Çocuk

Çocuklarda Sedef Hastalığı

Sedef çocukluk çağında başlayan ve ülkemizde hayli yaygın olan bir hastalıktır. Sedef hastalığının çocuklar üzerindeki psikolojik etkilerini de küçümsememek gerekli. Üç yaşından itibaren kendi bedenini tanımaya başlayan ve dış dünyadaki insanların fiziki özelliklerini, cinsiyetlerini ayırabilen çocuk için, estetik görünüm çok önemlidir.

Dış görünümüne önem veren çocuğun kendi görüntüsündeki hoş olmayan ve onu rahatsız eden farklılıklar doğal olarak onda birtakım problemler yaratabilir. Sedef hastalığı gibi tedavisi zor ve deride pullanmalar yaratıp görüntüyü bozan bir hastalığın çocuk ve dış çevresi tarafından kabulü elbette ki çok güç olur.

Çocuk anaokulu ya da ilköğretim çağında ise, arkadaşları tarafından dışlanabilir (sedef yüzünde de varsa), çeşitli isimler takılarak alay konusu olabilir. Tüm bu olumsuzlukları düşünerek, sedef hastası olan çocuğu öncelikle hastalığının herkeste olabilecek bir deri hastalığı olduğuna inandırmalı ve çocuğun kendisiyle barışık olabilmesi sağlanmalıdır.

Çocuğa aşırı korumacı bir tavırla yaklaşılmamalı, karşılaşabileceği problemleri önceden kestirerek çözümünde ona yardımcı olunmalıdır. Özellikle dokunma, sarılma, öpme gibi sevgi temasları bol bol kullanılmalı, kardeş varsa bu konuda aşırı duyarlı olunmamalıdır. Çocuğun eğitim gördüğü okuldan ve öğretmenlerinden destek alınmalı, arkadaşlarıyla (çocuğun olmadığı ortamlarda) özel görüşmeler yapılarak, doğal davranılması gerektiği ve bunun nedenleri ile ilgili konuşmalar yapılmalıdır. Sedefin tedavisi sırasında gerek görüldüğü taktirde psikolojik destek verilmelidir.

Sedef çok sık rastlanan bir hastalıktır.

Toplumda her 100 kişiden 1 – 4 arasında sedef hastalığı görülür. Normal, sağlıklı bir insanın hayatı boyunca sedefe yakalanma olasılığı ise yüzde 10’dur. Sedef kalıtımla geçen kronik bir hastalıktır. Anne ya da babasında sedef olan bir çocukta, bu hastalığın görülme olasılığı yüzde 25’tir. Maalesef yeni doğan bebeklerde de görülebilir. Çocukluk döneminde başlayan sedef, genellikle yaşam boyu devam ederek daha ağır seyreder.

Sedefin asıl bulgusu nedir?

Bazı insanlarda kalıtımın kesin rolü olmakla birlikte sedefin niçin geliştiği bilinmemektedir. Ancak sedef hastalığını ortaya çıkartan bazı nedenler vardır. Bunlar aşırı stres, üzüntü, hamilelik gibi hormonsal değişimler, beta hemolitik streptokok gibi enfeksiyonlardır. Sedef, özellikle beyaz tenli insanlarda görülür. Kafa derisi, bacak, kol, el ve ayaklarda kırmızı renkli, kuru yaygın deri döküntüsü şeklinde gözlenir.

Döküntünün olduğu deri oldukça kuru, üzerinde yer yer pullanmalar ve soyulmalar vardır. Döküntüdeki deri hücrelerinin siklüsü çok hızlanmıştır. Normalde deri hücreleri 28 günde bir kendilerini yenilerken, sedefte bilinmeyen bir nedenle deri hücreleri 3 gün – 5 gün – 1 hafta gibi kısa sürelerde yenilenirler. Deri hücreleri hızla çoğalıp yenilendikleri için ölü hücreler hızla birikerek kalın, kuru pullanmalar oluşturur.

Sedefin en yoğun görüldüğü bölgeler

Sedef çocuk ve bebeklerde tedaviyle düzelmeyen pişik şeklinde başlayabilir. Ayrıca saçlı deriden alına doğru uzayan bölgede başlayarak konak ya da aşırı kepeklenmeyle karıştırılabilir. Ayrıca sedef hastalığı olan çocukların tırnaklarında minik noktalar şeklinde çökmeler ya da tırnak yapısını ve rengini tamamen bozan düzensizlikler görülebilir. Sıklıkla tutulan diğer bölgeler yüz, kol, bacak, el ve ayaklardır.

Sedef çeşitleri Çocuklarda sedef hastalığı çok farklı şekillerde görülebilir. Örneğin, kızamık gibi düzelmeyen yaygın deri döküntüleriyle görülen sedef türü vardır. Ayrıca yalnızca tırnağı tutan sedefler de mevcuttur. Bunlar ise çoğu zaman yanlışlıkla mantar olarak tedavi edilir. Mantar tedavisinden uzun süre sonuç alınamazsa mutlaka sedef olasılığı düşünülmelidir. Saçlı deri ve kulakları tutan sedef vardır. Tedaviye yanıt vermeyen inatçı konak ve kepeklenmede sedef aranmalıdır.

Sedef hastalığının seyri

Bilinmesi gereken en önemli nokta, uzun seyirli bir hastalık olmasıdır. Hastalığın çok şiddetli ya da tamamen düzeldiği dönemler vardır. Uzun zamandır sedefi olan kişilerde ise çoğu zaman hiçbir neden olmadan oluşur ve zamanla geçer.

Sedef Hastalığının tedavisinde neler uygulanır?

Bazı hastalar güneş ışığı ve denizden oldukça yararlanır. Bu nedenle sedef özellikle yaz aylarında hafifler. Tedavide kortizon kullanılır. Kortizonlu kremler deri lezyonlarının üzerine sürülür, bazen de deri altına enjekte edilir. Tedavide ultraviyole ışınları, deri soyucu salisilik asit, retinoik asit gibi çeşitli ilaçlar kullanılır. Üzüntü veya aşırı stres nedeniyle oluşan sedefin düzelmesi için psikolojik tedavi ve depresyon giderici ilaçlara başvurulur.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu