Çocuk

İyi Bir Anneyim? İyi Bir Anne Olmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hiç şüphesiz anne babalar, çocuklar için en iyisini istiyor. Peki ama en iyisi ne? Anne babanın en büyük görevinin, şimdi ve gelecek zamanda çocuğun rahat yaşamasını, yaşadıklarından yararlanmasını sağlamaktır. Çocuklarının geleceğinin nasıl olacağını bilmedikleri için, bu onların en zor görevlerinden biri. Anne babalar çocuğun gelişiminde doğru yolu izlediklerinden nasıl emin olabilir ki? Sevgi ve güven dışında çocuk gelişimi için önemli olan diğer etkenler ne?

Çocuklar, Anne Babasıyla Arkadaş Olmak İstiyor

Çocuklara, kendilerini yetiştirmede neyin önemli olduğu sorulduğunda son derecede ilginç cevaplar alınıyor. Bu konuda yapılan araştırmalar, çocukların, nasıl bir anne baba istedikleri hakkında yetişkinlerden daha emin olduklarını gösteriyor. Harçlıklar çocuklar için anne babanın sadakatinden ve anlayışından sonra geliyor.

Araştırmalar, kız ve erkek çocuklarının, anne babalarının dostluğuna gereksinim duyduklarını gösteriyor. 14 – 18 yaş arasındaki çocuklara, annelerinin en çok hangi özelliklerini sevdikleri sorulduğunda, bu çocukların yüzde 56’sı Onunla her şey hakkında rahatça konuşabiliyorum” diye cevap veriyor. Yüzde 31 ‘i “Her zaman benim tarafımı tutuyor”, yüzde 69’u ise “Toleranslı ve yumuşak olmasını”, yüzde 61’i de “Yüzde 100 güvenilir olmasını” diye cevaplıyor.

Çocuklar, anne babalarından gördükleri güven, ilgi ve sevgiyi yeni oyuncaklara tercih ediyor. “Anne ve babam benim arkadaşlarım olmalı” diyorlar. Anne baba için çocukların arzuladığı kişi olmak oldukça zor. Özellikle de zor bir günün ardından. Ne de olsa anne babanın gününü zehir edecek pek ok neden var. Abla ve kardeş, bardak kırılıncaya kadar meyve suyu için tartışır, annesi çikolata almadığından 3 yaşındaki bir çocuk markette kendini yerlere atar, 9 yaşındaki kız çocuğu canı istemediğinden okula gitmez. Bu tür sorunlar eminiz tüm anne babalar için oldukça alışılmıştır.

Çocuk Yetiştirme Günümüzde Her Zamankinden Daha Zor

Çocuk Yetiştirme Günümüzde Her Zamankinden Daha Zor
Çocuk Yetiştirme Günümüzde Her Zamankinden Daha Zor

Her anne babanın çocuk yetiştirme şekli farklıdır. Günümüzde bu kadar çok tehlike ve engel varken çocuk eğitiminde sendelememek imkansız gibi görünüyor. Ne de olsa, insanların birbirleriyle iletişim kurmaları gittikçe zorlaşıyor. Otoritenin üstün olduğu dönemlerde söz yetişkinlerindi. Ancak otoritenin yavaş yavaş yıkılmaya başladığı bu yıllarda çocuklar istediklerini yapma imkanına kavuştular.

Mutlu çocukluğun sırlarıbir parçası ve aynı zamanda özerk bir varlık olduğunu, gelişiminin teşvik edilmesi gerektiğini unutmamalı. Anne babalar, çocuklarının ilgilerini, fikirlerini ve yapılarını ciddiye almalı ve onları onaylamalı. Tabii hunun için de önce çocuğu dinlemeyi öğrenmeliyiz.

Anne baba için çocuğunun ne düşündüğünü anlamak çoğu zaman zordur. Çocuğunuzun neden sinirlendiğini, kırıldığını, üzüldüğünü anlamanız için perspektiflerinizi değiştirmeniz gerekiyor. Onların bizim gibi düşünmediklerini, yetişkin değil de çocuk olduklarını ve olaylara kendi pencerelerinden, farklı açılardan baktıklarını bilmelisiniz.

Tıpkı dalgaların savurduğu bir tekne gibi I – 3 yaş arasındaki çocuklar da gerçekler karşısında savruluyor. Çünkü bu yaşlardaki çocukların soyut ve somut olayları tam olarak algılama yetisi gelişmemiştir. Ayrıca bu yaş dönemi, çocuğun güven duygusunun gelişmesi açısından önemli bir yer teşkil ediyor. Bu nedenle emniyete ve dürüstlüğe ihtiyaç duyuyorlar. Birlikte yemek yemek, ona masal okumak ya da anlatmak gibi her gün gerçekleştirilen eylemler, çocuğa güven veriyor. Ayrıca anne baba çocuğa iyi bir örnek de oluşturuyor.

Annesi tarafından aşırı ilgi gören çocuklar, sorunlarla baş edebilme konusunda yetersiz kalabiliyor. Bu nedenle çocuğunuzu çok fazla ilgiye boğmayın. Çoğu anne bir taraftan çocuklarının macera hevesini tatmin etmeye çalışırken, diğer taraftan onları sürekli her şeye karşı korumaya çalışıyor. Oysa özgüvenlerinin gelişmesi için çocuklar kendi güçlerini denemeli ve sorunlarla baş edebilmeleri için desteklenmeli. Tek başına ayaklarının üzerinde durmayı başaramayan bir çocuk, ileride zor bir olayla karşılaştığında hemen pes edecektir.

Bütün anne babalar, çocuklarının hayal kırıklığı yaşamasını ve problemlerle karşılaşmasını engellemek istiyor. Oysa çocuklar problemlerin nasıl çözüldüğünü öğrenmeli. Çocuklarınızdan beklentilerinizi sınırlayarak, çözüm üretmeyi kendi başlarına öğrenmeleri için teşvik edin. Çocuk dağdan aşağıya inmeden önce, oraya nasıl tırmanılacağını bilmeli. Çocuğun anlaşma ve rızaya ihtiyacı olduğu kadar, direnç ve itiraza da ihtiyacı vardır.

Unutmayın, kusursuz insan, dolayısıyla mükemmel anne baba da yoktur. Her insan hata yapıyor. Siz de hata yapmaktan korkmayın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu