Çocuk

Çocukların Kas Esnekliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çocukların kas esnekliği gerçekten bazen anne babaları endişelendiriyor. Birçok filmden, kaçamak aşk yaşayanların tehlike anında gardıroba saklandığını biliriz. Çocuklar ise bedenlerinin küçük olması şansına sahip oldukları için daha küçük nesnelerde bile saklanma zevkini yaşıyorlar. Onlar için, bir çöp sepeti ya da bir karton kutu gizlenirken en ideal yerlerdir.

Bu nesnelerin içinde kıvrılmış yılan gibi otursalar bile bu durumun onlara pek rahatsızlık verdiği söylenemez. En çok eğlendikleri zamanlar ise, yetişkinlerin defalarca önlerinden geçmesine rağmen bir türlü onları görememeleridir. Küçük çocukların bu kadar bükülebilmesi, problem çekmeden ayak parmaklarını emmesi; insanı hayrete düşürüyor. Aldıkları bütün bu garip şekillerde, hiçbir bedensel zarara uğramıyorlar. Peki bebekler ve çocuklar bunu nasıl yapabiliyor?

Çocukların sinir ve bağ dokusu yumuşaktır, çünkü bağdokuları liften meydana gelir. Kemik okunun ekleme yakın olan kısımları henüz kıkırdak doku halindedir. Ayrıca çocuklardaki kas esnekliği, yetişkinlere göre daha fazladır.

Bebeklerin akrobatik hareketler yapabildiğini ve bedenlerini nasıl küçük bir şekle bu nedenle daha rahat sokabilmektedirler. Bu kadar elastik olmasalardı, anne karnında nasıl yaşayabilirlerdi ki? Ya da doğum anını hiç zarar almadan nasıl atlatırlardı?

Bebekleri gözlemlediğimizde onların aşırı hareketli olduklarını, ancak bunların bilinçsizce yapıldığını fark ederiz. Bebekler hareketlerini henüz kontrol edemezler. Bacaklarını oraya buraya sallar, başlarını bir türlü dik tutamaz ve etrafa bilinçsizce bakarlar.

Tüm bunlar acaba neden oluyor?

Beyin henüz tam bir olgunluğa ulaşmadığından, sinirlere ve kaslara net emirler iletilmez. O nedenle bebeklerde bu tür hareketler görülmesi çok doğaldır. Ancak ilk yılında bebek hareketlerinde daha kontrollü ve bilinçli davranmaya başlar. Başını dik tutmayı, kavramayı, emeklemeyi ve sonunda yürümeyi öğrenir.

Bu ilerleme, çocuğun beyninin gelişmesini sürdürdüğünü ve motor fonksiyonlarını kontrol edebildiğini gösterir. Sürekli tekrarlanan, uygulanan hareketler zinciri ile bebeğin dokuları ve kasları sertleşmeye başlar. Bunun sonunda daha sabit eklemlere kavuşan çocuk, zamanla o rahat uyguladığı hareketlerden uzaklaşır. Öyleyse kasların bir parça sertleşmesi her çocuk açısından çok sağlıklıdır. Böylece bir ayağını diğerinin önüne koyabilir, bir kaşığı doğru biçimde tutarak ağzına götürebilir.

Kasların sertleşmesi çocuğun daha kısıtlı hareket edebileceği anlamını taşımaz. Bu nedenle oyun alanları, çocukların aktivitelerini geliştirebilmeleri için gerekli bir faktördür. Çocuk orada sallanarak, koşarak, tırmanarak; kasların, sinirlerin ve eklemlerin gelişmesini sağlar. Ancak çocuk aktifliğini koruyamaz ve hamlaşırsa, yapabildiği hareketler de azalır. Çocukların az hareket etmesi sadece onların hamlaşmasına neden olmaz, aynı zamanda yaralanmalarına da yol açar. Çünkü pek hareketli olmayan çocuklar, reflekslerinin de az gelişmesinden dolayı hareketli çocuğa oranla daha kötü yaralanır. Fakat çok hareketli olan çocuklar, düştüklerinde; refleks koruma mekanizmaları ile kendilerini daha iyi koruyabilirler.

Sağlıcakla Kalın.

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümünden Bizlere Sorabilirsiniz. Soru Cevap Forumundan Daha Detaylı Bilgiler Edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu