Çocuk

Çocuklarda Üniren Sistem Anomalileri ve Hipospadias

Bazen aileler tarafından fark edilemeyen üriner sistem anomalileri ileride çocuklarda büyük komplikasyonlara yol açabiliyor. Ülkemizde genital bölge sağlığının ihmal edildiği şüphe götürmez bir gerçektir. “Ayıp” kavramının çocuk sağlığından daha önemli olduğu durumlarda anneler, erkek çocuklarının genital organlarına dokunmayı ve gelişimini gözlemlemeyi istemezler. Ancak çok yakın bir takip ve bilinçli yaklaşım ile çocuklardaki genital anomalileri ve ortaya çıkabilecek diğer rahatsızlıkları erken tanımak mümkün. Bu anomalilerinin büyük bir kısmı erken tanı ve tedavi ile tamamen iyileşebildiğinden bu çok önemlidir. Bebeklerin hastanede doğduğu durumlarda, doğum sonrası yapılan muayeneler sırasında doktorlar genital bölge anomalilerini tespit ederler.

Anne karnındaki gelişmenin tam olarak tamamlanmadığı durumlarda ortaya çıkan üriner sistem anomalilerinin, özellikle erkek çocuklarda sünnet döneminde ağır komplikasyonlara yol açar. Çeşitli tipleri olan üriner sistem anomalilerin arasında yer alan hipospadias, idrar deliğinin penisin en ucundaki tepe noktası yerine, buradan daha alt bir noktaya açılmasıdır. İdrar deliği ne kadar alt yerleşimde olursa, vaka o kadar ağırdır. Ancak genellikle bu vakaların yüzde 80′ inde idrar deliği penisin baş kısmının altında yer alır. Bunun dışında idrar deliği penisin kendi gövdesinde, kavşakta, aşağıda torbanın üzerinde ya da daha da aşağıda perine bölgesinde de olabilir.

Hipospadias, idrar yolunun anne karnında tam olarak gelişmemesinden oluşan bir durumdur. Çocuk büyüdükçe iki yönden büyük problemler yaşar. Bunlardan birincisi, çocuğun normal şekilde ayakta durup idrarını yapamamasıdır. Aynı zamanda idrar ileriye doğru fırlamaz, daima aşağıya saçarak yayılır. Bazı çocuklarda hipospadiasa idrar deliğinde daralmalar da eşlik eder. Bu durum çok ciddi idrar yolu tıkanıklıklarına yol açar. İdrar tıkanıklığında idrar devamlı olarak geriye gider, bir süre sonra ise mesane ve böbreklerde tahripler başlar. Bazen de hipospadias ile birlikte peniste eğrilikler vardır.

Sünnet Ederken Hipospadias’a Dikkat

Hipospadias, çocuk daha bilinçlenmeden önce özellikle fallik dönemde, yani 2 – 6 yaş arasında, tedavi edilmelidir. Çünkü hipospadiaslı çocukların hemen hemen hepsinde sünnet derisinin alt tarafı gelişmemiştir. Sadece, bir yağmurluğun kapişonu gibi, üst kısımda sünnet derisi vardır. Alt kısımdaki sünnet derisi gelişmemiştir, bu da çocuğun adeta sünnetliymiş gibi durmasını sağlar.

Halk arasında bu tür çocuklara “doğuştan sünnetli” ya da “peygamber sünneti” derler. Halk arasında “iyi” bir olguymuş gibi algılanan bu vakada ailelerin çok dikkatli olması gerekir. Ailelerin, “doğuştan sünnetli” çocukların yüzde 99’unda hipospadias olduğunu bilmeleri gerekir. Sadece üst kısımda gelişen sünnet derisi, idrar deliği ameliyatında adeta bir kumaş parçası olarak kullanılır.

 Nitekim sünnet derisi kullanılarak yapılan ameliyatlar, diğerlerine oranla çok daha başarılıdır. Ancak bu bağlamda halkımızın yaptığı büyük bir yanlış vardır. Bunu bilmediği için çocukta hipospadias bile varsa çocuk sünnet edilir. Dolayısıyla ilerde bizlere bu ameliyatı yapmak için gerekli olan kumaşı elimizden alırlar. Sünnet derisi olmayınca ameliyat için başka yerlerden de deri alınır. Ancak bu hastayı daha fazla yoran, başarı şansı çok yüksek olmayan ameliyatlar.

Sünnet, Uzman Kişiler Tarafından Yapılmalı

“Maalesef sünnet de ülkemizde büyük bir sorundur. 0 bölgenin anatomisini bilmeyen İnsanların sünnet yapması yanlıştır. Potansiyel çok olduğundan ticari amaçla yapıyorlar. Ancak bu nedenle acillere çok sık sünnet komplikasyonlan gelir, Ailenin bu konuda son derece bilinçli olması gerekir. Sünnet, rekonstrüktlf ve plastik bir ameliyattır. Kimse bunun farkında değil ama bizim erkeklerimizin çoğunda kozmetik sorunlar vardır. Bence bu bile bir komplikasyondur. Artık sağlık hizmetinin bu kadar yaygınlaştığı ülkemizde bu kadar cahil insanların sünnetçi olarak ortada dolaşmaları çok üzücü. Genital bölgenin anatomisini bilmedikleri halde, sünnet ediyorlar. Çocuk hipospadlas bile olsa, dolayısıyla bizim için çok önemli olan o deriyi kesiyorlar. Doğumdan sonraki muayenelerde doktorun bunu tespit etmesi ve ailelere bunu mutlaka söylemesi lazım. ‘Bu ameliyatlık bir durumdur, sakın sünnet etmeyin’ demesi gerekir.”

Psikolojik sorunlara da yol açıyor

Hipospadiasın zamanında tedavi edilmesi, çocuğun psikolojik gelişmesi için de çok önemlidir. Her çocuk arkadaşlarıyla sokakta, “Hangimiz daha uzağa işiyoruz?” diye yarış yapar. Düşünebiliyor musunuz, çocuk bir kere ayakta durarak çiş yapamaz, ileriye fırlatarak işeyemez, böylece kendi kendine erkeklik gururunu kanıtlayamadığı için bunalıma girer. Arkadaşları güzel güzel ileriye doğru işerken kendisinin bunu yapamaması, çocuğu yetersizlik duygusuna iter. Daha ileri yaşlara geldiğinde bu sefer cinselliği açısından büyük problemler yaşar.

Çünkü hem kozmetik sorunlar yaşamaktadır, aynı zamanda peniste eğrilik de vardır. Bu nedenle penisin vajinaya girmesi zorlaşır. Bunun çözümü ise tamamen cerrahidir. Yapılan özel ameliyatlar hem fonksiyonu, hem de kozmetiği düzelten ameliyatlardır. Ancak bunlar çok çeşitlidir ve zor ameliyatlardır. Ameliyat hipospadiasın yerine ve tipine göre yapılmalıdır. Yani idrar yerinin açılma yerine göre ve peniste ek deformatilerin tipine göre yapılmalıdır. Değişen bir sürü tekniklerin uygulanmasıyla tedavi olur.”

Diğer Komplikasyonlar

İdrar deliğinin penisin üst kısmına açıldığı durumlar da vardır. Tıpta “epispadias” olarak geçen duruma bazen mesanenin dışarıda olması da eşlik eder. Bu çok ağır, ancak az görülen bir tablodur. Epispadias binde I oranında görülen bir anomalidir. Sünnet söz konusu olduğunda çok dikkatli davranılması gerekir. Çocuğun bir uzman hekime götürülmesi çok önemlidir.

Üriner sistem anomalileri çok çeşitli komplikasyonlara neden olurlar. Örneğin ağır hipospadias infertiliteye yol açabilir. Çünkü idrar deliği yanlış yerde olduğundan meni vajinada doğru yere atılamaz. Dolayısıyla meni dışarı akar ve infertilite ortaya çıkar. Özellikle ağır vakalarda, ikinci büyük sorun penis deformatileri nedeniyle ortaya çıkan cinsel sorunlardır.

Vajene giriş doğru sağlanamadığında birleşme zor gerçekleşir. Aynı zamanda üriner sistem anomalileri kozmetik sorunlara da yol açar. Tüm bunların yanında tabii ki en önemlisi psikolojik sorunlara yol açmasıdır. Uzmanlar, hastaların erişkin dönemde bu nedenle büyük sorunlar yaşadıklarını kaydederek devam ediyor: “Erişkin dönemde gelen hipospadiaslı hastalar gerçekten çok büyük sorunlar yaşıyorlar. Cinsel başarısızlıktan şikayetçi oluyorlar. Bu nedenle bu sorunun daha çocuklukta 1 – 2 yaş civarında ameliyat edilmemesi gerekir. Doğumdan hemen sonra genital muayenenin de yapılması gerekir.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu