Çocuk

Kitap Okumayan Çocuğa Ne Yapmalı?

Kitap okumayan çocuk yoktur. Kitap okumayan anne baba vardır. Eğer ki anne babalar kitap okurlarsa çocuklarda onları izleyecektir. İnstagramda fink atarken, elinde clash of clans oynarken çocuğa kitap oku diye diretmenin pek de bir ehemmiyeti olmadığı aşikardır. O yüzden değerli anne babalar önce siz kitap okuyacaksınız ki çocuklarda kitap okusun.

Televizyon adlı canavara rağmen, çocuğunuz kitap okuma alışkanlığını edinmelidir. Bunu sağlamak için çeşitli yollar var. Onların neler olduğunu öğrenirseniz, sizin yavrunuz da bir “kitap kurdu” olabilir.

Okula başlayan her çocuk, geç veya erken, kolay veya zor, mutlaka okuyup, yazmayı sökecektir. Ama asıl önemli olan bu değildir. Sorun, çocuğun ders ve ödevlerinin dışında da kitabı eline alması, kitapçıya gitme alışkanlığını edinmesi, vitrin gezintilerinde “Şu kitabı isterim!” diye tutturmasıdır. Yani kısaca çocuk kitap dostu olmalı, okumadan zevk almayı öğrenmelidir.

Sizler de çocukluğunuzda okul kütüphanesindeki kitaplardan birçoğunu veya hepsini okumuşsunuzdur. Belki de bir kısmı hâlâ kitaplığınızdadır. Ama unutmayın, sizin çocukluğunuzda televizyon denen, yararıyla zararından hangisinin ağır bastığı bir türlü çözülemeyen iki başlı bir canavar yoktu.

Oysa çocuklar, televizyona rağmen kitap okumalıdır. Hem Don Kişot’u ekrandan seyretmek, çok daha heyecanlı ve ilginç olsa bile.

Televizyondan sonra en büyük düşman tabiki cep telefonları ve tabletler. Bunlarda artık günümüz çocuklarını uyutmak ve gerçek dünyadan uzaklaştırmak için en büyük sorunlardan.

Çocuklar İçin Resimli Hikaye Kitapları

Çocukların çoğu, daha okumayı bile bu öğrenmeden bu tür kitaplara ilgi duyar. Okullu olduktan sonra ders kitaplarının yanında bu kitapları da, odasında veya çantasında bulursanız, telâşa kapılmamalısınız. Harçlığının bir kısmini, sizce “böyle rezil ve zararlı” kitaplara yatırıyorsa, kızıp söylenmeniz gerekmez. Çünkü giderek çok daha eğlenceli ve yararlı kitaplar olduğunu kendiliğinden keşfedecektir.

Kitap Hediye Etmek

Annelere bir sorumuz var: Doğum gününüzde veya Anneler Günü’nde hediye olarak için için güzel bir elbise arzularken, paketten bir düdüklü tencere çıksa, bu acaba sizde daha değişik ve daha güzel yemekler pişirmek hevesi uyandırır mı?

Aynı durum, çocuklar için de geçerlidir: Onlar için kitap, henüz bir öğrenme aracıdır. Her fırsatta, doğum gününde, yılbaşında, bayramda arkadaşlarından, büyüklerinden hediye olarak kitap alan bir çocukta bu durum okuma zevki değil, olsa olsa kitap bıkkınlığı yaratır.

Öyleyse, başlangıç için bir tek kitap yeter. Bu kitabın da belirli nitelikleri olmalı, belirli ihtiyaçları karşılamalıdır. Örneğin, eğlendirici, ya da heyecanlı bir kitap olmalıdır. Harfleri çocuğun gözlerini yormayacak kadar büyük olmalıdır. Kitapta bol bol resimler, renkler okumayı kolaylaştırır, çocuğu sürükler.

Sesli Okuyarak Başlamak

Sekiz – on yaşları arasındaki çocukların kitaba ilgilerini çekmek için oldukça iyi bir yoldur. Anne, ya da baba, hikâyeyi etkili bir şekilde okumaya başlar. Sonra da, “Şu işimi tamamlayayım, hemen geliyorum,” veya “Sen devam et, ben az sonra burada olurum!” diye bir çeşit kurnazlıkla işi çocuğa devreder. Çocuk hikâyenin sonunu merak edeceğinden, okumayı sürdürecektir.

Kitap Ve Bütçe

Çocuğunuz gerçek bir kitap | kurdu’ ise, her ay belirli bir miktar parayı kitaba ayırmanız gerekecektir. Çünkü çocuk, hep aynı kitapları okumak istemez. Yeni ve değişik konulara ilgi duyar.

Fakat ille de hep kitap satın almak şart değildir. Onu kütüphanelerden yararlanmaya da alıştırabilirsiniz. Arkadaşlarıyla aralarında kitap değiş-tokuşu yapmaları da mümkündür.

Şunu unutmayın ki değerli anne babalar, çocuklar en çok bizi örnek alırlar elinde sürekli telefonla oyun oynayan anne babanın çocuğuna kitap oku demesi kadar saçma bir şey olabilir mi? Peki o çocuğun sizin sözünüzü ne dekar dinleyeceğine inanıyorsunuz? Önce örnek olmalı sonrada çocuğumuzdan bunu talep etmeliyiz öyle değil mi? Ayrıca çocuğa kitap okuma alışkanlığı 1 yaşından itibaren başlanmalıdır.

Aklınıza takılan sorular olursa yorum ya da annelere sor bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu