Çocuk

Çocukları Güneşten Korumak İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Güneş, hayatımızın vazgeçilmez unsuru. Ama bu hiçbir olumsuz yanı olmadığı anlamına gelmiyor. Güneş olmasa, hayat da olmazdı. Hayatı bizim için yaşanır kılan ve bizi doyuran güneş, kemiklerimizin gelişmesinde önemli olan D vitaminini oluşturur. Ancak bunun için güneşten bilinçli bir şekilde faydalanmak gerekir. Çünkü uzun süren güneş banyoları cildimize onarılmaz zararlar verebilir ve bağışıklık sistemimizi güçsüzleştirebilir.

Özellikle hassas ve narin çocuk ciltleri için güneş ışını daha tehlikelidir, çünkü çocukların cildi yetişkinlerin cildine oranla on kat daha incedir. Bu nedenle güneş ışınları çocuğun cildine daha çabuk ve daha derine etki edebilir. Cilt kanseri oluşumuna zemin hazırlayan faktörlerden bir tanesi UV ışınlarıdır. Bu ışınlar cildin elastik liflerini zedeleyerek yaşlanmasını hızlandırır. UVA ve UVB ışınları, ciltleri daha ince olduğundan çocuklara daha fazla zarar verir. Bu nedenle bebek ve çocuklar güneşle direkt temas etmemelidirler.

Uzmanlar kendinizi, eşinizi ve çocuklarınızı korumak için şu önerilerde bulunuyor:

Güneşle yavaş yavaş dost olun

Açık tenlilerin güneş ışığına alışması zaman alır. Bu nedenle güneş altında kaldığınız saatleri adım adım artırmalısınız. Cildi ışıktan koruyan ve renk pigmenti olan melanin, bu görevini belli ölçülere kadar yerine getirebilir. Bu da cildin türüne ve rengine bağlıdır. Siyah saçlı ve kahverengi gözleri olan insanlar yarım saat boyunca güneş altında kalsalar bile kızarmazlar. Sarışın ve beyaz tenli olan insanlar sadece 10 dakika güneş altında kalabilirler. Bu süreleri aşan bir insanın güneş yanığı olmama ihtimali yoktur.

Öğlen saatlerinde güneşlenmeyin

UVB ışınlarının en yoğun olduğu saatler öğle saatleridir. Güneşin bizde en yoğun olduğu aylar Mayıs ile Temmuz ayları arasıdır. Bu aylarda Akdeniz’de bulunanların, özellikle de güneşin dik geldiği öğle saatlerinde güneşe çıkmamaları gerekir. Sabah güneşinden yararlanmanın hiçbir sakıncası yoktur. Bu saatlerde güneşe çıkmak kan dolaşımına ve bağışıklık sistemine iyi gelir. Saat 11:00 ile 15:00 arası, ultraviyole ışınlarının en yoğun olduğu saatlerdir. Hatta bulutlu bir havada bile güneş ışınlarının etkisi yüzde 80’dir.

Cildin doğal korumasını artırın

Cildin güneşe alışması için zaman tanınırsa, yani güneşe adım adım yaklaşılırsa, cilt kendini ultraviyole ışınlarına karşı korumaya başlar. Ciltte bulunan pigment hücreleri melanin üretimini artırır. Cildin bu doğal korumasını artırmak için koruma faktörü en az 20 olan güneş kremleri kullanılmalıdır. Hangi koruma faktörünün kullanılması gerektiği sadece cildin türüne bağlı değildir. Güneşlendiğiniz saat ve yer de krem seçiminde çok önemlidir.

Cildinize uygun korunun

İnsanların cildi ve cilt özellikleri farklı olduğu için çeşitli güneş kremleri üretilmiştir. Yetişkinler ve çocuklar için üretilen kremlerin yanı sıra, kuru ve yağlı ciltler gibi cilt tiplerine göre de özel kremler geliştirilmiştir. Açık tenli bir cilde sahip olanlar, koruma faktörü yüksek olan güneş kremleri kullanmalıdırlar. Böylece güneşlenme süresi 10 dakikadan 100 dakikaya çıkar. Koyu tenli olanlar koruma faktörü düşük olan güneş yağlarını tercih etmelidir. Gençler yağsız güneş kremleri kullanmalıdır, çünkü yağlı kremler akne oluşumunu artırabilir.

Çocuk tenine özel ilgi

Çocukların cildi yetişkinlere oranla daha korumasızdır. Yetişkinler vakitlerinin çoğunu kapalı yerlerde geçirmelerine rağmen, çocuklar açık havada, güneşin altında oynarlar. Bu nedenle ultraviyole ışınlarının yüzde 80’ninin çocukluk döneminde etkisini göstermesine ve güneş yanıklarının cilt kanseri olma riskini artırmasına şaşırmamak gerekir. Bebeklere ve çocuklara koruma faktörü 40 olan güneş kremleri sürmek pek mantıklı değildir. Çünkü günümüzde yüksek dereceli koruma faktörü olan kremlerin yan etkilerinin ne olduğu bilinmiyor. Bunun yerine, önlem olarak, çocuğunuza güneş şapkası, tshirt ve şort giydirmeyi tercih edin.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu