Çocuk

Hayali Arkadaş Nedir? Hayali Arkadaş Bir Hastalık Mı?

Hayali arkadaş 3-5 arası çocuklarda görülen uzmanlar tarafından normal karşılanan bir durumdur. Bu yaş grubundaki çocuklar hayali olarak bir arkadaşının yanında olduğunu hatta onunla oyunlar oynayıp, yemek yediğini düşünür. Sürekli hayali arkadaşıyla konuşur ve bu yönüyle ebeveynleri meraklandırır.

Bazı ebeveynler bu durumun bir hastalık olduğunu düşünmekte ve doktora başvurmaktadır. Ancak endişe etmek yersiz çünkü çocuğun 3-5 yaş arasında bu durumları yaşaması oldukça normal. Peki ama hayali arkadaş durumu niye olur, her çocukta hayali arkadaş durumu görülür mü diye merak ediyorsanız hemen merakınızı giderecek bilgiler verelim.

 Hayali Arkadaş Her Çocukta Görülür Mü?

Her çocuk farklı şartlar altında büyüdüğü için ve bireysel farklılıklar barındırdığı için bu durum da her çocukta görülmez. Yüzde 65 çocukta hayali arkadaş durumu görülür ve bu oldukça normaldir. Hayali arkadaş her çocukta görülmez bazı çocuklarda görülür ve 5 yaşında son bulur. Ancak bazı durumlarda hayali arkadaş durumu 5 yaş üstünde de görülür ve bu durum hastalık habercisidir. Çocuğunuza çok dikkat etmeli ve hayali arkadaş durumunun ne zaman son bulduğunu gözlemlemelisiniz.

 Hayali Arkadaşın Ortaya Çıkma Nedeni Nedir?

Hayali arkadaş genellikle içine kapalı çocuklarda görülür. Bunun yanı sıra öz güven eksikliği yaşayan çocuklarda ve bazı sıkıntılar yaşayan çocuklarda görülür. Normal bir durumdur ve endişe etmeyi gerektirmez.

 Hayali Arkadaşı Olan Çocuğa Ebeveynin Tutumu Nasıl Olmalı?

Anne ve babalar çocuğun hayali arkadaş durumuna şahit olunca büyük tepkiler gösteriyor hatta bu çocuk kafayı yedi diye düşünüyorlar. Bu şekilde düşüncenin yanlış olacağını ve çocuğa ciddi hasarlar vereceğini belirtmek isteriz. Hayali arkadaş durumu ile karşılaşan ebeveynler şu şekilde davranmaya dikkat etmeli.

  • Hayali arkadaşıyla mutlu mesut oyun oynayan çocuğunuza “o bir hayal, gerçek değil ben senin arkadaşını göremiyorum” gibi cümleler kurmak yerine çocuğunuza ayna olarak hayali arkadaş ile oyunlar oynamaya ve hayali arkadaşı görüyormuş gibi davranmalısınız.
  • Hayali arkadaş durumunu kabullenerek çocuğunuzla sağlıklı ilişkiler kurmalısınız.
  • Bu durumdan sıkılıp çocuğa bağırıp çağırmak yerine sessizliğe bürünmeli ve çocuğunuz mutluluğunu bozmamalısınız.
  • Hayali arkadaş, akıl sağlığının tehlikede olduğunu ifade eden bir durum değildir. Çocuğunuza hasta muamelesi yapmamalısınız.
  • Çocuk hayali arkadaşı ile oyun oynarken sürekli kendine zarar veriyor ve şiddet eğilimli biri gibi davranıyorsa bu durumun normal olmadığını bilmeli ve acilen doktora başvurmalısınız.
  • Hayali arkadaş sadece çocuğun güzel vakit geçirmesi için zihninde tasarladığı minik bir oyuncudur. Zarar verme gibi durumların görülmesi genelde travma sonucunda meydana gelen zihnin belli bir kodlama yapmasıyla meydana gelen durumdur. Ve bu söz konusu durumun önüne geçilmediği sürece ilerleyen yaşlarda şizofren gibi hastalıklar ortaya çıkabilir.

Yetişkinlerde Hayali Arkadaş Durumu  Bazı yetişkinler aynen çocuklarda olduğu gibi hayali arkadaşlarıyla konuşur onunla sürekli zaman geçirirler. Bu durum hiçte normal değildir. Hayali arkadaşa sahip olan bir yetişkin yaşamış olduğu bazı durumların zihninde sürekli tekrarlanmasıyla ortaya çıkan ve hastalık haline dönüşen bir durumdur. Böyle bir durumla karşılaştığınızda ilk olarak psikologa götürmek gerekiyor. Psikolog duruma teşhis koyacak ve gerekli olan tedavi sürecini başlatacaktır.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu