Çocuk

Köpek Beslemenin Çocuk Gelişimine Olumlu Etkileri

Çocuğunuz günün birinde bir köpeğinin olmasını isteyebilir. Bu, çocuğunuzun sağlıklı gelişimine katkıda bulunacaktır. Araştırmalara göre köpekler en çok sevilen ev hayvanlarıdır. Evde bir hayvan beslenecekse, aile fertlerinin çoğu, özellikle çocuklar bunun köpek olmasını isterler. Çocuk doktorları ve psikologlar bunun mantıklı bir seçim olduğunu söylerler. Köpek beslemenin çocuğa olumlu etkileri vardır.

Çocuğun köpeğe dokunması, okşaması ve onu sevmesi duyu organlarını harekete geçirerek çocuğunuzun gelişimini hızlandırır. Çocuk, köpeğini her gün düzenli bir şekilde besleyerek sorumluluk almayı öğrenir.

Çocuk köpeğini kendine eşdeğer, en yakın arkadaşı olarak görür; çünkü köpekler de tıpkı çocuklar gibi açlık, susuzluk, yorgunluk hissederler ve zaman zaman oyun oynamak isterler. Böylece çocuk başka bir canlıya bakmanın sorumluluğunu ve mutluluğunu yaşar. Köpek iyi bir dost, koruyucu ve oyun arkadaşıdır. Çocuğunuza sevgi, güven ve sıcaklık verir.

Köpek ailenin bir parçası olmalıdır Tüm bunlara rağmen köpek sahibi olmadan önce iyice düşünmelisiniz. Çünkü alacağınız köpek ailenizin bir üyesi olacaktır. Tüm aile fertleri köpeğe karşı belirli bir sorumluluk taşımalıdır. Ve çocuğunuz da bundan payını almalıdır.

Anne ve babalar bir köpek almadan önce şunlara dikkat etmeliler;

Evin durumu: Evinizde yeterince yer var mı? Eğer kiracıysanız oturduğunuz apartmandaki yönetmelikleri göz önünde bulundurmalısınız ve apartman yöneticisine danışmalısınız.

Maddi durumunuz: Safkan köpeklerin fiyatı oldukça yüksektir, kırmaların fiyatı ise türüne göre değişir. Ancak köpeğin harcamaları burada bitmeyecektir. Rutin muayeneler, düzenli aşılamalar, parazit ilaçlamaları, şampuanlar, tasmalar, fırçalar köpeğinizin sağlıklı bakımı için önemlidir.

Bakım: Her gün köpeğinize beslenme, oyun ve diğer ihtiyaçlarını karşılamak için 2 saatinizi ayırmalısınız. Bir kısmını çocuğunuza sorumluluk olarak vermelisiniz. Köpek sabah ve akşam gezintiye çıkmalı, hareket etmeli, koklamalı, dışarıyı tanımalı, başka hayvanlar ile karşılaşmalıdır. Veteriner hekiminizin vereceği programa göre düzenli olarak onu kliniğe götürmelisiniz. Göz Önünde bulundurmayacağınız küçük sorunlar sizin sandığınızdan daha büyük problemlere dönüşebilir. Bu nedenle köpeğinizi düzenli olarak muayene ettirmelisiniz.

Koruma: Köpeğinizin gün içinde sürekli tek başına kalmamasına dikkat etmelisiniz. Mümkünse gün ortasında mutlaka eve gitmeli, onunla oynamalı ve hatta onu dışarı çıkarmalısınız. Bu olay özellikle bir yaşına kadar olan köpekler için çok önemlidir. Görevlerden bazılarını çocuğunuza vermenizde büyük bir fayda vardır. Tatile çıkacaksanız köpeğinizi ya bir yakınınıza ya da pansiyonu olan uygun şartlardaki veteriner Kliniklerine, daha da iyisi, bu konuda profesyonelleşmiş köpek çiftliklerinin pansiyon kısmına bırakabilirsiniz.

Eğer köpeğiniz sizinle gelecek ise yolculuk ve gideceğiniz yerle ilgili çıkabilecek problemleri önceden belirleyip önlem almalısınız. Diğer bir sorun da ailenize uygun olacak köpeği seçmek. Kırma köpekler sağlam bir yapıya sahiptir, hatta safkanlara göre bazı hastalıklara daha az yakalandıklarını söyleyebiliriz. Ne var ki karakterleri ve davranış biçimleri tam olarak bilinmediğinden sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.

Dişi mi yoksa erkek köpek mi?

Dişi köpeklerin bakımı daha kolaydır. Aileye uyum sağlamakta zorluk çekmezler. Ancak yılda iki kez çiftleşme dönemi geçirirler ve kanamaları olur. Bu zamanlarda olabilecek aksilikler sonucu evinizdeki köpek sayısının artabileceğine dikkat edin. Erkek köpekler daha inatçı ve sahiplerine karşı daha koruyucudurlar. Fakat çiftleşme dönemindeki bir dişi köpeğin kokusunu aldıklarında durdurulmaları zor olur ve huzursuz dakikalar yaşayabilirsiniz.

Büyük mü yoksa küçük köpek mi?

Unutmayınız ki çocukların büyük köpeklere bakmaları daha zordur. Ve büyük köpekler daha fazla hareket ve gezdirilme ihtiyacı duyarlar. Küçük ve orta büyüklükteki köpeklerin bakımı daha kolaydır (özellikle ev küçükse).

Genç mi yoksa yaşlı köpek mi?

Yavru köpekler (ortalama 6 ile 10 hafta arasında) bir aile içine çok çabuk uyum sağlarlar ve düzene daha çabuk alışırlar. Yaşlı bir köpeğin ve özellikle 2’den fazla sahip değiştirmiş 1 yaşın üstündeki köpekler değiştirilmesi zor olan garip davranışlar sergileyebilirler. Çocuk ile köpek arasında tehlikeli yanlış anlaşmaların olmaması için büyükler köpeği oldukça iyi eğitmeliler ve çocuğun da bu konuda nasıl davranması gerektiğini öğretmeliler.

Köpekler sürü hayvanları oldukları için yanında yaşadıkları sahiplerini de sürüden birileri gibi algılayacaklar ve evin çocuklarını da kendilerinden yüksek konumda olan kardeşi olarak göreceklerdir. Ancak köpeğinize doğru eğitimi vermezseniz, onun sizin sahibiniz haline geleceğini unutmamalısınız. Köpeklerin eğitimi konusunda köpek kulüpleri ve çeşitli kliniklere başvurabilirsiniz.

  • Köpeğe küçüklükten itibaren kimseyi yalatmamalısınız. Kararlı ve güçlü bir “Hayır!” onu bu davranışından vazgeçirecektir. .
  • “Otur!”, “Buraya!”, “Yakala!” gibi kesin direktifler verin. Bunlar güvenlik için vazgeçilmezdir.

Temizlik eğitimi: Yavru köpekleri her yemekten sonra tuvaletini yapmasını istediğiniz yere götürmeli ve beklemelisiniz. Çünkü bebekler gibi sinir sistemleri tam gelişmediğinden gelişigüzel her yere yaparlar. Yaklaşık 4 aylık olduktan sonra yavaş yavaş kendiliğinden gereken yerlere gitmeye başlarlar. Düzenli olarak dışarı çıkartırsanız, bu geziler esnasında ihtiyacını karşılayacaktır. Çocukların öğrenmeleri gereken noktalar şunlar;

  • Asla köpeğin arkasından sessizce yürümemeliler.
  • Su sıkmamalılar, bir şey atmamalılar, sertçe uyandırmamalılar ve kuyruğunu çekmemeliler. Bunlar hayvanı ürkütür ve saldırmasına sebep olabilir.
  • İki köpek kavga ederken veya güreşirken, asla aralarına girmemeli.
  • Yemeğini yerken, hastayken veya uyurken asla köpeği rahatsız etmemek ve ona dokunmamak gerekir. Özellikle çocuk misafir geldiğinde daha dikkatli olunmalı. Ortalıkta koşuşturma, köpekte evin çocuğu tehlikede olduğu duygusunu uyandırabilir.

Evde Yeni Doğmuş Bebek Varsa

Eğer köpek bebekten önce aileye geldiyse, öncelikle sağlık açısından bu konuyu hem çocuk doktoru hem de bir veteriner hekimle konuşmalısınız. Çünkü 1 yaşına kadar bebeklerde bağışıklık ve enzim sistemleri gelişmediğinden birtakım problemlere ön ayak olabilirsiniz. Ülkemizde pek çok hastalık köpekler arasında yaygın olup hayvan sahipleri de bu konuda yeterli ilgiyi göstermemektedirler.

Köpeğinizin her türlü bakımını düzenli olarak yaptırıyorsanız ve doktorlardan gerekli onayı aldıysanız düşünmeniz gereken ilk şey, köpeğinizin bebeğe karşı kıskançlık tepkileri göstermemesi için eğitilmesidir. Bebeğiniz henüz eve gelmeden onun eşyalarını köpeğinize koklatabilirsiniz. Böylelikle köpeğinizin merakı uyandırılmış olur.

Bebek eve gelirken önce anne içeri tek başına girip köpekle ilgilenmeli, ardından bebekle beraber eve girip dikkatlice bebeği köpeğe koklatmalıdır. Köpeğe gösterilen ilgi kesinlikle devam etmelidir (aynı çocuğun büyük kardeşinde olduğu gibi). Böylelikle köpek kendini kenara itilmiş hissedip, rakibi olarak gördüğü bebeği yenme güdüsüne girmez. Bununla birlikte köpeğiniz psikolojik bozukluklar da göstermez.

Ayrıca anne ve baba köpeğe bebeğin ondan daha güçlü ve yüksel seviyede olduğunu öğretmeliler. Tabii ki köpek ve bebek aynı ortamda yalnız bırakılmamalıdır. En sakin ve uysal köpekler bile korktuklarında istenmeyen tepkiler verebilirler.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu