Çocuk

Çocuklarda Öğrenme Güçlüğünde Nasıl Yol İzlenmelidir?

Çocuklarında öğrenme güçlüğü olup olmadığını anlamak ve bu durumla nasıl başa çıkılacağını bilmek çocuğumuzun geleceği için çok önemlidir. Çocuğunuzun öğrenmede başarılı olması için yollar aramaya başlamak için asla erken değildir. Bu yazımız yaşın altındaki ve anaokulunda olan çocukları kapsamaktadır. Çocuğunuzun öğrenmekte güçlük çektiğinden şüpheleniyorsanız bu konuda atabileceğiniz ilk adımları öğrenin.

Okul Öncesi Dönemdeki Çocuğunuzu İyi Bir Şekilde Gözlemleyin

Çocuğunuz için savunucu olmak, çocuğunuzun başarılı olması için gerekli yardımı almasının nasıl sağlanacağını bilmek anlamına gelir. Öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklar için, öğrenmelerinde başarılı olmalarına yardımcı olacak yollar aramaya başlamak için asla erken değildir.

Resmi okul öncesi bile başlamadan önce, çocuğunuzun erken yardım aldığından emin olmanız için yapabileceğiniz şeyler vardır, böylece öğrenme süreci eğlenceli ve üretken bir deneyim olabilir. Devlet çocuklara yönelik hazırlamış olduğu programlar aracılığıyla okul öncesi çocuklara yönelik belirli hakları garanti eder. Çocuğunuzun öğrenme güçlüğü durumundan şüpheleniyorsanız yapmanız gereken ilk adımlar şunlardır:

Öğrenme Güçlüğünde Nasıl Bir Yol İzlenmeli

  • Çocuğunuza dikkat edin öğrenme becerileri hakkında detaylı gözlem yapın.
  • Gözlemlediğiniz şey hakkında çocuğunuzla konuşun.
  • Belirli örnekleri yardımcı olabilecek kişilerle paylaşabilmeniz için oyun oynarken yaşadığı sorunlarla ilgili daha fazla bilgi edinmeye çalışın.
  • Çocuğunuzun başarılarını ve çaba gösterdiklerini ödüllendirdiğinizden emin olun.
  • Gözlem listesini getirerek çocuğunuzun çocuk doktoru ile görüşün.
  • Endişeleriniz hakkında açık ve dürüst olun ve çocuğunuzun neden bazı sıkıntılara sahip olduğu gibi sorular sormaktan çekinmeyin. Veya bu sıkıntıyla ilgili merak ettiğiniz her sorunun cevabını öğrenmeye çalışın.
  • Gelişimsel taramaların mevcut olup olmadığını sorun veya başka bir tıp uzmanı veya erken çocukluk uzmanı çocuğunuzu değerlendirmelidir.
  • Çocuğunuzun gelişiminden endişe duyuyorsanız, daha fazla değerlendirme yapmak için zaman kaybetmeyin.

Bir Sonraki Aşamada Ne Yapmalısınız?

Çocuk doktorunuzdan veya okulunuzdaki rehber öğretmene ya da çocuğunuz için bir değerlendirme yapmak için irtibat kurmanız gereken bir kuruma yönlendirme yapmasını isteyin. Değerlendirme, size önemli kararlar vermeniz için ihtiyaç duyduğunuz bilgileri sağlayacak ve çocuğunuzun erken müdahale veya okul öncesi eğitim hizmeti için uygun olup olmayacağını belirleyecektir. Değerlendirme bulguları kesinlikle gizlidir. Kiminle kime bilgi paylaşılacağına karar vermek size aittir.

Erken müdahale hizmetleri, sorunu belirlemek ve çözmek ya da gecikmek için tasarlanmış bebekler ve küçük yaştaki çocuklara yönelik hizmetlerdir. Okulöncesi eğitim hizmetleri, devlet okulları tarafından sunulan özel olarak tasarlanmış programlardır ve engelli çocuklar için üç yaşından başlayarak yararlanabilirler. Beş yaşına kadar bu hizmetler gönüllüdür – çocuğunuzu özel yardım sağlayan bir programa kaydetmek isteyip istemediğinize karar vermek için bir süre bekleyebilirsiniz.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu