Çocuk

İştahsız Çocuğa Nasıl Yemek Yedirilir?

İştahsız Çocuğa yemek yedirmek babaları bir kenara bırakalım ama anneler için hayati bir vazife gibi görünür. Çocuklar hemen hemen her evin olmazsa olmazlarındandır. Ve büyürlerken bir takım sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu sorunlardan en büyüğü çocukların yemek yememesidir.  Ve iştahsız olmasıdır. Bu soruna çözüm çözmek içinde önce sebeplerini belirlemek gerekir.

İştahsızlığın Sebepleri Nelerdir?

İştahsızlığın çeşitleri bulunmaktadır. Bunlardan ilki midedeki hassasiyet ve yaralardır. Bu yaralar haricinde bağırsakta oluşan yaralarda iştahsızlık sebebidir. Bu gibi durumlarda kişi yemek yemeyi istemez. Ve mide bulantısı şikâyetin de bulunur. Bu durumlarda bir doktora gitmek gerekir. Ayrıca bazı kanser türleri de iştahsızlık sebepleri arasında yer almaktadır. Beslenme yetersizliği de iştahsızlığın sebepleri arasında yerini almaktadır. Çinko ve demir eksikliğinin sonucu da iştahsızlık olabilir.

Bunlara ek olarak anemi hastalığı da iştahsızlık yapar. Bütün bu iştahsızlığa sebep olan durumlarda doktor gidilmelidir. Sorun bunlardan biri olmasa dahi sorunun bunlardan biri olma ihtimali göz önüne alınmalı ve ilgili doktor tarafından önlem alınmalıdır.

Bu gibi durumlarda iştahsızlığın tedavisi için önce iştahsızlığa sebep olan şey belirlenir. Daha sonra ise gerekli tedavi yöntemi ilgili doktor tarafından uygulanır. Buna ek olarak iştah açılsın diye çeşitli vitaminler alınabilir. Gün içindeki beslenme alışkanlığı değiştirilerek ve sık sık yeme alışkanlığı oluşturularak bu durumlara müdahale edilir.

İştahsız Çocuğa Yemek Yedirmek İçin Ne Yapılmalı?

İştahsız Çocuğa Yemek Yedirmek İçin Ne Yapılmalı?
İştahsız Çocuğa Yemek Yedirmek İçin Ne Yapılmalı?

İştahsız bir çocuğa yemek yedirmek için bu işi bebeklikte başlatmak önemlidir. Çocuk düzenli saatlerde ve sakin ortamlarda beslenmelidir. Telaş yaprak aceleyle yapılan beslenme işi bir şeylerin yolunda gitmemesi için ön ayak oluşturur. Yeni yiyecekler çocuklara verilirken karnı açken verilmelidir. Ve küçük porsiyonlar şeklinde verilmelidir. Tokken verdiğiniz durumda yemek istemez. Bu durumla beraber o yemeğin tadına sonradan bakmayı kabulde etmez.

Çocuğa yemek yemesinin sizin için önemli olduğunu hissettirmemeniz gerekir. Eğer çocuk sizin için bu durumun önemli olduğunu anlarsa bu durumu size koz olarak kullanabilir. Çocuklarda siz yetişkinler gibi bir şeyleri yemek istemeyebilir. Bu durumda onu zorlamamak gerekir.

Çocuğun yemek yeme alışkanlığını kazanabilmesi için bir yemek ritmi oluşturmasına yardımcı olmak gerekir. Yemek yerken oyun oynamak yerine yemekten sonra oyun oynamaya teşvik edilmelidir.

Değerli anne babalar çocuğunuzun beslenmesine dikkat etmek gerek zeka gelişimi, gerek kas ve iskelet gelişimi açısından çok önemlidir. Bundan dolayı çocuğunuz iştahsız olsa da onu en iyi şekilde beslemeye ve tüm besin gruplarından almasına özen göstermelisiniz.

Bununla birlikte bizim test ettiğimiz bir şey var. Çocuğumuz zayıftı iştahsızlığı nedeniyle saçını kesin kilo alır dediler. Önce çok önemsemedik ancak korona nedeniyle berbere götüremeyince makineyle 2 numaraya vurduk saçlarını. 1 hafta içinde 2 kilo aldı oğlumuz ve yüzü gözü toparlandı topaç topaç oldu yanakları.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu