Çocuk

Çocukların Yetenek Alanları Nasıl Geliştirilir?

Birçok insan yeteneklerin doğuştan geldiğine inansa da yetenekler sonradan da geliştirilebilir. Çocukların gelişim sürecinde bu konuda en büyük görev ebeveynlere düşmektedir çünkü ebeveynler her zaman fark yaratabilir. Dünyadaki herhangi bir insanın öğrendiği bir şeyi, uygun öğrenme koşulları sağlandığı takdirde hemen hemen herkes öğrenebilir. Bu uygun koşullar beş ana başlık altında incelenebilir: Erken başlangıç, uzman eğitimi, planlı uygulama, bir mükemmeliyet merkezi ve amaç bütünlüğü.

  1. Erken Başlangıç

Yetenek tohumları genellikle çok küçük yaşlarda evde ekilir. Öncelikle iyi bir gözlemci olmalı ve çocuğunuzun yetenek alanlarının farkına vararak onun da bu alanları keşfetmesini sağlamalısınız. Günümüzde anne ve babaların en çok yaptığı hatalardan biri çocuklanın yetenek alanlarını gözetmeden, onların, kendi istedikleri ve dayattıkları alanlarda başarılı olmasını beklemeleridir. Bu tutum, o alana ilgisi olmayan çocukların başarısız olmasıyla sonuçlanır ve maalesef çocuklarda travmalara neden olur. Bu sebeple çocukların kendi eğilimlerinin olduğu yetenek alanlarına yönlendirilmesi oldukça önemlidir. Çocuğunuzun yetenek alanına sizin ilginiz olmasa bile, yeteneklerini kullanabileceği ve ilgisini çeken besleyici bir ortam yaratabilirsiniz.

  1. Uzman Eğitimi

Ebeveynlerin çocukların yetenek alanları ile ilgili eğitimleri bir uzmana ihtiyaç duymadan doğru şekilde vermeleri kendilerinin aynı yetenek alanlarına ilgisi ve o olanla ilgili eğitimleri yoksa oldukça zor olabilir ve uzun süreçler gerektirebilir. Bu durumlarda çocukların eğitimlerini uzmanlardan destek alarak devam ettirmelerini sağlamak gerekir. Ancak çocuğunuzun yeteneğini geliştirmek için bir uzmandan destek alamıyor olsanız bile ona yetenek alanında kitaplar okuyup, videolar izletebilirsiniz. Eğer yarımcı olabileceğiniz bir alansa egzersizler yapmasına yardımcı olabilirsiniz. Sizin eğitmenliğini üstlenebileceğiniz bir yetenek alanına sahip değilse bir süre sonra iyi bir uzmandan eğitim almasını sağlamak için olanaklarınızı en iyi şekilde kullanmanız, çocuğunuzun mutluluğu ve başarısı için oldukça yerinde bir hareket olacaktır.

  1. Planlı Uygulama

Çocukların yöneldiği yetenek alanları düzenli olarak pratik yapmalarını gerektirebilir. Uzun süren egzersizler çoğu zaman onlar için konfor alanlarının çok ötesinde olsa da planlı uygulama uzun vadede onların yetenek alanlarında gelişimsel kilometre taşlarını oluşturur.

  1. Mükemmeliyet Merkezi

Mükemmeliyet merkezi bir ilgi alanında liderlik, öncülük sağlayan, en iyi uygulamayı araştırıp, geliştiren, destek ve eğitim faaliyetleri sağlayan ekipler ve merkezlerdir. Çoğu yetenekli sanatçı, bulundukları çevrede bir mükemmeliyet merkezine sahip değildir. Bir mükemmeliyet merkezine ulaşmak için çocukların seyahat etmeleri gerekse bile ebeveynlerin desteğiyle, tomurcuklanan yıldızlar genellikle en iyi eğitimcilerin ve yükselen yıldızların akın ettiği mükemmeliyet merkezlerine yönlendirilmelidir.

5. Amaca uygunluk

Yetenekli insanlar bir amaç bütünlüğü gösterir. Ebeveynler çocukların yöneldiği yetenek alanlarında geçirdiği zamanları iyi gözlemlemeli; çocuklarının yetenek alanlarının peşinden gitmekten ne kadar keyif aldıklarına dikkat etmelidirler. Ebeveynler bu amaç bütünlüğünü destekler. Zaman zaman birden fazla yetenek alanına yönelim ile karşılaşılabilir. Eğer çocuğunuz yöneldiği diğer alan ya da alanlardan da aynı keyfi alıyorsa kendinizi birden fazla tutkuyu desteklerken bulabilirsiniz.

Günümüzde zorlayıcı anne-baba hikayeleri çoğalmasına rağmen, birçok ebeveyn çocukların yetenek yolculuğunda tutku ve sıkı çalışmanın önemini ve kendilerinin yalnızca onun yolda kalmasına yardımcı olabileceklerini biliyor. Ve elbette yardımcı oluyorlar çünkü çocuklarını seviyorlar ve onlar için her zaman en iyisini istiyorlar.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu