Çocuk

Çocuklarımızı Deniz ve Havuzlarda Bekleyen Tehlikeler Nelerdir?

Deniz, hepimiz için vazgeçilmez doğal bir kaynak. Ancak doğanın bize sunduğu bu güzellikten yararlanabilmek için öncelikle onu temiz tutmamız gerekiyor. Bu nedenle, anne babalar yüzmeyi öğretmeden önce çocuklarına, bu kaynağın değerini anlatmalılar.

Çocuklar kaç yaşından itibaren yüzmeyi öğrenirler?

Bir bebek yaklaşık iki aylıktan itibaren, karma aşıları yapıldıktan sonra denize sokulabilir. Bu dönemde çocuk, bağışıklık sistemi güçlendiğinden hastalıklara karşı daha dirençli olacaktır. Bununla beraber, bebekler ancak 6 aylıkken suda kendi başlarına hareket etmeye başlarlar. Çünkü bu dönemde suda hareket etme özgürlüğünü daha kolay yakalarlar. Yapılan araştırmalar bebeklerin 3 yaşından sonra yüzmeyi öğrenebildiklerini göstermiştir. Çünkü çocuklarda motor öğrenme gücü ancak 2.5 – 3 yaşından sonra gelişir. 3 yaşından sonra yüzme çalışmaları yapan bir çocuk, okula başlamadan önce yüzmeyi iyice öğrenmiş olur.

Ne kadar süreyle suda kalmalılar?

Çocukların saatlerce suda oynamasına izin vermek doğru değildir. Örneğin, 1 yaşın altındaki bir bebek üşütebileceğinden 5 dakikadan fazla denizde kalmamalı, denizden çıkınca hemen kurulanmalıdır. Bu yaştakilerin günde iki kere 10’ar dakika denizde kalmaları tavsiye edilir.

Deniz yoluyla bulaşabilecek hastalıklar ve tehlikeler nelerdir?

Hepatit A, yani mikrobik sarılık, çok çabuk bulaşabilecek bir hastalıktır. Diğer bir tehlike de ishal ve idrar yolları enfeksiyonuna neden olan kolibasililerdir. Şu anda ülkemizde olmayan kolera da deniz yoluyla bulaşır. Hastalıkların dışındaki diğer tehlikelerse deniz kazalarıdır. Kayarak düşme ve boğulma bunlar arasında en yaygın olanlarıdır. Bu nedenle anne ve babalar deniz kenarlarında çocuklarına dikkat etmelidir.

Havuzda karşılaşılabilecek hastalıklar nelerdir?

Havuzda en sık görülebilecek hastalıklar idrar yolu enfeksiyonları, klorun yaptığı tahrişten dolayı gözlerde enfeksiyon, ciltte yaralar ve orta kulak iltihaplarıdır.

Çocuğun sağlığı açısından, havuz mu, yoksa deniz mi daha güvenlidir?

İyi bakılan, iyi temizlenmiş havuzlarda antiseptik olarak klor kullanılır. Ancak aşırı klor kullanımı göz enfeksiyonlarına neden olur. Havuzda göz önünde bulundurulması gereken diğer bir nokta da, havuza giren çocuk sayısıdır. İdrar yapma kontrolü olmayan çocuklar suya girdiklerinde kolaylıkla idrar yapacaklarından, havuz suyu denizden daha kirli olabilir. Bu nedenle anne ve babalar kendi havuzları varsa çocuklarını suya sokmalılar, ancak genel havuzlarda hastalık kapma riski daha yüksektir.

Simitler ve kolluklar ne kadar güvenlidir?

Simitler, anne ve babalar tarafından dikkatlice kullanılmalıdır. Simit çocuğun beline göre olmalıdır, aksi takdirde çocuğun belinden kayar. Bilinçli bir şekilde kavranması gerektiği için simitler daha çok 3 – 4 yaşlarındaki çocuklar için uygundur. Kolluk simite oranla daha güvenlidir. Fakat bunların hiçbiri annenin, babanın yerini alamaz.

Boğulma tehlikesinde yapılması gereken ilk yardım nedir? 

Burada yapılması gereken ilk yardım, solunum yollarını açık tutmak ve yutulan suyu çıkarmaktır. Eğer boğulma esnasında çocuk çok miktarda su yutmuşsa, akciğerleri sıkıştırılarak suyun dışarı çıkması sağlanmalıdır. Bunun için çocuğun ayakları karnına çekilmeli ve arkasına geçilip akciğerleri sıkılmalıdır. Solunum yolunu açık tutmak için de başı hafifçe arkaya doğru çekilmelidir. Eğer çocuk soluk alıp vermede zorlanırsa suni teneffüs, zayıf kalp atışlarını güçlendirmek için ise kalp masajı yapılmalıdır. Bunlar bilinçsizce yapıldığında çocuğun ölümüyle sonuçlanabilir. Bu nedenle anne ve babalar mutlaka bir ilk yardım kursuna gitmelidir.

Çocuk, denize ya da havuza girerken anne ve babalar nelere dikkat etmelidir?

Çocuk çok aç ya da çok tok olmamalıdır. Yemekten sonra kan sindirim organlarında toplandığından, denize ancak yemekten 1 saat sonra ya da önce girilmelidir.

Suyun ısısı: Deniz ya da havuz suyunun çok soğuk olmamasına dikkat edilmelidir. Su, en az 30 – 33 derece olmalıdır.

Klor miktarı: Havuzda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, suyun çok fazla klor içermemesi ve yeterince temiz olmasıdır. Böylelikle çocukların enfeksiyona yakalanma riski azalacaktır. Havuzlar derin olmamalı ve çocuklara yönelik olmalıdır.

Temiz bir deniz: Deniz de kesinlikle temiz olmalıdır. Örneğin, iki aylık bir bebeğin İstanbul’da denize sokulmaması gerekir.

Deniz anaları: Deniz anaları çocuğun cildini tahriş edebileceğinden ve gözlerine zarar verebileceğinden çocukların bu tür deniz canlılarından uzak tutulmasına özen gösterilmelidir.

Deniz kenarında sıcak çarpması olabileceğinden, çocuğun sıvı alımına dikkat edilmelidir. Deniz kenarında çocukların üstü fazla giydirilmemelidir.

Çocuğun uzun süre kumda oturması zararlı mıdır?

Çocukların saatlerce kumda oturmalarında hiçbir sakınca yoktur. Çünkü kum, tabii bunu yemedikleri sürece, hiçbir şekilde çocuğa zarar vermez. Burada asıl dikkat edilmesi gereken konu, güneş ışınlarının eğimidir. Çocuklar güneşin dik geldiği saatlerde kesinlikle kumda oynamamalıdır. Ayrıca kumda çıplak ayakla yürümek, ayak tabanının sağlıklı gelişimi açısından oldukça yararlıdır. Kum, taban çıkıklığına karşı iyi bir tedavidir.

Yüzme kursunun yararları nelerdir?

Çocuklar bu kurslarda yüzmeyi öğrenmenin yanı sıra, suda oynayarak ve hareket ederek kaslarını ve kemiklerini güçlendirirler. Yüzme, çocuğun motor gelişimi için de çok önemlidir. Ayrıca çocuğun denge ve dokunma duyusuyla birlikte bedensel ve zihinsel fonksiyonları da gelişir. Yüzme kursundaki en olumlu nokta bebeğin ya da çocuğun suda özgürce hareket etmesi ve anneyle babasına yakın olmasından duyduğu sevinçtir. Bu nedenle çocuğa yüzmesi ya da suya girmesi için baskı yapmak yanlıştır.

Sudan korkan bir çocuğu, denize girmesi için zorlamak ne kadar doğrudur?

Sudan korkan çocukların sayısı oldukça fazladır. Anne ve babalar çocuklarını suya alıştırmak için, küvette ya da su dolu bir leğende onu korkutmadan oynatmalıdır. Çocuğun suya alışması biraz zaman alabilir, bunun için sabırlı olmak gerekir. Çocuk ağlamaya başladığında ya da oynamak istemediğinde sudan çıkartılmalıdır.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu