Çocuk

Çocuklarda Ortodontik Tedavi ve Merak Edilenler

Sağlıklı inci gibi sıralanmış dişler herkesin hayali. Ancak bazı durumlarda, bu rüyayı gerçekleştirebilmek için çocukluk çağında ortodontik tedaviler uygulanması gerekiyor: Bu sayede ileri yaşlarda herkes güzel dişlere sahip olabiliyor. İhtiyacınız olan tek şey biraz sabır.

Estetik, özellikle insanlar için her zaman önem taşıyan unsurlardan biri olarak biliniyor. Dişler ise yüz estetiğini ve güzelliğini belirleyen bir etken olmasıyla dikkat çekiyor. İşte bu noktada da diş hekimleri, dişlerin estetik yönden düzgün ve bakımlı olmasını sağlayarak, kişilerin hem daha sağlıklı hem de daha çekici olmalarım sağlamaya çalışıyorlar. Günümüzde ise gerektiği takdirde çocukluk çağından başlayarak uygulanacak ortodontik tedavilerle herkesin güzel sıralanmış dişlere sahip olması mümkün.

Çocuklarda Ortodontik tedavi nedir ?

Ortodonti, diş çene yüz kompleksini meydana getiren dişler, diş kavisleri ve çenelerin bazal kısımlarla ilgili yumuşak dokuları arasındaki karşılıklı ilişkilerin bozulması ile dişlerde ve çenelerde oluşan düzensizlikleri tedavi eden, diş hekimliğinin özel bir dalıdır.

Dişler ve diş kavisleri ile çenelerin bazal kısımları arasındaki uyumsuzluk sonunda, belli anomaliler ortaya çıkar. Bunlar genellikle çenelerin darlığına bağlı dişlerde çapraşıklık, anterior crossbite (ön çapraz kapanış) üst ve alt çenenin ileride ve geride konumlanması gibi dişlerle ve çenelerle ilgili anomaliler şeklinde ortaya çıkar.

Ortodontik anomalilerin oluş nedenleri nelerdir?

Alt çenenin (mandbula) prematüre kontakt noktaları nedeniyle fonksiyonel olarak öne geldiği durumlar, biberon, yalancı meme, tırnak yeme, parmak emme gibi kötü alışkanlıkların varlığı, ağızdan solunum gibi sebeplerle bu anomaliler ortaya çıkar.

Ortodontik tedavi belli bir yaşta mı uygulanmalıdır?

Günümüzde gelişen teknikler sayesinde her yaşta yapılabilir. Özellikle çocuklar dişlerinin değişmeye başladığı dönemden itibaren doktor kontrolünde olurlarsa, ilerde olabilecek ortodontik anomaliler başlangıçta önlenebilir.

Daha kolay ve basit apareylerle problemin düzeltilmesi de mümkün olabilmektedir. Bu nedenle çocuklar 6 yaşından itibaren diş doktorunun ve ortodonti uzmanının kontrolü altında olmalıdır.

Böylece ileride olabilecek ortodontik tedaviler engellenebilir. Eğer ortodontik anomali mevcut ise erken yaşta müdahale edilmesi suretiyle daha ileri yaşlarda problemin artmasının önlenmesi söz konusudur.

Ortodontik tedavinin hedefi yalnızca dişlerin diş kavisleri üzerinde düzgün sıralanmasını mı sağlamaktır?

Hayır. Bunun yanında dengeli v uyumlu bir diş çene yüz estetiği sağlamak ve bunu korumak da ortodontik tedavinin temel hedefleri arasındadır. Ortodontik tedavide bozulmuş dentisyonun düzeltilirken iyi bir yüz estetiğinin sağlanması için tedavi planlamasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yanlış tedavi planı ile sert dokularla yumuşak dokular arasındaki ilişkinin bozulması, çocuğun ileri yaşlarda yüzde çökük bir profile ve yaşlı bir görünüme sahip olmasına neden olabilir. Bu nedenle ileride yumuşak dokularda (yüz ve dudaklar) istenmeyen estetik sonuçlar alınmaması için, ortodonti uzmanının yumuşak dokularla, ölçümleri göz önüne alması gerekmektedir. 

Çocuklarda Ortodontik tedavi başarısını etkileyen faktörler nelerdir?

Ortodontik tedavinin başarısını etkileyen nedenlerin başında ortodonti uzmanının bilgi ve becerisi gelir. Ancak hastanın uygulanan tedaviye uyum göstermemesi halinde en iyi tedavi planlaması ve en iyi apareyler de olsa netice alınması güçleşir.

Ortodontik tedavide doktor hasta ve ailesi arasındaki uyum çok önemlidir. Gerçekten de sık sık hasta ve aile ile ilgili uyum sorunları yaşanmaktadır. Bu sorunlar; hasta, doktor ve ailesi ile karşılıklı görüşülerek çözüm yoluna gidilmelidir. Şunu söylemeliyim ki, ortodontik tedavinin başarısındaki en önemli paylardan biri hasta, ailesi ve diş hekimi arasındaki uyuma’ aittir.

İyi bir ortodontik tedavi için hastaların randevulara sadik kalmaları, hareketli apareylerini muntazam kullanmaları, bant ve braketlerini koparmamaları, ağız hijyenine dikkat etmeleri, dişlerini düzenli fırçalamaları gerekmektedir. Bunlara dikkat edilmediği durumlarda ortodontik tedavinin başarısı etkilenecektir.

Sonuç olarak sağlıklı gülümseyebilmek isteyen bütün çocuklar, diş hekimlerinin kendilerinden istedikleri her şeyi yerine getirmelidirler. Tedavinin estetik ve sağlık açısından gerekli olduğunun bilincine varmalıdırlar.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu