Çocuk

Çocuklarda Göz Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

Üç yaş ve altındaki tüm çocukların görme dereceleri mutlaka bir göz doktoru tarafından ölçülmelidir. Çocuklarda yapılan göz muayenesi ayrı bir önem taşır. Erken yaşta rahatsızlığın teşhisi konulursa tedavisi de daha kolay olur. Böylelikle az görmeye neden olan hastalık tespit edilip tedavisi yapılabilir. Eğer az gören göz zamanında tedavi edilmezse ampliopi denilen göz tembelliğine neden olur ve tedavisi de imkansızlaşır.

Çocuklarda en sık rastlanan göz kusurları ise kısaca şöyle sıralanır:

Çocuklarda şaşılık

Çocukluk çağında yüzde 4 oranında görülen şaşılık sadece bir estetik kusur olarak görülmemelidir. Mutlaka erken safhada tedavi edilmelidir. Şaşı olan gözde ileri yaşlarda ampliopi denilen göz tembelliği görülebilir. Bunun da tedavisi çok zordur. Tedavi ne kadar erken yapılırsa gerek şaşılığın düzelmesi gerek de göz tembelliğinin engellenmesi ve tedavisi daha iyi netice verir. Şaşılık bebeklerde başka göz hastalıkları nedeniyle de ortaya çıkabilir. Erken muayene ile bu hastalıkların erken teşhis ve tedavisi de mümkündür.

Çocukların gizlerinde kırılma kusuru

Okul çağı çocuklarında en sık görülen göz problemi miyopi denilen kırılma kusurudur. Bunun da ortaya çıkarılması için çocukların okula başlamadan önce bir göz doktoru tarafından muayene edilmeleri gerekir.

Çocuklara ne zaman gözlük

Çocukların görmelerini artırmak, ampliopi denilen göz tembelliğini önlemek veya tedavi etmek ve şaşılığı tedavi etmek için gözlük verilecektir. Gözlük, aynı şekilde miyopi, hipermetrop ve astigmat tedavisinde de kullanılabilir. Çocukların gözlüğe gereksinimleri olup olmadığı çocuk daha konuşmaya başlamadan dahi tespit edilebilir. Göz doktoru hasta için uygun gözlük reçetesini yaptıktan sonra, teknisyen gözlük camını çerçeveye monte eder. Arti (+) camlar hipermetropiyi, eksi (-) camlar miyopiyi düzeltmek için kullanılır. Gözlük takmak istemeyen çocuklara kontakt lens uygulanabilir. 18 yaşından sonra ise gözlük veya kontakt lens takmak istemeyen hastalara ise eximer lazer veya lasik denilen metotlarla tedavi ederek hasta gözlük ve kontakt lenslere olan bağımlılıktan kurtulur.

Lazic

Lazic denilen metot kısaca şöyle açıklanabilir: Korneadan çok ince bir kapak kaldırılır, daha önceden gözlük numaraları bilgisayara verilir ve bilgisayar desteğinde eximer lazer göze uygulanır ve kapak kapatılır. Bu metod ile – 17 D. miyopiye kadar olan hastalar yüzde 95’e varan başarılarla tedavi edilir.

Bebekler ve çocuklar kontakt lens kullanabilirler mi?

Doğuştan kataraktı olan bebeklerde katarakt ameliyatla alındıktan sonra özellikle tek taraflı kataraktı olan bebeklerde görme rehabilitasyonu kontakt lenslerle sağlanır. Göz doktoru ailelere lensin takılıp çıkarılmasını ve bakımını öğretir. Ayrıca bu hastalarda, ampliopi denilen göz tembelliğinin tedavisi için göz kapaması tedavisi uygulanır. Bebeklerde kullanılan çeşitli lensler vardır. En tercih edilen lens tipi silikon lenslerdir.

Göz tembelliğinin en sık nedenleri Şaşılık en başta gelen nedenlerden biri-dir. İki göz arasında kırılma kusuru tar ki (bir gözde yüksek hipermetropi, asomatizma) ki buna anizometropi denir. Göz tembelliğinin en sık görülen bir diğer nedenidir. Bu nedenle çocukların göz muayenesi herhangi bir şikayet olmadan da mutlaka yapılmalıdır.

Çocuklarda göz tembelliğinin tedavisi var mı?

Özellikle hasta 9 yaşından küçükse, önce kırılma kusuru düzeltilir. Sonra gerek sağlam göze kapama tedavisi veya çeşitli yöntemler uygulanarak tembel gözün daha fazla çalışması sağlanarak görme düzeyi artırılabilir. Başarı oranı çok değişkendir.

Çocuklarda baş ağrıları göz bozukluklarına bağlı olabilir mi?

Yüksek hipermetroplar uyum mekanizmasının fazla kullanılmasına bağlı olarak yine gizli şaşılığı olanlarda, astigmatizması olanlarda astenopi denilen göz ve göz çevresi ağrılarına rastlanabilir. Uygun gözlük tedavisiyle bu şikayetler ortadan kaldırılabilir.

Gözyaşı ile ilgili problemler

Normalde bebeklerde birinci ayını tamamlayıncaya kadar ağlarken göz yaşı akmaz. Fakat bu süreden sonra göz yaşı ağlama dışında devamlı olarak dışarı akarsa mutlaka göz doktoruna müracaat edilmesi şarttır. Doğuştan göz yaşı kanalı tıkalı olabilir. Normalde gözyaşı özel bir kanal vasıtasıyla buruna doğru akar. Bazı durumlarda bu kanalda bir tıkanıklık olduğunda, göz doktorunun tavsiye edeceği tedavi ile birlikte Masaj, bazen de sonda ve lavajla bu tıkalı kanal açılabilir.

Prematüre retinopatisi

Erken doğan, yani prematüre bebeklerde ve uzun süre oksijen çadırında kalan bebeklerde görülebilen bir hastalıktır. Prematüre retinopatisi(ROP) daha çok düşük doğum tartılı prematüre yenidoğanlar da görülür. Erken teşhis ve tedavi edilmediği takdirde bazı vakalarda körlükle sonuçlanabilen bir hastalıktır. Bundan dolayı tüm prematüre bebeklerin özellikle bu konu ile uğraşan bir göz doktoru tarafından muayene edilmesi şarttır. Prematüre doğan bebeklerde retinadaki kan damarlarının gelişimi tamamlanmamıştır. Retinadaki kan damarları bir bebekte en son oluşan bölgedir. Değişik tedavi yollarının uygulanması ile bu rahatsızlık tedavi edilebilir. Fakat burada en önemli husus, bebeklerin çok erken devrede; yani doğar doğmaz göz doktorunun sıkı takibinde olmalı ve hastalık geçse dahi yine bir süre takibinde kalmalıdır.

Çocuklarda göz tümörü olabilir mi?

Bazen çocuklarda görülen göz tümörlerinin en erken belirtisi şaşılık olabilir. Bundan dolayı şaşı olan bebekleri mutlaka göz doktoruna götürmeliyiz. Çocuklarda en sık görülen ve nadiren de olsa öldürücü bir özelliğe sahip göz tümörü retinoblaston denilen cinstir. Bu bazen gözbebeğinde beyazlık ve şaşılık belirtileri gösterir. Ailevi olan tipleri olduğu gibi, ailevi olmayanları da vardır. Çift taraflı da olabilir. Bu tümörlerin az bir kısmı kendiliğinden iyileşebilmektedir. Aile, çocuğunda bu tür belirtileri gördüğünde derhal göz doktoruna götürmelidir.

  • Hangi bebekler acilen göz muayenesi olmalıdır?
  • Ailelerinde retinoblastom denilen bir tür göz kanseri olanlar,
  • Doğumsal kataraktı veya glokomu olanlar,
  • Şeker hastalığı gibi metabolik bir bozukluğu olanlar,
  • Hamilelik esnasında kızamıkçık geçirenler; bebeklerini acilen bir göz muayenesinden geçirmelidir.

Sağlıcakla Kalın.

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümünden Bizlere Sorabilirsiniz. Soru Cevap Forumundan Daha Detaylı Bilgiler Edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu