Çocuk

Çocuklarla Evde Oynanabilecek Oyunlar

Çocuklarla evde oynanacak oyunlar artık telefon ve tabletin yerini aldı. Halbuki çocuklarla evde oynanacak oyunlar çocuğun gelişimine de oldukça katkı sağlamaktadır. Biz nebze çocuğu televizyonun yada tabletin karşısından kaldırıp çocuğumuzla evde çok güzel oyunlar oynayabilir ve bu oyunlar sayesinde onun gelişimine katkıda bulunabiliriz.

Küçük yaramazın canı sıkılıyor. Sürekli başınızda, sürekli peşinizde, dışarı çıkıp arkadaşlarıyla birlikte oynamak istiyor. Ama hava öyle soğuk ve yağışlı ki… Ne yapmalı da onu eğlendirmeli? İşte size çocuğunuzu oyalamanız ve evde neşeli zamanlar geçirmeniz için harika oyunlar…

Haydi, şimdi oyun zamanı çocuklar. Her zaman olduğu gibi yine yeni bir hayal dünyasında yolculuğa çıkacaksınız. Ama bu kez bizimle birlikte. Anneler babalar, dedeler nineler yardımcınız, oyun arkadaşınız olacak. Böylelikle de artık yağmurlu günlerde sıkılmayacaksınız. Oyun; ne sihirli sözcüktür çocuklar için. Ne yemek akla gelir, ne okul…

Varsa yoksa oyundur hayatları; zaman durur. Oyunlarında kendilerine yeni bir dünya kurarak imkansızı başarır onlar. Gelişimlerinin olmazsa olmaz bir parçasıdır, gereklidir… Çocuk olma isteğiyle yanıp tutuşmaz mıyız çoğu zaman? Bu istekle onlara bizler de ortak olmaz mıyız, çocukluğumuza uzanan bir yolculuğa çıkmaz mıyız hep beraber. Ne soğuk, ne yağmur ne de kar, bu eğlenceyi ellerinizden kimse alamaz. Öyleyse haydi başlayalım oyuna…

Çocuklarla evde oynanacak oyunlar

Araba sayalım: Erkek çocukların arabaya karşı olan merakını hepimiz biliriz. Ama anlatacağımız bu oyun kız çocuklarının da hoşuna gidecektir. Bu oyunda camdan caddeye bakılır ve belirli bir sürede kaç arabanın geçeceği iddiasına girilir. Her oyuncu bir renk, marka ya da model belirler. Sonra arabalar sayılır. (5 yaşından itibaren)

Körebe: Bu oyun en az 3 kişi ile oynanırsa daha zevkli olur. Oyunculardan birinin gözü bağlanır ve bu şekilde etrafı görmeden diğer oyuncu arkadaşlarını bulmaya çalışır. Daha sonra ebelenen oyuncu körebe olur. (3 yaşından itibaren)

Çadır yapalım: Çocuklar, ev içinde kendilerine yeni bir ev kurmaya bayılırlar. Çünkü orada kendilerini daha özgür hissederler. O halde siz de ona yardımcı olun. Uzun bir çarşaf ya da örtüyü, masanın üzerine örtün ve birlikte altına saklanın. (2 yaşından itibaren)

Hikaye uydurmaca: Hayal kurmak çocukların doğasında vardır. Onlar hayal dünyasında, hiç olmayacak şeyleri varmış gibi düşünürler. Siz de çocuğunuzun bu özelliğini bir oyun haline getirin. Onun hayal gücünü zorlayacak hikayeleri birlikte uydurun. (3 yaşından itibaren)

Kuaförcülük: Tarak, kurdele, toka ve taçlar yardımıyla oynanacak bu oyunda, bir kişi müşteri olur. Önce bir oyuncu diğer arkadaşının saçlarını istediği modele sokar. Sonra da diğer oyuncu sırayı alır. (4 yaşından itibaren)

Ses kimden çıktı?: Bir oyuncu gözlerini kapatır. Diğer oyuncular ise çeşitli sesler çıkartırlar. Örneğin, miyavlama, havlama gibi. Gözleri kapalı olan oyuncu, bu sesleri kimin çıkardığını tahmin etmeye çalışır. (4 yaşından itibaren)

“Gülmek yasak” oyunu: Burada çocuk her türlü komikliği yaparak arkadaşlarını güldürmeye çalışır. Bakalım en çok kim dayanacak? (3 yaşından itibaren)

Rolleri değişelim: Evde hep sizin mi sözünüz geçecek? Hayır, bu sefer sıra onlarda. Bu oyunda anne ya da baba çocuk olur. Çocuk ise anne ya da babasının yerine geçer. Yani küçükler büyük, büyükler de küçük rolünü oynar. (3 yaşından itibaren)

Sihirbaz oyunu: Çocuklardan biri, bulunduğu odadaki eşyalardan birini saklar. Bu sırada diğer oyuncular dışardadır. Sonra içeriye diğer arkadaşlarını davet eder ve sakladığı eşyayı bulmalarini ister. Bulan kişi yeni bir eşyayı saklama hakkı kazanır. (4 yaşından itibaren)

Hayali Makyaj: Bu oyun tam küçük genç kızlara göre. Çünkü, en çok sevdikleri şey makyaj yapmak. Anneleri ya da ablaları aynanın karşısına geçip süslenmeye başladığı zaman dayanamazlar. Bu oyunda küçük kızınızın tuvalet masası önünde makyaj yapmasına izin vermelisiniz. Endişelenmeyin! Sadece oyuncak makyaj malzemelerini kullanacak. (4 yaşından itibaren)

Hayvancıklar için 4 oda: Çocuğunuzun elini bir kağıt üzerine koyun ve resmini çizin. Sonra da parmaklarının arasına çeşitli hayvanlar çizin. Artık sokakta kalan hayvanların birer odaları oldu. (4 yaşından itibaren)

Bu kimin eli?: Bu oyunu birçok çocuk beraber oynamalı. İlk önce bir çocuk bütün oyuncu arkadaşlarının ellerini iyice inceler. Sonra aynı çocuk odadan dışarı çıkar. Diğer arkadaşları teker teker ellerini kapıdan dışarı uzatır. Çocuk sadece elleri görerek ve onlara dokunarak kime ait olduğunu bulmaya çalışır. Bu arada arkadaşları hiç ses çıkarmamalı ki, onu sesinden tanımasın. (4 yaşından itibaren)

Sincap: Bir kişi sincap olur ve diğeri odadan dışarı çıkar. Sincap olan oyuncu, bir parça kumaş veya bir mendil yardımıyla kendine yuva yapar. Yuvanın altına da birkaç tane ceviz veya başka nesne koyar. Daha sonra ikinci oyuncu (ebe), odaya gelir ve yuvayı aramaya başlar. Ebe, yuvayı bulduğu zaman roller değişir. (4 yaşından itibaren)

Gemi yüzdürelim: Bir kovayı ya da leğeni yarısına kadar su ile doldurun. İçinde kağıttan hazırladığınız gemiyi bırakın. Ama geminin kaptani çocuğunuz olsun. (Bu oyun sırasında çocuğunuzu yalnız bırakmayın) (3 yaşından itibaren)

Kulaktan kulağa: Grup halinde oynanabilecek bu oyunda, çocuklar yan yana sırayla otururlar. Daha sonra birinci oturan çocuk, yanında oturan arkadaşının kulağına bir kelime fısıldar. O diğerine, diğeri diğerine. En sonda oturan çocuk, duyduğu cümleyi bağırarak söyler. Yanlış söylediğinde diğer arkadaşları çok gülecektir. (5 yaşından itibaren)

Oburun yemedikleri: Çocuğunuza bir zamanlar uzak diyarlarda yaşayan ve gördüğü her şeyi yiyen Bay Obur’un hikayesini anlatın. “Bay Obur küçük iskemlede oturur ve kocaman ağzını açıp, yemek saatini beklerdi. Pasta, elma, kek, ayakkabı, havuç, diş fırçası, tavuk…” Siz yenilemeyen şeyleri her söylediğinizde çocuğunuz ayağa kalkmalı, besin maddelerini söylediğinizde ise oturmalı. Hata yaptığında eksi puan alır. (5 yaşından itibaren)

Bilgisayar oyunları: Çağımız bilgisayar çağı ve neredeyse her çocuğun evinde bir bilgisayar var. Çocuğunuza onun hoşlandığı bir oyun CD’si alın ve oynarken kazanmasına yardımcı olun. (6 yaşından itibaren)

Unutmadan çocuğunuzu, televizyona, telefona, bilgisayara, tablete mahkum etmeyin. Elbette çocuğunuz bunlarlada vakit geçirebilir ancak herşeyin dozunda güzel olduğunu unutmayın.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu