoğun bir destekleme programı hazırlayın. Eğer çocuğunuzun daha büyük sorunları varsa doktora gidin. Doktorunuz size uygun önerilerde bulunacaktır. Böylece çocuğunuzun okula başlaması kolaylaşır.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu