Çocuk

Çocuklarda Siğil Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Deride virüsler nedeniyle gelişen bu iyi huylu oluşumlar vücudun her yerinden çıkabilir. Çocuklarda özellikle ellerde, parmaklarda ve ayakta görülür. Siğiller çeşitli görünümlerde olabilirler. Düz ya da çıkıntılı, iğne başından bezelye büyüklüğüne değişen boyutlarda, kahve, gri ya da kırmızı renkli, üst yüzeyi kaygan ya da karnabahar gibi pürüzlü, birkaç tanesi bir arada ya da tek tek bulunabilir. Siğile yol açan virüsler insandan insana bulaşır. Ancak alerji ya da hassas cildi olanlar, kortizon tedavisi altında olanlar siğil kapmaya daha yatkındırlar.

Çocuğun siğilleriyle oynadıktan ya da koparttıktan sonra elini yıkamadan diğer sağlam deri bölgelerine sürmesi siğilleri bu bölgelere bulaştırmasına yol açar. Bu nedenle çocuğun siğillere elini götürmesi engellenmeye çalışılmalıdır. Aynı nedenden dolayı banyo yaparken kese kullanılmaması gerekir.

Virüs yakın temasla ya A da vücut sıvılarıyla bulaşır.

Siğilin kuluçka dönemi altı hafta ile bir buçuk yıl arasında değişir. Siğilden herhangi bir salgı sızar ya da kabuk parçası koparsa bunların değdiği yüzeyler bol sabunlu su ile yıkanmalıdır.

Siğiller normalde ağrı yapmaz. Ancak enfeksiyon eklenirse ya da yerleşimi ayak tabanı altında ise ağrıya yol açarlar. Çocuklar ellerinde ya da yüzlerinde bulunan siğilleri estetik bir kusur gibi görebilirler.

Siğiller çok büyük değilse görmezlikten gelin. Eğer büyük rahatsızlık verirse, siğili yok etme amacı ile eczanelerde satılan çeşitli krem, yakı ya da plasterlerden yararlanabilirsiniz. Siğiller yüz ya da cinsel organlarda yerleşmişse doktora başvurmalısınız.

Her siğil tedavi gerektirmez. Estetik açıdan sorun yaratanlar, yürümeyi ya da yazı yazmayı zorlaştıranlar ve cinsel organlar üzerinde yer alanlar elektrikle çalışan sıcak koter aletiyle ya da aşırı soğuk likit nitrojen ile yakılmaktadırlar. Cerrahi müdahale ile de uzaklaştırmak mümkündür. Hangi yöntemin seçileceği siğilin büyüklüğüne ve yerleşimine bağlıdır.

Çoğu siğil iki – üç yıl K içerisinde kendiliğinden kaybolur. Tedavide dua okutma, telkin gibi psikolojik tedavi de yararlıdır. İlaç ya da sıcak, soğuk ile yakılan siğillerde bir ay yara izi kalabilir. Ancak daha sonra bu iz kaybolur. Bir siğil tamamen kaybolduktan sonra vücudun başka bir yerinde yeni bir siğil çıkabilir.

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümünden Bizlere Sorabilirsiniz. Soru Cevap Forumundan Daha Detaylı Bilgiler Edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu