Çocuk

Çocukların Anne Babayı Taklit Etmesi

Okul öncesi dönemi” ya da “Oyun dönemi” denilen 3 ile 6 yaş grubu arasında, çocuklar anne babalarını taklit ederler. Bir anlamda anne veya babayı model alır, onlarla özdeşleşirler. Kız veya erkek olduklarını ayırt ederler. Benlik duygularının geliştiği bu yaşlarda, ilgileri de belirginleşmeye başlar. İşte “Taklit” denilen özdeşleşme, bu dönemde kendisini gösterir.

Anne babalarına hayranlık duyarlar

“Oyun döneminde” kız çocuk anneye, erkek çocuk ise babaya hayrandır. Kız çocuk, annesi giyinip süslenirken, onu büyük bir dikkatle izler. Annesinin makyaj malzemelerini ve süs eşyalarını karıştırarak, aynısını yapmaya çalışır. Annesi mutfakta iş yaparken, yardım etmek ister. Amacı, beğeni kazanmaktır.

Annesinin makyaj malzemelerini sürmesi, topuklu ayakkabılarını giyip, kolye ve bileziklerini takarak ortaya çıkması ve şirinlikler yapmasının altında iki amaç vardır. Bu davranışlarıyla hem annesine benzemek, hem de babasının hayranlığını kazanmak ve kendisini beğendirmek ister. Erkek çocuk ise babasına hayrandır, onun gözünde babası en cesur, en güçlü erkektir. “Benim babam, senin babanı döver” cümlesini en sık kullandıkları dönemdir bu. Babası ile birlikte tras olur, onun kokularını sürer, gazete okumasını taklit eder.

Taklit, çocuğun kişilik yapısını etkiler

Taklit, her çocukta belirli dönemlerde olur. Çocuğun gelecekteki kişilik yapısını, duygu ve düşüncelerini doğrudan etkiler. Çocuğun zihinsel, sosyal, fiziksel gelişimleri için önemli bir adımdır. Çocuk taklit ederek, sosyal kimlik kazanma yolunda ilk adımlarını atar, cinsel kimlik kazanır ve yaratıcılığını geliştirir.

Kişilik gelişiminin en hızlı olduğu ve cinsel kimliğin kazanıldığı bu dönemde, kız çocuk, kız kimliğini anneye benzeyerek, erkek çocuk ise erkek kimliğini, babaya benzeyerek kazanır. Bu dönemde model alma eğilimi güçlüdür. Çocuk, anne babanın özelliklerini, değer yargılarını benimser, hareket, tutum ve davranışlarını taklit etmeye çalışır.

Ailenin tutumu çok önemli

Taklit, anne babanın olumsuz tutum ve davranışları biçiminde de ortaya çıkabilir. Aşırı küfür eden bir babayı taklit eden erkek çocuk da küfürlü konuşacaktır. Ya da sürekli gergin ve sinirli bir annenin kızı da onun gibi bağırıp, çağırarak iletişim kurmaya çalışacaktır. Burada, ailelerin tutumlarının ne kadar önemli olduğu ve çocuğun geleceğini ne denli etkilediği gerçeği ortaya çıkar. Çocuk henüz “Benim dediğimi yap, yaptığımı yapma” sözünün mantığını kavrayacak yaş ve olgunlukta değildir.

Çocuk için doğru veya yanlış olması değil, hayranı olduğu anne ya da babasının o davranışı yapması önemlidir. Çocuğun güçlü ve kuvvetli bir babayla kendisini özdeş tutması, onun için çok önemli bir güven kaynağıdır. Çünkü çocuk model aldığı ve taklit ettiği kişiden yeterli düzeyde güç alır. Bunun aksi olup, kendisini yetersiz bir modelle özdeşleştiren bir çocuk ise endişeli ve güvensizdir. Baba, çocuğun kişiliğinin gelişiminde büyük önem taşır. Babanın olmaması, pasif olması veya ilgisizliği, çocuğun kişilik yapısını, ruh ve beden sağlığını etkiler. İleride çocukta uyum ve davranış bozuklukları görülebilir.

Hoşgörü, sevgi ve güven

Çocukların taklit edip, model olarak anne ya da babayı seçtikleri dönemde, ailede, diğer dönemlerde olduğu gibi, hoşgörü sevgi ve güvenden oluşmuş bir ortam olmalıdır. Eleştiri yapılmamalı, çocukla alay edilmemeli, süs eşyalarını veya makyaj malzemelerini kullandığı için kızılıp ceza verilmemelidir. Çocuğa keyif veren bu tür oyun ve süsleri birlikte yapıp onu yüreklendirme, sağlıklı bir kişilik gelişimine yardımcı olur.

Malzemeleri habersiz kullanılırsa

Çocukların, anne babalarına ait malzemeleri habersiz kullanmaları durumunda, yaklaşım korkutucu ve cezalandırıcı olmamalıdır. Çünkü 2 yaşında bir kız çocuğu, annesinin rujunu veya ojesini kullanırken, bunların maddi değerini, annesi için ne kadar önemli olduğunu düşünemez. Çocuğun amacı, o çok özendiği annesine biraz da olsa benzeyebilmektir.

Çocuğun üzerine sinirle gidip, “Bir daha yaparsan, şöyle yaparım, böyle yaparım” demek yanlış olur. Bunun yerine, malzemeleri onun ulaşamayacağı bir yere kaldırmak ve onun olmadığı anlarda makyaj yapmak daha yerinde olur. 3 yaş ve üstü çocuklarda, özendikleri eşyaların eskimişlerini ya da benzerlerini ona vererek, oyunlarında kullanmaları sağlanabilir.

Taklit, kontrolden uzak olmamalı

Çocuğun çevreyle tanıştığı döneme rastlayan ve onun gelişiminde önemli yer tutan model alma, taklit etme, kontrolden uzak olduğunda çeşitli, tehlikelere gebedir. Bunların başında, alerji ve cilt bozuklukları gelir. Özellikle küçük kızları tehdit eden bu problem, annesinin makyaj malzemelerini kullanmaktan hoşlanan çocuklarda görülür.

Onların narin ciltlerine ağır gelen bu kremleri kullanmamaları için önerilebilecek (saklamanın dışında) diğer bir çözüm yolu da çocuklara özel yapılmış makyaj takımlarını almaktır. Ayrıca erkek çocukların da babalarının tıraş takımları ile oynama alışkanlığı da böyle bir çözümle engellenebilir. Bu tehlikelere, topuklu ayakkabı giyerken ayağın burkulması gibi birçok örnek eklenebilir.

“Taklit, ileri boyutlarda olursa, tehlikeli”

“Taklit ve model alma, sürekli ve aşırı hayranlık biçiminde olmamalıdır. Çocuğun gerçek kişilik özellikleri daha arka planda kaldığında, kişilik ve öz benlik gelişimine zarar verebilir. Sürekli olarak, doğru yada yanlış, babasını taklit eden bir erkek çocuk, onun yanlış kişilik özelliklerini de beynine kaydederek, uygulamaya başlar. Bu zamanla alışkanlık haline dönüşür.

Burada yapılması gereken, farkına varılan davranışları, öncelikle anne babalar olarak kendimizin düzeltmesi gerçeğidir. Çünkü çocuklar yaptıkları taklitlerle aslında bizlere birer ayna tutarlar. Bizi bize yansıtırlar. Bu özdeşleşme uç boyutlarda olduğunda, çocukta ileri boyutlarda davranış bozukluklarına da neden olabilir. Örneğin, anne veya babası aksayan bir çocuk, onun gibi topallayarak yürümeye başlayabilir”

Cinsel kimlik problemi yaşanırsa…

Bu dönemde cinsel kimlik problemleri de ortaya çıkabilir. Problem geç fark edildiğinde ise, çocuk ancak uzun süreli terapiler sonucu, normale döndürebilir. Annenin baskın karakterde ve daha etkili olduğu ailelerde görülen problemlerden birisi, erkek çocuğun anneyi model almasıdır. Böyle durumlarda vakit geçirmeden ve çocuğa olumsuz davranmadan bir uzmana başvurulmalıdır.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu