Çocuk

Kardeş Kıskançlığını Önlemek İçin Anne Babalara Öneriler

İkinci bir çocuğun doğumu anne ve baba için bambaşka bir heyecan. Ancak, aileye katılan bu yeni birey, genellikle büyük kardeş tarafından hoş karşılanmıyor.

Kardeş sahibi olunan yaş, ailedeki çocuk eğitim yöntemleri, doğan bebeğin cinsiyeti gibi faktörler, çocuğun “kardeş” fikrine olan yaklaşımını oldukça fazla etkiliyor. Kıskançlık ise özellikle 2 ile 5 yaş arasındaki çocuklarda ortaya çıkıyor. 2 yaşından sonra, çocuk bir taraftan kendi bağımsızlığını ilan etmeye çalışırken, diğer taraftan da anne ve babanın sevgisine ihtiyaç duyuyor. Anne babasının ilgisinin, bir başka çocuğa yöneldiğini hissettiği zaman güvenini kaybedebiliyor. Yeni doğan kardeşi ağlamasına karşın ailesi tarafından seviliyor, kendisi aynı davranışta bulunduğunda azarlanabiliyor.

Bu durumda, çocuğun bazı olumsuz davranışlarının normal karşılanmasında sonsuz yarar vat. Çocuk, kıskançlık duygusunun ortaya çıkması ile birlikte farklı tavırlar sergileyebiliyor. Bazı çocuk, kardeşi gibi bakılmak, beslenmek aracılığı ile dikkati üzerine çekmeye çalışırken, bazısı da kardeşine çeşitli şekillerde zarar verecek davranışlarda bulunabiliyor. Bu noktada, anne ve babanın olaya yaklaşımı ve sorunu çözüm tarzı çocuğu etkiliyor. Özellikle 7 yaş öncesi dönemde, kardeş sahibi olunduğunda, büyük çocuğun yaşadığı sıkıntılar daha fazla olabiliyor. Çocukların dünyayı ve olayları algılayış biçiminin, bu yaşla beraber değişip gelişmesinden dolayı bu durum yaşanıyor.

Kardeş Kıskançlığı Hususunda Her Çocuk Farklı Davranır

Anne ve baba, genellikle kendi yöntemleri ile çocuğu kardeş sahibi olmaya hazırlamaya çalışıyor. Nasıl mı? Yeni doğacak kardeşin, onun hayatına getireceği olumlu ve heyecan verici taraflarını anlatıyor ve yükleneceği abla ya da ağabey rolünü ona aktarıyorlar. Ancak, bazı durumlarda çocuk bu ikna ediliş ve açıklamalardan ötürü daha tepkisel davranabiliyor.

Peki, bütün çocukların doğacak kardeşe karşı tepkileri aynı mıdır? Bu sorunun yanıtı açık: Kesinlikle hayır! Bazı çocuklar bu fikri önce çok çabuk kabul edip; daha sonra tepki gösterebiliyorlar. Bazıları ise başta sıkıntılar yaşayıp, ardından yeni kardeşini kabul edebiliyor.

Kardeş Kıskançlığını Önlemek Adına Çocuğunuza Yüklenmeyin

Aileye yeni bir bireyin katılacağı duyulur duyulmaz, çevredeki pek çok kişi “Sen artık abla-abi oluyorsun” ya da ‘Yok canım o kardeşini asla kıs kanmaz” gibi ifadeler kullanmaya başlıyor. Oysa bu tarz bir yaklaşım, çocuk üzerinde son derece olumsuz etkiler yaratabiliyor. Böylece çocuk gerçek duygu ve düşüncelerini açığa çıkaramıyor ve bu nedenle saldırgan tutumlar sergileyebiliyor. O halde ne şekilde davranılmasında yarar var? Öncelikle, “Seni de, kardeşini sevdiğimiz kadar çok seviyoruz.” mesajının çocuğa verilmesi gerekiyor.

İlerleyen yaşlarda, kıskançlıklardan dolayı ortaya çıkan sorunlarda ve kavgalarda, anne babanın hakem rolüne girmemesinde yarar var. Özellikle “Sen büyüksün, kardeşini idare et” şeklinde bir yaklaşım, çocuğun kızgınlığının öfkeye dönüşmesine neden olabiliyor.

Kardeş Kıskançlığını Önlemek İçin Anne Ve Babalara Öneriler

  • Büyük çocuğunuzla konuşarak olumsuz duygularını da açıklamasına olanak tanıyın. Negatif hislerini reddetmek yerine, onları kabul edin ve tanıyın.
  • Küçük bebeğin altını değiştirmeniz bile ona ekstra ilgi gösterdiğiniz anlamına gelebilir. Büyük çocuğun, sevginize en az küçük bebeğiniz ne kadar ihtiyacı olduğunu aklınızdan çıkarmayın.
  • Büyük çocuğa zaman tanıyın. Bu olayı karşılayış biçimi ve atlatması zor olabilir. Yaşadığı duyguların doğal ve normal olduğunu unutmayın.
  • Çocuklarınız arasında asla kıyaslama yapmayın.
  • Çocuklarınızın her birinin kendi gereksinim ve kişilik özellikleri olduğunu göz ardı etmeyin. Onlara eşit davranmaktan öte, adaletli davranın ve bunu ı-
  • Çocuklarınızla sadece hep birlikte değil, teke tek faaliyetler de gerçekleştirin. Eşit zaman ayırmaya a çalışmak yerine, ihtiyacına göre zaman ayırın. Sürenin değil, niteliğin önemli olduğunu unutmayın.
  • Kardeşlerin arasına girmeyin. Taraf tutmayın, sorunları kendi başlarına halletmeleri için onlara fırsat tanıyın.
  • Ciddi bir tartışma çıktığında, dikkatinizi sorun çıkarana yöneltmek yerine, hemen zarar gören çocukla ilgilenin, ancak yorum yapmamaya özen gösterin.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu