Çocuk

Çocuklarda Romatizmal Ateş ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anjin, ortakulak iltihabı, kızıl hastalığı, deri iltihabı gibi streptokokların neden olduğu herhangi bir enfeksiyondan sonra akut eklem romatizması gelişebilir. Romatizmal ateş adı verilen bu hastalığa, bağışıklık sisteminin streptokoklara karşı aşırı duyarlılığının neden olduğu kabul edilmektedir. Bu hastalıkta eklemlerin, damarların ve en tehlikelisi olan kalbin bağ dokusunda iltihaplanma gelişir. Romatizmal ateş tekrarlarla seyreden, kalıcı kalp hasarına yol açabilen ciddi bir hastalıktır. Zamanında teşhis edilip, gerekli tedavi uygulanırsa kalıcı kalp hasarı oluşmaz.

Ortakulak iltihabı, anjin, deri iltihabı gibi streptokoklara bağlı hastalıklarda doktorun önerdiği miktar ve süre kadar antibiyotik tedavisi sürdürülmelidir. Tedavinin erken kesilmesi ya da eksik doz verilmesi enfeksiyonun tam tedavi edilememesine yol açar.

Kızıl, deri enfeksiyonu ya da anjinden ortalama iki – beş hafta sonra çocukta tekrar hastalık belirtileri ortaya çıkabilir. Çocuğun ateş 40 C’ye kadar yükselebilir. Yorgunluk, halsizlik, baş ya da karın ağrısı, ciltte solukluk gelişebilir. Bu hastalığa özgü ilk tipik belirti eklem ağrılarıdır. Bazı çocuklarda eklem ağrıları hafif iken bazı çocuklarda eklem ağrılarına aynı eklemlerde iltihap, şişlik, kızarıklık, ısı artışı ve hareket kısıtlılığı da eşlik eder.

Ağrı bazen tek eklemde bazen ise birkaç eklemde aynı anda görülebilir.

Ağrı bir eklemden diğerine atlar. Yani eklem tutulması geçici tarzdadır. En çok diz ve ayak bileği eklemi tutulur. Eklem ağrıları aspirine çok iyi yanıt verir. Ancak tedavi uygulanmasa bile bu eklem ağrıları üç hafta içerisinde düzelir. Düzeldikten sonra eklemlerde hiçbir bozukluk kalmaz.

Romatizmal ateş geçirip yeterince tedavi edilmeyen her beş çocukta ortalama ikisinde, kalp kapakçıklarında, kalp kasında ya da kalbin boşluklarını ve dışını saran zarda iltihaplanma olur. Bazı çocuklarda ise, deri altında, kolayca hareket ettirilebilen, nohut büyüklüğünde bezeler gelişebilir. Bazen hastalığın başlangıcinda ortası soluk, kenarları kırmızı halkalar şeklinde, deriden kabarık olmayan kaşintisiz bir deri döküntüsü gözlenebilir.

Anne – baba önce çocuğun ateşini ölçerek eklemlerini gözden geçirmelidir. Çocuğun eklemleri ağrı, ısı artışı, kızarıklık, şişlik ve hareket kısıtlılığı yönünden dikkatle incelenmelidir. Eğer romatizmal ateşten şüphelenilirse hiç vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Doktorun önerilerine sadık kalmak çok önemlidir.

Anne – baba doktora, 2 hastalığı teşhis edebilmesi için yeterli bilgi vermelidir. Doktor kan testleri isteyebilir. Çocuğun hastalığı ağırsa hastaneye yatırılarak tedavi edilir. Daha hafif vakalar ayakta tedavi edilebilir. İlaçların söylenen miktar ve süre, düzenli aralıklarla alınması önemlidir.

Hastalık ortalama üç -altı hafta içerisinde düzelir. Ancak tekrarlama riski vardır. Bu hastalığı geçiren çocukların yarısı beş yıl içerisinde yeniden hastalanırlar.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu