Çocuk

Çocukların Korkuları ve Bu Korkulara Karşı Yapılması Gerekenler

Çocukların Korkuları önemle üzerinde durulması gereken bir husustur. Çocukluğunuza ait anılara döndüğünüzde, korktuğunuz anların ne kadar çok olduğunu görürsünüz. Şimdi gülüp geçtiğiniz pek çok şey, o zamanlarda sizin en korkulu rüyalarınızdan değil miydi? Çakan şimşekler, gök gürültüsü, markette bir an için bile annenizi yanınızda görememeniz, elektriklerin kesilmesi sizi ne kadar ürkütürdü değil mi? İşte, şimdi yıllar geçti ve sizin çocuğunuz aynı duygularla karşı karşıya. Bir anne olarak tabii ki, onun korkularına tamamen son vermeniz söz konusu değil. Ancak, sakinleşmesini ve korkuyla başa çıkmasını ona göstermek sizin elinizde.

Asla korkmaması gerektiğini ya da korkusunun aptalca olduğunu söylemenizin onu oldukça olumsuz bir şekilde etkileyeceğinden emin olun. Bu şekilde davranmanız hem onun korkusuna son vermeyecektir, hem de sizin onun tarafınızda olmadığınızı düşündüreceği için üzülecektir. Eğer mümkünse korkuları ile ilgili olarak onunla konuşun. Asla, onu zorlamaya çalışmayın. Örneğin, yüzmekten korktuğu zaman, denize sokmak için uğraşmayın. Bırakın, kendisi bunda korkulacak bir şey olmadığım anlasın.

Çocuğunuza onun korkularını anladığınızı göstermeniz oldukça önemli. Bununla birlikte, aynı korkuları taşıdığınızı hissettirmek durumu daha da güçleştirebilir. Unutmayın ki çocuklar korkuyu sizden öğrenirler. Örneğin, siz köpekten korkuyorsanız ve çocuğunuzun da yaklaşmasına izin vermiyorsanız, o da korkacaktır. Sizin kendi korkunuzu saklamaya çalışmanızın da etkili olmayacağına inanın. Kelimelerle ifade etmeseniz bile bakışlarınızdan hatta kokunuzdan bile bunu anlayacaktır.

Çocuğunuzun Korkularını Yenmesi İçin Onun Özgüvenini destekleyin

Ailesi olarak onu tüm tehlikelere karşı korumaya çalışmanız çok doğal. Ancak bu durumun uzun yıllar devam edemeyeceğini de bilin. Çocuğunuza sorumluluk verin ve inanın ki hemen kabul edecektir. Bağımsız olması için desteklenen bir çocuğun korkuları da daha azdır. Anne ve babası tarafından teşvik gördüğünü bilen çocukların kendilerine olan güveni tamdır.

Çocukların Korkuları ve Sizin Yapmanız Gerekenler

Yaşlara göre çocukların korkuları birbirinden farklılıklar gösterir. Dilerseniz, bu korkulara birlikte göz atalım.

1-Zil ve korna sesleri

Genellikle süreklilik gösteren seslerden etkilenmezler. Ancak özellikle bebekler korna sesi gibi ani, yüksek ve beklenmeyen seslerden çok ürkerler. Bir anlık bile olsa korkuları çok gerçektir. Birdenbire sıçrayabilirler ve korkudan renkleri beyazlaşabilir.

Ne Yapmalısınız: Elinizden geldiğince onu ani ve yüksek seslerden uzak tutmaya çalışın.

2-Yere düşme korkusu

Bebeklerde en çok rastlanan korku, özellikle ilk yürümeye çalıştıkları dönemde yaşadıkları yere düşme korkusudur. Emeklemeye başladıkları dönemde de belli bir noktadan sonra emeklemekten ürkerler.

Ne Yapmalısınız: Onun bu korkusunu yenmesine yardım edin. Düşerek başını vurmamasını sağlayın.

3-Ayrılık ve yabancılar

Altı aylık olana kadar bebekler, annelerini tam olarak tanıyamazlar. Bu dönemden sonra, sadece bir tane anneleri olduğunu anladıkları anda ise onun bir daha geri dönmeyeceği korkusuna kapılırlar. Bu nedenle de ayrılık endişesi yaşar ve genellikle de yabancı kişilerden korkarlar.

Ne Yapmalısınız: Onu kucaklayarak ve güvenini tazelemeye çalışarak rahatlatın. Yokluğunuzda korkmaması için, sürekli yanından ayırmayacağı bir oyuncağı ve battaniyesi olmasını sağlayın.

4-Banyo yapma ve tuvalet alışkanlığı

Bebekler genelde banyodan korkarlar. Suyun banyo deliğinden akıp gitmesinden etkilenerek, kendileri için de aynı durumun olacağına inanırlar. Bunun mümkün olabileceğini sanırlar. Tuvalet yapma alışkanlığını kazanamama sorunun temelinde de bu yatar. Deliğe düşeceklerine inandıklarından, oturmaya çekinirler.

Ne Yapmalısınız: Küvetten suların akıp gittiğini görmemesi için. Onun yanında suları boşaltmayın. Tuvalet alışkanlığını kazandırmak amacıyla işe önce lazımlıkla başlayın.

5-Hayvanlar ve böcekler

Hayvanlardan, özellikle köpeklerden korku, çocuklar arasında oldukça yaygındır. Bu tarı korkular genellikle, çocuğun bir köpek tarafından kovalanması ile başlar. Örümceklerden ve böceklerden korku ise, aileden geçer.

Ne Yapmalısınız: Oyuncak bir köpek armağan ederek ona yardımcı olun. Kendi korktuğunuz hayvanları gördüğünüzde çığlık atmayın. Bu onun daha çok korkmasına neden olabilir.

6-Karanlık korkusu

2 yaş civarında çocuklarda karanlık korkusu başlar. Işıklar sönüp, anneleri yanlarından uzaklaştığı an. Onlar için korku dolu dakikalar başladı demektir. Karanlık aynı zamanda çocuklar için “bilinmeyen” anlamına gelir. Yine bu dönemde, canavarlardan ve yaratıklardan söz ederler ve korkarlar. İşin ilginç tarafı, korkularına rağmen oyun oynarken canavar taklidi yaparak yanlarındaki insanları korkutmaya çalışırlar.

Ne Yapmalısınız: Ona asla gülmeyin. O uyumadan ışıkları söndürüp odayı terk etmeyin. Birlikte hikâyeler okuyun ve o uyuduktan sonra odadan çıkın.

7-Anneyi kaybetme korkusu

Belli bir yaşa gelene kadar, çocuk bazı şeylerin farkında olmaz. Çok daha küçükken annesinin işe gitmesine, arkadaşlarıyla dışarıya çıkmasına gülümseyerek bakan çocuk, zamanla onu hiçbir yere bırakmak istemeyebilir.

Ne Yapmalısınız: Asla, sen küçükken böyle yapmazdın diyerek onu terk etmeyin. Bu, sadece onun korkusunu daha da besler. Onun yerine yapıcı konuşmalar yaparak onu etkilemeye çalışın.

8-Televizyondaki görüntüler

3 – 4 yaşlarındaki çocuklar için hayal ile gerçek ayrımı yoktur. Bu nedenle televizyonda izlediği bir görüntü onu haftalarca etkileyebilir. Hatta rüyalarına girerek onu korkutabilir.

Ne Yapmalısınız: Onun korkmasına sebep olabilecek programları seyretmesine izin vermeyin. Unutmayın, haber programlarındaki bazı görüntüler bile onu olumsuz etkileyebilir.

Korktuğunda güvende olduğunu hissettirin

Bazı durumlar vardır ki çocuğunuz korkabilir. Bu durumda kontrolünü kaybetmeden ne yapması gerektiğini ona öğretmelisiniz. Yabancılarla konuşmamasını çocuğunuza öğretin. Bir yabancı tarafından tehlikeli bir durum hissettiği zaman, ona bir polise ya da üniformalı birine, yanında çocuğu bulunan bir kadına bakınmasını tembih edin. Dışarıya çıktığınız zamanlarda elinizi bırakmamasını sık sık hatırlatın. Herhangi bir kaybolma tehlikesine karşı adresinizi ve telefon numaranızı çocuğunuza öğretin. Karşıdan karşıya dikkatli, temkinli ve güven içerisinde geçeceğinden emin olun. Dikkatsiz davranışlar gösterirse onu uyarın.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu