Çocuk

Çocuklarınızı Fast Food’dan Kurtarıp, Sağlıklı Besleyebilmeniz İçin

Çocuğum ihtiyaç duyduğu tüm vitaminleri, mineralleri alabiliyor mu” diye meraklanır çoğu anne. Ve çocukla anne arasında amansız bir sürtüşme yaşanır. Çocuk kendi istediklerini, anne de yemesi gerekenleri yedirmeye çalışır. Bu konuda uzmanların tavsiyesi, sakin olmaktır. Çocuğunuz her gün aynı miktarda yemek yemiyorsa paniğe kapılmamalısınız. Örneğin çocuğunuz bazen günde dört bardak süt içerken, bazen de sadece iki bardakla yetinebilir. Araştırmalara göre, çocuk ihtiyacı olan besin maddelerini alır. Çocuğunuza kahvaltıda hep aynı şeyleri vermemeye çalışın. Ona kahvaltıda ekmeğin yanı sıra yoğurt verebilirsiniz.

Kendinizin de sevmediği bir yemeği çocuğunuza zorla yedirmeye çalışmayın. Çocuklar anne – babalarından etkilenirler. Onların hangi besin maddelerini sevip sevmediklerine dikkat ederler ve ona göre davranırlar. Bu nedenle çocuklara yemek konusunda değişik alternatifler sunulabilir. Yemeği ödül veya tehdit aracı olarak kullanmamalısınız. Çocuğa yemeğini bitirmesi için baskı yapmayın. Ayrıca onu sizin istediklerinizi yiyinceye kadar aç bırakmamalısınız. O Yemek hazırlarken çocuğunuzun size yardım etmesini isteyin. Böylece besinlerin yemek olmadan önceki hallerini ve nasıl yapıldığını görebilirler. Bu da çocukların ilgisini çeker.

Çocuklar en sevdiği yemeği her gün yemek ister

Çocukların genelde çok meraklı olduğunu herkes bilir. Fakat maalesef yemek konusuna gelince tüm merakları gider. Yemekte çocuklar sevdikleri ve bildikleri şeyleri tercih ederler. En sevdikleri yemeği her gün yemek isterler. Bırakın çocuğunuz sevdiği şeyleri her gün yesin. Nasıl olsa her gün aynı şeyi yemekten bıkacaktır. Fakat dikkat etmeniz gereken bir konu vardır: Çocuklara sevdiği yemekler verilirken de besin değeri olan şeyler olmasına dikkat edilmelidir veya verdiğiniz yemeğin yanı sıra ek bir yemek de verebilirsiniz.

Çocuğunuz Az yemek yerse endişeye gerek yok

Çocuklar bazı günler çok fazla yemek yerken, bazı günler de çok çok az yiyebilirler. Böyle zamanlarda üzülmenize gerek yoktur. Çünkü çocukların bu davranışları çok normaldir. Çocuğunuzun az yemek yediği günlerde ona zorla daha fazla yedirmeye çalışmayın.

Çocuklar için yasak yiyecekler her zaman çekicidir

Çocukla anne arasında şekerlemeler yüzünden hep tartışma çıkar. “Şekerlemeler yasaklanmalı mıdır?” diye sorar anneler hep. Bilindiği gibi yasaklar çeker. Bu nedenle çocukların şekerleme yeme isteklerini yasaklarla engellemek olumsuz etki yapar. Yapılabilecek en doğru davranış, çocuğun bu isteğini kontrol altında tutmaktır. Yani, çocuğun az az şekerleme yemesine izin verilebilir. Bisküvi, çikolata veya buna benzer şekerlemeler çocuğa ara yemek niyetiyle verilmemelidir.

Bu tip yiyecekler çocuğun ulaşabileceği yerde durmamalıdır ki, çocuk bunları her dakika yemeye kalkışmasın. Bu yiyecekleri çocuğa yemekten sonra vermek en doğru yoldur. Çocuk normal yemeğini yedikten sonra yoğurt, puding veya meyve verilebilir. Yoğurt veya puding gibi besinler çocuğun şekerleme yeme isteğini azaltır. Böylece çocuk iki parça çikolata yerine bir parça çikolata ile yetinir.

Şeker içeren içecekler de sakıncalıdır

Çocukların sadece şekerleme isteklerini değil, kola gibi şekerli içecek içme isteklerini de kontrol altında tutmak gerekir. Ara sıra içilen bir bardak kola veya benzeri bir içeceğin bir zararı olmaz. Ama bu içeceklerin fazla tüketmesi sakıncalıdır. Çünkü, sindirim bozukluklarına veya iştah azalmasına neden olurlar. Ve böylece çocukta kilo alamama sorunu görülebilir. Çocuğunuza meyve suyu vereceğiniz zaman, meyve suyunun şekersiz ve sulandırılmış olmasına dikkat edin.

Fazla yağ kilo yapar

Yağ çocuğun gelişimi için önemlidir. Fakat fazlası şişmanlığa ve ileriki yaşlarda kalp – tansiyon rahatsızlıklarına, neden olurlar. Bu nedenle yağ tüketiminde mümkün olduğu kadar dikkatli davranmak ve az kullanmaya gayret göstermek gerekir.

Günlük ekmeğe sürülen ve yemeklerde kullanılan yağ oranı, üç – dört yaşındaki çocuklarda ortalama 15 gram (bir yemek kaşığı tereyağı veya margarin, yarım yemek kaşığı da sıvı yağ), dört – altı yaşındaki çocuklarda ise ortalama 20 gramdır (bir yemek kaşığı tereyağı veya margarin ve bir yemek kaşığı sıvı yağ). Çocuğunuz yağ oranı düşük sucuk veya peynir türü şeyler yiyorsa, ona tam yağlı süt verebilirsiniz. Aksi takdirde yağ oranı düşük süt verilmesi tavsiye edilir.

Vitamin hapları doktora danışılarak alınmalıdır

Vitamin veya mineral içeren hapları doktora danışmadan kullanmak doğru değildir. Bu tip haplar ancak gerçekten kilo çok düşükse, yeterli beslenme yoksa uygundur. Örneğin, uzun süreli hastalıklardan kaynaklanan vitamin veya mineral eksikliklerinde kullanılabilirler. Fazla vitaminler de zararlı olabilir. Bu nedenle çocuğunuz veya kendiniz vitamin hapları kullanmadan önce doktora danışmalısınız. Bu tip haplara başvurmadan önce bu vitamin ve mineraller doğal yollarla alınmaya çalışılmalıdır.

Çocukların yiyebileceği fast food yiyecekler

Çocuklar patlamış veya haşlanmış mısır, hamburger, balık burger, sütlaç veya puding gibi yiyecekler yemek isterlerse, bırakın yesinler. Bu besinler zannedildiği gibi sağlıksız değildir.

Patlamış veya haşlanmış mısır: Çok sağlıklı karbonhidratlar, buna karşılık çok az yağ içerir. İyi bir doyurucu etkiye sahiptir, hafif ve lezzetlidir. Patlamış mısırda ayrıca mineral maddeleri ve B1 vitamini bulunur. Haşlanmış mısır çocuklara ara öğün olarak verilebilir.

Hamburger: Tipik hamburgerin çok iyi bir beslenme değeri bileşimi vardır. Değerli vitamin, protein ve mineraller taşır. Köfte yağ oranı düşük sığır etinden yapılmıştır. Ayrıca sandviçte çoğunlukla taze marul yaprağı ve domates bulunur. Eğer hamburgerin daha sağlıklı olması isteniyorsa, kepekli sandviç ekmeği kullanarak hazırlanabilir.

Balık burger: Çocuklar için hayati önem taşıyan iyot içermektedir. Çocuklar kılçıklardan dolayı balığı sevmedikleri için balık burger bu gıdayı almaları açısından iyi bir seçenek olur.

Sütlaç: Çocuklar için gerçek bir enerji kaynağıdır. Sütlaç karbonhidrat ve protein, bunun yanı sıra az yağ içerir.

Puding: Puding tıpkı sütlaç gibi protein ve karbonhidrat karışımı ve sütteki A, B ve E vitaminlerinden oluşur.

Corn – flakes: Mısır buğdayının değerli ana maddelerinden oluşmaktadır. B1 vitamini, mineraller ve karbonhidratlar içerir.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu