Çocuk

Çocukların Ev İşlerine Yardım Etmesi Zekalarını Geliştirir

Çocuklar 3-4 yaşlarına geldiklerinde ev işlerine merak sarmaya başlarlar. Anne ve babalar bu durumda endişe etmeyin. Bırakın onlar da neler yapabildiklerini sizlere göstererek mutlu olsunlar. Çocuklar en geç 3 yaşına geldiklerinde kendilerini kahvaltı sofrasını mutfağa taşıyacak ya da annesinin beyaz gömleğini ütüleyebilecek kadar yetişkin sayarlar.

Çocukların ebeveynlerine yardım etmek istemeleri ise anne baba için bir stres oluşturur. Çünkü onlar bilirler ki; eğer işlerini kendi başlarına yaparlarsa yaptıkları iş çok daha çabuk ve kolay olacak. “Eğer onun bana yardım etmesine izin verirsem ya bir şeyler kırılıp, dökülecek ya da kendisine zarar vereceği için hastaneye zor yetişeceğiz. Eğer onun evi temizlemesine izin verirsem, ev eskisinden daha da kirli bir hal alacak.” İşte birçok anne baba, çocuğu kendisine yardım etmek istediğinde bu şekilde düşünür. Anne babalar! Günümüzde yapılan araştırmalar, çocuğunuzun size yardım etmesine izin vermenizin doğru bir davranış olacağını gösteriyor.

Çocukların ev işlerine yardım etmesi belirli bir çerçeve içinde olmalı.

Peki, niçin? Çünkü çocuğunuz size yardım ederken onun bilinçli bir şekilde gelişmesini, vaktini kendini eğitebileceği şeylerle geçirmesini sağlayabilirsiniz. Çocuklar için yetişkinlerin kullandıkları araç gereçleri kullanmak oldukça keyif vericidir. Zeka oyunlarına karşı kovalar, süpürgeler, bez parçaları onların ilgisini çok daha fazla çeker. Çünkü bunlarla meşgul olduklarında hareket alanlarının sınırları çok daha geniştir.

Çocuklar çeşitli materyallerle temas ederken duyu organlarını da geliştirirler. Onlar için sadece oyuncaklarıyla oynamaktansa tahta kaşıkla yemek karıştırmak, metal tencereyi ellemek ya da su ve hamurla oynamak çok daha eğitici ve geliştiricidir. Ayrıca hamurla oynamak, kağıt ya da bez parçalarını, sebzeleri kesmek, yemeği karıştırmak onların koordinasyon gücünü de geliştirir.

Ama bütün bu saydığımız nedenlerden daha da önemlisi çocuğun kendini artık bir yetişkin olarak hissetmek, kendi ayakları üzerinde durmak istemesidir.

Bırakın çocuklar ev işlerinde marifetlerini göstersinler

Çocukların anne babalarına yardım etmek istemelerinin gerçeğinde onların destek ihtiyacı yatar. Sanki onlar bu şekilde “Bunu başarabilmem için bana yardım etmelisin!” derler. Bu sırada da anne babalarının sabrını denerler. Eğer anne baba çocuğa sık sık “Bırak onu sen yapamazsın!” ya da “Bak, işte yine beceremedin!” gibi tepkiler verirse çocuğun kendini geliştirme hevesi söner. Çocuk yeni birşeyler yapmayı denemekten korkar ve bu durum da onu zamanla başarısızlığa götürür.

Çocuklar anne babalarının kendilerine inandığını, kendilerine sorumluluk verdiğini hissetmek ve görmek isterler. Dolayısıyla ebeveyn çocuğun eline bıçak vermelidir ama bunu verirken dikkat etmesi gereken noktalar vardır: Bıçak kesinlikle aşırı derecede keskin ve büyük olmamalıdır. Çünkü çocuk henüz böyle bir bıçağı kullanamaz ve kendisine zarar verebilir. Aynı zamanda bıçak bir salatalığı kesebilecek kadar da keskin olmalıdır ki, çocuk başarma duygusunu tadabilsin.

Çocuk eğer istiyorsa ütü de yapabilmelidir. Anne babanın bu durumda alması gereken en önemli tedbir ütü ayarını en düşük seviyeye getirmektir. Çocuk düşük ayarda olan bu ütüyle mendilini, yastık kılıfını ütüleyebilir. Ancak çocuğa ütü yaparken nelere dikkat etmesi gerektiği de anlatılmalıdır. Anne baba çocuğun ev işleri yapmak istediği bu dönemde onun yardım teklifini reddederse ileride de çocuktan yardım beklememelidir. Çünkü çocuk kendi ihtiyaçlarını giderebilmeyi bile öğrenememiş, kendine güven duygusunu geliştirememiştir.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu