in

Çocuklarla Tatili Nasıl Kolaylaştırırız?

Gönderi paylaş:

Çocuk sahibi olmak, insan yaşamının belki de en muhteşem olaylarından biridir. Fakat bu güzel deneyim, ailelerin yaşamına bazı kısıtlamalar getirir. Örneğin; anlık kararlarla çıkılan hafta sonu tatilleri ya da yüreğinizin götürdüğü yere gitmeyi planladığınız seyahatler size uzaktır. Fakat bu durum çocuğunuzla tatile çıkamayacağınız anlamına gelmez. Eğer, ufak hazırlıklar yaparsanız ve bazı önlemleri önceden alırsanız oldukça hoş ve keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

Yaz ayları hepimize tatili anımsatır. Uzun haftalar önce başlar tatil düşleri…. Ve tatil, çoğu zaman uzun, yorucu bir yolculuğun ardından gelen güzel bir hediye gibidir. Fakat küçük çocuklarımız varsa ve tatille ilgili planlarımızın merkezine onları da almamız gerektiği gerçeğini atlarsak, bu tatil bir kabusa dönüşebilir. Hatta tatil sonucunda gerilen sinirlerimizi düzeltmek ve yorgunluğumuzu atmak bazen günler alabilir. Oysa yapacağımız ufak hazırlıklar, alacağımız basit önlemler tatilin çok keyifli ve rahat geçmesini sağlayabilir. Şimdi gelin, güzel bir tatil geçirmek için yapabileceklerimizi hep beraber düşünelim.

Yola çıkmadan önce

Uzun bir seyahate çıkacaksanız ve çocuğunuzun son doktor kontrolünden itibaren uzun bir süre geçmişse, sağlığının iyi olduğundan emin olmak için tatile çıkmadan bir kez daha doktorun görmesini sağlayın. Eğer, son bir ay içinde muayene olduysa sadece doktorunuzla yapacağınız bir telefon görüşmesi yeterli olabilir. Diğer yandan çocuğunuzun sağlığıyla ilgili bir sorun varsa tatili ertelemeniz en doğru karar olacaktır.

Tatile gideceğiniz yeri belirlemiş olmanız yetmez. Otelde ya da pansiyonda yerinizi önceden ayırtın. Çünkü yolculuk sonunda dilediğiniz gibi bir yer bulamayabilirsiniz. Yer arayışıyla oradan oraya gezmekse çocuğunuzun sıkılmasına ve huysuzlaşmasına sebep olabilir.

Rezervasyonunuzu yaptırırken kalacağınız odaya çocuğunuz için ek bir karyola (çok küçükse bebek karyolası) istemeyi ihmal etmeyin. Bu arada olanaklarınız el veriyorsa klüplerin bulunduğu otelleri tercih etmeniz çocuğunuz için daha uygundur.

Seyahat sırasında gereksiz problemlerden kaçınmak istiyorsanız hemen öncesinde gereksiz değişiklikler yapmayın; örneğin seyahatin hemen öncesinde çocuğunuzu memeden kesmeye çalışmayın. Alışılmamış ortamlar ve günlük programdaki değişiklikler zaten yeterince stres oluşturur. Bu stresi artırmayın.

Yola çıkış gününden önce tüm rezervasyonlarınızı kontrol edin.

Yolculuk sırasında

Tatile keyifle başlamanın ve bitirmenin yolu, gidiş ve dönüş yolculuğunun keyifli olmasından geçer. Uzun süreli yolculuklar ise yetişkinleri yorduğu gibi çocuklara da çok yorucu ve sıkıcı gelebilir. Yolculuğu bir an önce tamamlama gayretine girmeniz çocuğunuzun daha da sıkılmasına yol açabilir. Bu nedenle eğer özel arabayla seyahat ediliyorsa sık sık küçük molalar verebilirsiniz.

Uzun süreli yapılan yolculuklarda iki saatte bir kısa molalar vermek ve bu aralarda çocuğun hoplayıp zıplayabileceği yani hareket edip enerjisini boşaltabileceği ve temiz hava alacağı ortamı sağlamak, hem anne-babanın hem de çocuğun dinlenmesini ve rahatlamasını sağlayacaktır. Hatta yemek molalarını minik pikniklere de dönüştürebilirsiniz. Bu tür neşeli piknikler çoğu zaman çocuklar için oldukça keyif vericidir. Yemekle arası pekiyi olmayan çocuklar bile bu pikniklerde verdiklerinizi iştahla yiyebilir. Sık verilen molalar nedeniyle yolculuk süreniz uzatacaktır belki, fakat bu arada yolculuğunuzun kalitesinin de artacağını unutmamalısınız.

Tatile götürdüğünüz oyuncaklardan bir iki tanesini arabanın içinde bulundurun. Ayrıca en sevdiği oyuncağı ne olursa olsun arabaya almayı unutmayın.

Parmak ya da el kuklaları yolculuk sırasında kullanılabilecek oyuncaklardandır. Çocuk iki kuklayı idare edebileceği gibi birini anne ya da babasıyla da paylaşabilir. Çocuğun kuklaları canlandırması sırasında kullandığı kelimelere, kurduğu cümlelere dikkat ederek çocuğunuzun konuşma gelişimi hakkında bilgileneceğiniz gibi onun arkadaşları ile olan gizli yaşantısı hakkında da bilgi alabilirsiniz. Yolculuk sırasında aileniz ile ilgili hoş olayları ve bebekliği ile ilgili ilginç öyküleri anlatmak çocuğunuzun hoşlanacağı bir etkinlik olabilir.

Çocuk şarkılarını beraber söylemek, yolculuk sırasında yapılabilecek eğlenceli bir etkinliktir. Şarkı söylemek, aynı zamanda çocuğun sevdiği, söylemekten zevk aldığı parçaları tanımayı da sağlar. Ayrıca, onun müzik zevki hakkında da bize bulunmaz bilgiler sunması açısından oldukça yararlı bir etkinlik olabilir.

Masal ve şarkı kasetleri ise çocuklarla beraber çıkılan yolculuklarda vazgeçilemez araçlardandır. Masal kasetlerini dinleyerek uykuya dalmak, gözler kapalı iken masalın büyüsüne kapılmak ve kendini masalın içinde hissetmek bu süreç içinde çok daha kolay olacaktır.

Zıt ve eş anlamlı kelime oyunları, (örneğin; uzun-kısa, dar-geniş; şişman zayıf, gülünç-komik vb.) ve bilmeceler uydurmak da (örneğin; dört tekerleklidir, bizi istediğimiz yere götürür – araba vb.) yapılabilecek etkinliklerdendir.

Materyal temininin yanı sıra, arabanın içini düzenlemek ve çocuğun kıyafetleri ile ilgili değişiklikler yapmak yolculuk sırasında rahatlatıcı olabilir. Uzun süreli yolculuklarda arabada bir minik yastık, ince bir örtü, yedek iç ve dış giysi de bulundurulmalıdır. Eğer bebeğiniz varsa ortaya çıkabilecek kazalar nedeniyle sizin de yedek giysi bulundurmanız yararlı olabilir. Çocuğun kıyafetlerinin şık olması gerekmez, bunun yerine pamuklu, bol ve rahat olması öncelik taşımalıdır.

Arabada klima varsa direkt çocuğa gelmemesine ve araba içindeki sıcaklığın sabit tutulmasına özen gösterilmelidir.

Yolculuk sırasında siz ve çocuğunuz yalnız iseniz, sıklıkla arkayı (çocukların önde oturmamaları gerektiğini herhalde söylemeye gerek yok) kontrol etmenizin ve dikiz aynasının yanına arkada çocuğunuzu gösterecek bir ek ayna koymanız oldukça yararlıdır.

Çocuğu oyalamak için yolculuk sırasında şeker, sakız gibi yararsız gıda maddelerinin kullanılması bazı tehlikelere yol açabilir. Örneğin, ağzında sakızla uyuya kalmak, yuvarlak şekerlerin boğazında kalması gibi durumlar istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Eğer tren veya otobüsle seyahat ediyorsanız yola günün hangi saatinde çıkacağınız büyük önem taşır. Çünkü çocuğunuzun değişikliklere verdiği yanıt, seyahat şekliniz ve süresi ile yakından ilgilidir. Seyahatlerinizin yolcu sayısının az olduğu saatlerde olmasına dikkat edin. (Daha fazla koltuk boş olabilir, çocuğunuz daha geniş bir hareket alanı bulur ve daha az kişi rahatsız olur). Eğer çocuğunuz çok küçükse ya da yolda uyuma alışkanlığı varsa, yolda geçen saatleri onun uyku saatlerine getirin. Eğer çocuğunuz yolculuğa çıktığınızda uyuyamayacak kadar çok huzursuz ve heyecanlı oluyorsa, o zaman uyutup sonra yola çıkmalısınız.

Her halükarda yanınıza ona okumak için masal ve öykü kitapları almanız iyi olur. Yazısız resimli kitaplar ise, yolculuk sırasında çocuğunuzun resimlere bakarak yaratacağı hikayelerle renklenecektir. Dergilerden kesilen manzara resimleri de bu amacı gerçekleştirmek için yeterli olabilir. ‘Burada kimlerle olmak isterdin? Burada zamanını nasıl geçirmek isterdin? Burada yaşayanlarla ilgili bir öykü anlatır mısın? gibi sorularla çocuğun düşünmesi ve hayal gücünü geliştirmesi sağlanabilir. Ayrıca çocuğunuzun yaşı biraz daha büyükse ufak ebatlarda ve mıknatıslı satranç, dama, tavla gibi oyunlar yolculuğunuza karşılıklı olarak renk katabilir.

Özellikle uçak yolculuğunda çocuğunuza özgü mönü siparişini 24 saat önceden verebilirsiniz. Bununla birlikte yanınıza bir miktar kahvaltılık alın, bu uzun süren gecikmeli yolculuklarda size yardımcı olacaktır.

Uçakla seyahatte ön koltuklardan, uygun değil ise koridordan yer alın. Eğer uçak tamamen dolu değil ise o zaman yanı boş olan bir koltuktan yer ayırtmayı deneyebilirsiniz.

Tatil boyunca

Çocuğun işinin oyun olduğunu unutmayarak tatilde oyuncaklarını yanınıza almanız gerekir. Oyuncakları seçerken evde çok sık kullanılan, çocuğunuzun her an elinin altında olan oyuncaklar olmamasına dikkat etmelisiniz. Uzun zamandır kullanılmayan, unutulmuş olanlar tercih edilmelidir. Böylece hem bu oyuncaklara tekrar hayat kazandırmak hem de onların tekrar farklı yönlerinin keşfedilmesini sağlamak mümkün olacaktır. Tabii bu arada vazgeçilmeyen oyuncaklar (beyaz tüylü minik tavşancik, eskimiş sarı saçlı Zeynep Bebek vb.) unutulmamalıdır.

Bir kaç yeni hikaye kitabı, ilk kez tatilde dinleyecekleri için çocukların dikkatlerini daha iyi odaklamalarını sağlayabilir. Bu kitapların yanı sıra yeni kelimeler öğrenmelerini ve belki de kelime oyunu oynamanızı sağlayacak ansiklopedi tarzı kitapları da yanınızda bulundurmanız yararlı olabilir. Tatil günleri, çocuklarımızın günlük hayatın koşuşturmaları içinde yeterince zaman ayırarak yanıtlayamadığımız sorularını yanıtlamak ve açıklamalarda bulunmak için de önemli bir fırsat olabilir. Bu nedenle çocuklarımızın düşünmelerini, belki de kafalarını biraz karıştırarak problemlere yönelmelerini sağlayacak bilim tarzı kitapları da el altında bulundurmak gerekir. Böylece çocuğumuzla değişik konular üzerinde düşünme, konuşma ve kafasını kurcalayan konular hakkında bilgi verme fırsatlarını da yakalamış oluruz.

Sulu boya, kuru boya ya da pastel boya… Eski bir ajanda ya da boyama kitabı… Tüm bunlar tatil sırasında çocuğunuzun zaman zaman resim yapmak için kullanabileceği materyaller arasında olabilir. Bu malzemeleri küçük bir çantaya koyup valize yerleştirmekte yarar var. Çocuğunuz diğer şeyleri yapmaktan sıkıldığında çizme ya da boyama çalışması imdadınıza yetişebilir. Ondan tatilde gördüğü yerleri, tanıdığı arkadaşları çizmesini isteyebilirsiniz. Bu onun düş gücünü zenginleştireceği gibi tatil anılarının kalıcı olmasına da yardımcı olacaktır.

Kendiniz için seçtiklerinizin yanında çocuğunuzun beğendiği ya da dinlemekten hoşlandığı kaset ya da CD’leri de yanınıza almayı ihmal etmeyin. Çünkü çocuğunuzla müzik zevkiniz her zaman uyuşmayabilir. Bazen onun sevimli çocuk şarkıları, masalları ya da sevdiği pop müzik parçaları sizi sıkabilir. Ya da bazen sizin dinlediğiniz müzikler ya da haberler çocuğunuza cazip gelmeyebilir. Ayrıca, böyle zamanlar için tatilde walkman bulundurmak çıkabilecek çatışmaları da önleyecektir. Duruma göre walkmanı siz ya da o dinleyebilirsiniz.

Bebekle seyahat özel bir önem ister

Tatile otobüsle, uçakla, trenle ya da özel arabanızla gitmeyi tercih edebilirsiniz… Eğer uzun bir yol kat edecekseniz ve bebeğiniz iki yaşından küçükse otobüse seyahat etmeniz pek de sağlıklı olmayacaktır. Bu durumda uçak, tren ya da özel arabayı tercih etmelisiniz. Dikkat etmeniz gerekenlere gelince; Uçakta Dikkat Edilecekler:

Bagaj için erken gidin, ancak uzun süre beklemenizin bebeğinizi rahatsız edeceğini unutmayın.

Bebeğiniz uçak inip kalkarken basınç değişikliği nedeniyle rahatsız olabilir, bu nedenle bu sıralarda emzirmek veya yiyecek vermek kulakta basınç artışını engellemeye yardımcı olur.

Uçak personeli biberonu veya sütü ısıtabilir, ancak mikrodalga fırınlarının homojen ısıtmayacağı düşünülünce sütü çocuğa vermeden önce iyice çalkalayıp karıştırın, ısısını  iki defa kontrol edin.

Trenle seyahat uçaktan daha yavaş ancak daha rahattır. Kondüktörden sigara içilmeyen bir kompartiman isteyin. Özel kompartimanlar en uygun alanlardır.

Arabanızda küçük çocuklar için araba koltuğu bulunmalıdır. Sıcak havalarda döşemeleri havlu ile kaplayın. Her iki saatte bir veya iki kere mola verin. Bebeğin koltuğuna oyuncakları 10 cm den uzun olmayan bağlarla bağlayın.

Bebeği sıcak veya ilik havada asla park ettiğiniz arabada yalnız bırakmavin. Pencereler acık bile olsa arabada isi tehlikeli boyutlara yükselebilir

Bir ecza ve evrak çantası hazırlayın…

Çocukla tatile çıkan anne-babalar, çeşitli ecza malzemelerinin ve özel evrakların bir arada bulunduğu bir çanta hazırlayarak valize yerleştirmelidirler. Bu çantada olası gerekenler şunlar olabilir:

 • Ateş düşürücü,
 • Antibakteriyel krem
 • Bebek sabunu
 • Tırnak makasi
 • Antihistaminikli bir losyon
 • Plaster bant
 • Termometre
 • Diş fırçası
 • İlk etap ve muhtemel gecikmelerde yetecek sayıda bez ve ıslak mendil
 • Pişik merhemi
 • Yüksek korumalı güneş kremi
 • Sağlık karneniz
 • Sağlık sigortanızla ile ilgili tüm bilgiler
 • Varsa, kullanılan ilaçların reçetesi
 • Doktorunuzun adresi ve telefonu

Tatile çıkmak başlı başına bir meşakkat. Özellikle çocuklarınızla tatile gidiyorsanız zorluklar oldukça artıyor. Tatiliniz tam bir kabusa dönmeden önce yukarıdaki hususlara dikkat etmenizi öneriyoruz.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.