Çocuk

Çocukların Uyku Problemlerini Nasıl Çözeriz?

Çocuğunuz uyumakta zorluk çekiyor, uykusunda konuşuyor ve hatta uyurgezer ise hemen paniğe kapılmayın. Dünyada birçok çocuk, benzer problemlerle karşı karşıya. Bebekliğin ilk yıllarından başlayarak, uyku problemleri çocuklar arasında yaygın bir biçimde görülüyor. Geceleri uyuyamama, uykunun ortasında uyanma, kabus görme ve uyurgezerlik, bu sorunların başında geliyor. Ancak, hemen annelik içgüdülerinizi harekete geçirip, endişelenmeyin. Çünkü uzmanların yardımıyla, uyku sorunlarını çözümlemek çok kolay.

Çocukların Gece Uyanmaları

Her çocuğun uykuya olan ihtiyacının, farklı özellikler taşıdığı bir gerçek. Kimi çok fazla uykuyu seviyorken, kimisi daha az uyumaktan hoşlanıyor. Bu nedenle, annelerden sık sik “yeni doğan bebeğin gece yarısı birden uyandığı ve çok zor uyuduğu” yönünde şikayetler duyarız. Bebeklerin günde 16 – 17 saat uykuya ihtiyaçları olmasına rağmen, gündüz çok uyuyan bir bebek geceleri uyku problemi çekebiliyor. Bu açıdan, bebeğinizi ya da çocuğunuzu, gündüz fazla uyutmamaya gayret edin. Ancak, geceleri kısa süren uyanmalarını normal karşılamalısınız. Bu süre içinde, altını değiştirirken ya da emzirirken, onu mümkün olduğu kadar huzursuz etmemeye çalışın, bulunduğunuz ortamın sessiz ve sakin olmasına dikkat edin.

Adım Adım Gece Uyanmalarına Son Verin

Gündüzleri çok fazla uyumasına izin vermeyin. Eğer günde 4 saat uyuyorsa, bu süreyi önce 3,5 sonra 3 ve daha sonra 2 saate indirin. Böylece geceleri uyanmamasını sağlayabilirsiniz. Onu kucağınızda taşıyarak ya da sallayarak uyutmayın. Yoksa gece yarısı uyandığında, yine sizi yanında görmek isteyebilir. Bu nedenle onun kendi kendine uyumasını sağlayın. Yanına sevdiği bir oyuncağı vererek, birlikte uyumalarını öğütleyebilirsiniz.

Emzikle uyumasına izin vermeyin. Unutmayın ki; emzik onun uyumasını sağlamak için değil, emme ihtiyacını karşılamak içindir. Eğer emzikle uyumayı alışkanlık haline getirmişse, gece emziği ağzından yavaşça alın. Yattıktan sonra uyuyup uyumadığını kontrol edin. Bir türlü uyumuyor ve ağlıyorsa, aç olmadığından veya bir ağrısı olmadığından emin olmaya çalışın.

İlkokul Öncesi Çocuklarda Uyku Problemleri

Bu yaştaki çocukların aileleri, en sık olarak uyku saatinin belirlenmesi konusunda problem yaşıyor. Her ne kadar çocuklar, gece geç saatlere kadar oturmak isteseler de, onların günde 10 – 12 saat uykuya ihtiyaçları olduğunu unutmamak gerekiyor. Peki, çocuğunuzu uyutabilmek için ne yapabilirsiniz? Her gece uyumadan önce ona kitap okuyun, birlikte şarkı söyleyin veya ilik bir banyo yaptırın. Bu, çocuğunuzun, uyku saatinin yaklaştığını anlamasına yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, onun her gece aynı saatte uyumasını sağlayın.

Çocuğunuz uyurken, yanına sevdiği bir oyuncağı, gece lambasının yanmasını ya da kapının açık durmasını isterse, bunları yerine getirin. Böylece yatağa gitmek istemediği takdirde, tüm isteklerinin yerine getirildiğini ona hatırlatabilirsiniz. Gece, çocuğunuz uyuduktan bir süre sonra uyanarak sizi yanına çağırırsa, hemen yanına gitmeyin. Her çağırdığında, sizin yanına gideceğinizi bilirse, bunu alışkanlık haline getirebilir. Size seslendiği zaman bu kuralları izleyin: Yanıt vermeden önce bekleyin. Böylece tekrar uyuması için zaman tanımış olursunuz. Yanına gitmek zorunda kalırsanız, uzun süre odada kalmayın.

Çocukların Kabus Görmeleri

Kabuslar genellikle uykunun en derin olduğu saatlerde görülüyor. Çocuğunuz kabus gördükten sonra ağlayarak uyanabilir ve sizi yanında görmek isteyebilir. Varlığınızı ona hissettirin. Kabusla başa çıkabilmeniz için bazı ipuçları: Hemen çocuğunuzun yanına gidin.

Yanında olduğunuzu ve hiçbir şeyin ona zarar veremeyeceğini ona anlatın. Işığın açık kalmasını isterse, buna izin verin ve kısa bir süre yanında uyuyun. Ağlarsa veya titrerse, onu sakinleştirmeye çalışın. Kabusun ona gerçek gibi göründüğünü aklınızdan çıkarmayın ve anlattıkları konusunda alay etmeyin. Çocuğunuz sakinleştiği zaman, onu uyuması konusunda teşvik edin.

Çocukların Uykuda yürüme ve konuşması

Bu tür sorunlara, özellikle çocukların derin uykuya geçtikleri saatlerde rastlanıyor. Genellikle uykusunda yürüyen ve konuşan çocuk, kendiliğinden yatağına geri dönüyor ve bu yaptıklarını hatırlamıyor. Bu nedenle onu uyandırmaya çalışmayın. Bu konuda paniğe de kapılmayın, çünkü sorun 6 yaşlarındayken genellikle kendiliğinden son buluyor. Ancak, uykusunda yürürken, kendisine zarar vermediğinden emin olun. Odadaki eşyaların ve mobilyaların çok fazla olmamasına özen gösterin. Uzun süre bu problem son bulmazsa, psikolojik bir sorun söz konusu olabilir. Bu nedenle bir uzmana başvurun.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu