Çocuk

Çocuklarda Sağlıklı Kardeş İlişkisinin Önemi

Kardeş ilişkisinin çocukların hayatla mücadelesinde, insanları tanımasında, kendi yaşıtlarıyla ilişki kurmasında ilk adım olduğu düşünülür. Çocuk ilk olarak anne ile ilişki kurar. Annesiyle kurduğu ilişki daha sonraki ilişkilerinin belirleyicisi olduğundan önemli bir yere sahiptir. Çocukları sosyal hayata hazırlamanın önemli bir rolü de kardeş ilişkileridir.

Anne babaları için en önemli şeylerden biri iki çocuğa da eşit davranmaktır. Çocuklar bunu talep ederler, ama gerçekte istedikleri bu değildir. Onlar için önemli olan bireysel özelliklerini bir birey olarak koruyabilmektir. Bu nedenle onların özel olduğunu ve kendilerine ait bir takım özellikleri bulunduğunu diğeriyle mukayese etmeden hep vurgulamak gerekir.

Bütün çocuklara eşit davranmak mümkün olmadığından bunu gerçekleştirmeye çalışmak hem anne babayı, hem de çocuğu üzer. Önemli olan her çocuğun bireysel ihtiyacı neyse ona cevap vermektir. “Ona aldın bana niye almadın?” diye bir soru sorulduğu takdirde “O zaman sana uygun olanını gidip beraber alalım.” diye bir cevap verilmesi uygun olur.

Biri öbürünü hep eziyor

İki kardeş aralarındaki bu tarz bir iletişimden şikayetçi değilse ve böyle bir düzen kurmuşlarsa buna müdahale etmek gereksizdir. Çocuklara güvenmek ve onların verecekleri karara saygı duymak onların kendi düşünme kapasitelerini geliştirmelerinde önemli bir rol oynar.

Çocuk sahibi olmak oldukça ciddi bir karardır. Anne babanın bu konuda ne hissettiği ve bu sorumluluğu almaya hazır olup olmaması önemlidir. Bebek doğduktan sonra “Sen kardeş istedin, ama şimdi kötü davranıyorsun” derken onun sebep sonuç ilişkisini kurması için daha çok erken olduğunu hatırlamakta fayda vardır. Belki evde sıkılmaması için kendine o an bir oyun arkadaşı isteyebilir, ama işin ileriki boyutunu düşünemez. Çocukların fikirlerine her zaman saygı duymalı ama bu kadar ciddi bir karar verirken kendinizi iyi sorgulamalısınız.

Kardeşinin olmasına tepki gösteriyor

“Tahtından edilmek” bu durumlar için söylenecek en uygun sözdür. Çocuk, anne baba sevgisinin tek sahibiyken birden onu paylaşmak zorunda kalır. Özellikle 3 yaşından küçük çocuklar bunu yoğun olarak yaşar. Ama yine çocuk sahibi olmaya karar verirken yaşın fazla etkin bir rol oynamadığını hatırlamakta fayda vardır.

Bebek dünyaya geldikten sonra anne bazen iki çocuğa da aynı derecede ilgi gösteremeyebilir. Bu durumda çocuğun gerektiğinde beklemek zorunda olduğunu öğrenmesi şarttır. Aileler ilk çocuğa da gerekli zamanı ayırarak, örneğin belirli bir oyun saatleri varsa bu saatten asla ödün vermeyerek, küçük kardeşin onun önünde bir engel olmadığını anlatabilirler.

İlk bir yıl içinde büyük kardeşin yaptıkları aile içinde çok dikkat çeker. Bu davranışlara örnek olarak; 3 yaşına gelmiş ve tuvalet eğitimini tamamlamış bir çocuğun altını ıslatması… Çözüm olarak çocuğun çok üstüne gitmemeli altını ıslatsa bile üstünü değiştirerek olayı sorgulamamalıdır. Bu tip davranışlar uzun süre devam edebilir.

Normal yemek yerken biberondan yemek istemesi, yani daha bebeksi davranışlara bürünmesi. Bunlar çocuk için geçici dönemlerdir. Bazen anneler pek çok kez haklı nedenlerle endişelenirler. Böyle durumlarda olayın çok üstüne gitmemek en doğrusudur. Aksi takdirde bu davranışlar devam edebilir.

Kardeş kıskançlığı

Çocuğun kardeşine zarar vermesini engellemek için onun ne hissettiğini söylemesine de izin vermek gerekir. Kıskançlıkla kardeşinin kafasına vuran bir çocuk ona ne kadar zarar vereceğini bilmez. Ona kızmak, bağırmak ve böyle davranmasını engellemek çocuğun sürekli böyle davranmasına meydan verilebilir. Bu durumda öncelikle çocuğa böyle davranmaması gerektiği söylenmelidir. Bunu yaparken de önemli olan, onun, içindeki duyguları ortaya çıkarmaktır.

Ona üzüntü verdiğini evde yeni birinin olmasıyla onun üzgün hissettiğini anladığınızı göstermek çocuk açısından çok önemlidir. Çocuklar bu anlayışı gördüklerinde eğer öfkelerini ifade etme imkanı bulurlarsa sevginin de ortaya çıktığına şahit olursunuz. Anne babalar çocukların öfkelerini bastırmaya çalışırlarsa çocuklar onları hiç anlamadığınızı düşünür ve ne hissettiğini anlamanız için daha aşırısını yapar.

Kardeş kavgası

Anne babalar için kardeşler arasındaki kavga kolay ve başa çıkılması çok zor bir olay gibi görünse de, gerçekte kardeşler açısından oldukça sağlıklı bir durumdur. İleriki hayatta çocukların dış dünyayla mücadele etmesi ve karşılaşılan zorluklarla baş etmeyi öğrenmesi kardeşiyle olan ilişkileri sayesinde gelişir. Bazen küçük çocuk büyük kardeşe vurduğu zaman “O daha bebek anlamaz, ama senin ona vurmaman gerekir” şeklinde olayı yorumlamak ileriki zamanlarda büyük kardeşin de vurarak dikkat çekmesine neden olur.

Bu durumda iki kardeşe de öfkelerini ifade edebilecekleri başka yollar olduğunu öğretmek gerekir. Anne babanın onlara inanması ve aralarındaki bu tatsız durumu kendi aralarında halledebileceklerine onları inandırması, onların kendilerini bir birey olarak hissetmelerini sağlar ve ilerde en uygun çözümü kendilerinin bulabileceklerini anlamalarına yardımcı olur.

Çocuklarda Kardeş İlişkileri İçin Ailelere Uyarılar

  • Çocuklarının neler yaşadığını gözleyip, ona göre davranın.
  • Yeni bir kardeşin doğumuyla karşılaşılan olumlu ya da olumsuz tepkiler uygun şekilde ele alın. Ama çok içine kapanık, anne babadan uzaklaşmaya başlayan çocuklara dikkat edin.
  • İki çocuğun da yapabileceklerine güvenin ve onların aralarına bir ölçü de olsa girmemeye çalışın.
  • Çocuklara evde bazı kimlikler (Aklı başında kızım, ailenin haşarısı oğlum…) takın. Onlar bu sıfatlarla özdeşleşirler.
  • Çocukları birbirleriyle karşılaştırmayın. Herkes kendi başına bir bireydir.
  • Olumsuzlukların üzerine gitmektense olumlu yaptıklarını görün.
  • Çocukların isteklerini bekletebilmek geliştirmesi gereken çok önemli bir kapasitedir. Bir kardeşinin olması ise bunu ona öğretebilmek için iyi bir fırsattır. Siz de ona beklemesi gerektiğini uygun olan zamanlarda vurgulayın.

Sağlıcakla Kalın.

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümünden Bizlere Sorabilirsiniz. Soru Cevap Forumundan Daha Detaylı Bilgiler Edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu