Çocuk

Çocuklarda Baş Ağrısı, Nedenleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklarda baş  ağrısı büyükler kadar küçükleri de etkisi altına alan bir rahatsızlık. Kimi zaman dikkat çekmek için başının ağrıdığını söyleyen çocuğunuzun, bir gün gerçekten bir rahatsızlığın belirtisi olarak başı ağrırsa ne yapmanız gerekir?

Küçük oğlunuz veya kızınız yatağından kalktığında başının çok ağrıdığını ve okula gidemeyeceğini söyledi. Sık sık karşılaştığınız bu durum son günlerde çoğaldı ve siz bunun çocuğunuzun okula gitmek istememesi yüzünden uydurduğu bir yalan olduğunu düşünüyorsunuz? Peki, bu kez çocuğunuz doğru söylüyorsa ve gerçekten başı ağrıyorsa. Birçok aile çocukları baş ağrısı ile karşı karşıya kaldığında büyük bir telaş yaşar. Akıllarına beyin tümörü, menenjit gibi üzücü ihtimaller gelir. Çeşitlilik gösteren bu baş ağrılarının iki nedeni vardır. Bunlardan birincisi virüslerle ilgili başka bir hastalığın belirtisi olan baş ağrıları, ikincisi ise, yorgunluk, açlık, gibi duygular nedeniyle baş ve boyundaki kasların tansiyonuna bağlı olarak görülen baş ağrılarıdır.

Kızgınlık, mutsuzluk, hatta kıskançlık bile baş ağrısının nedeni olabilir. Bilinen sıradan baş ağrılarında, iyi bir dinlenme, ilaçlar ve ailenin yakın ilgisi etkili bir tedavidir ve kısa sürede sonuç verir. Eğer çocuk çok küçükse, sürekli tekrarlayan baş ağrıları varsa ve bu ağrılar ateşi de beraberinde getiriyorsa doktora götürülmesi gerekir.

3 Ve Daha Küçük Yaşlarda Görülen Baş Ağrıları

Üç yaş ve altındaki çocukların baş ağrısından şikayetçi oldukları pek görülmez. Onların da baş ağrıları olmasına rağmen tam olarak ağrıyı ifade edemezler ya da bu ağrı çok belirsiz olabilir. Dört ve daha büyük yaşlardaki çocuklar ise ağrıyı daha kolay algılayabilirler. Yaş daha da büyüdüğünde çocuklar gizli bir gerçeği ortaya çıkarırlar: Eğer başlarının ağrıdığını söylerlerse aileleri onlarla daha çok ilgilenecek ve okula gitmemeleri için ellerinde güzel bir bahaneleri olacaktır. Ayrıca kimse tam olarak başının ağrıyıp ağrımadığını anlamayacaktır, çünkü her baş ağrısında ateş görülmez.

Bu nedenle baş ağrılarının psikolojik nedenlerini araştıranlar, çocukları gruplarken 3 yaş ve 4- 6 yaş ve üstü gibi bölümlere ayırırlar. Peki bu baş ağrısının ciddi olup olmadığını aileler nasıl anlayabilir? Eğer başının ağrıdığını söyleyen çocuğun davranışlarında belirgin değişiklikler olduysa, başını tutup ağlıyorsa, oyuna karşı ilgisi azaldıysa, normalden daha fazla uyuyorsa durumun ciddi olduğu anlaşılmalıdır.

Çocuklarda Baş Ağrısı İle Beraber Ateş Ve Diğer Belirtiler

Çocuklarda Baş Ağrısı İle Beraber Ateş Ve Diğer Belirtiler
Çocuklarda Baş Ağrısı İle Beraber Ateş Ve Diğer Belirtiler

Solunum yolları enfeksiyonu gibi pek çok rahatsızlık 4 yaş ve üzerindeki çocuklarda baş ağrılarıyla ortaya çıkar. Bunun dışında menenjit ya da beyindeki bir enfeksiyon da baş ağrısı ile kendini gösterir. Eğer çocuğunuzun baş ağrısı ve ateşi varsa bütün bunlar doktora götürmeniz için yeterli birer sebeptir.

Menenjit beyin zarlarının iltihaplanması sonucu oluşan bir hastalıktır. Ateş ve baş ağrısı ile birlikte ensede ağrı, boynunu öne eğememe ve uyku hali gibi belirtiler görülür.

Çocuklarda Tekrarlayan Baş Ağrıları

Bazen geçtiği zannedilen baş ağrısı bir süre sonra tekrar oraya çıkabilir. Tekrarlayan baş ağrıları genellikle duygusal ya da virüslere bağlı olan sebeplerden dolayı meydana gelir.

Çocuğunuz okuldan başını tutarak geldi, başının ağrıdığım ve yatmak istediğini söyledi. Ateşi ya da enfeksiyona bağlı bir hastalığı yok gibi gözükmesine rağmen iki haftadır böyle bir şikayete üçüncü kez rastlıyorsunuz.

Okuldaki dersleriyle ilgili bir sorunu mu var, Hasta olan büyükannesi için mi endişeleniyor? Yoksa küçük kardeşini mi kıskanıyor? Tekrarlayan bu baş ağrısının nedeni bütün bunlar mı yoksa çok daha ciddi bir nedeni mi var? Bazen bu durumu çözebilmek için gerçek bir dedektif gibi davranmanız gerekebilir.

Öncelikle her zaman yaptığı aktivitelere karşı ilgili ya da ilgisiz olduğunu araştırmakla işe başlayabilirsiniz. En sevdiği yemeğe karşı isteksiz oluşu çok gitmek istediği bir yere gitmek yerine uyumayı tercih etmesi size bazı ipuçları verebilir. Bu konuyla ilgili yapabileceğiniz bir başka şey ise baş ağrıları başladığında ve bittiğinde neler olduğunu not etmektir.

Böylece bazı olasılıkları daha rahat keşfetme şansınız olur. Belki de çocuğunuzun baş ağrısı öğle yemeğini her zamankinden biraz daha geç yediğinde ya da sevmediği bir arkadaşı ile birlikte vakit geçirmek zorunda kaldığında ortaya çıkıyor.

Eğer tuttuğunuz notlar işe yaramıyorsa ve her şeyi doğru yapmanıza rağmen çocuğunuzun baş ağrıları devam ediyorsa doktora görünmenin vakti gelmiş demektir.

Çocuklarda Migren

Çocuğunuzun baş ağrıları bütün çabalarınıza rağmen bir türlü kesilmiyorsa altında başka nedenler aramak gerekir. 5 yaş ve üzerindeki çocukların yüzde 4 – 6 yaşlar arasında uzun süreli tipik migren ağrılarına rastlanır. Migren, beyindeki kan damarlarının zaman zaman genişlemesi ve daralmasıyla meydana gelir. Kendisinde migrene rastlanan çocukların yüzde 90’ının ailesinde de bu hastalığın olduğu görülür. Bazı çocuklarda ağrılar başlamadan önce gözlerin yanması, mide ağıları, mutsuz bir ruh hali gibi bazı belirtiler ortaya çıkar. İlaç aldıktan sonra sessiz ve karanlık bir odada uyumaya çalışmak olumlu olacaktır. Kendisinde de migren olan anne babalar bu durumu daha iyi anlayacaklardır.

Çocuklarda Baş ağrıları ne zaman acil bir durum yaratır?

Baş ağrısı bazen sizin düşündüğünüzden daha ciddi olabilir ve çocuğunuzu en kısa zamanda doktora götürmeniz gerekebilir. Bu nedenle aşağıda belirtilen özellikleri çocuklarınızda gözlemliyorsanız dikkatli olun:

  • Çocuğunuz zor yürüyorsa, normalden fazla uyuyorsa, kaslarında bir güçsüzlük varsa ve kendini ifade etmeye çalıştığı kelimeleri bulmada zorluk çekiyorsa.
  • Bakışlarında hissedilebilir bir değişiklik varsa. Gözleri küçülüyor ve göz kapakları kapanır gibi duruyorsa.
  • Sürekli ağlıyor ve ağrılarından şikayet ediyorsa.
  • Bir yere başını çarptıysa, bu çarpmadan sonraki 48 saat içerisinde baş dönmesi ve ağrılar ortaya çıktıysa.
  • Gece yarısı ani bir baş ağrısı ile uyanıyorsa, uykuları ağrılarla bölünüyorsa.
  • Özellikle sabah kusmaları görülüyorsa.
  • Davranışlarında bir ağırlık varsa. Örneğin oyunları azaldıysa ve sevdiği uğraşları artık yapmıyorsa.

Baş ağrısı olan çocukla yaşamak

Baş ağrısı problemli çocuğu olan bir ailenin yapması gereken, çocuğuyla bu sorunu paylaşmak ve hayatı daha kolay yaşanılabilir hale getirmektir. Aileler böyle bir durumda zaman zaman arada kalabilirler. Çocuklarının katılmak istediği bir aktivite kimi zaman onların sağlığı açısından sakıncalı olacağından bu aktiviteden uzak durmasını sağlamak da ailenin bir görevi olacaktır. Böyle bir durumda arkadaşlarıyla oyuna katılamayan çocuk üzüntü duyup, durumuna isyan edebilir. Yine ailenin üzerine düşen bir başka görev ise, çocuklarının başı ağrıdığında onları değişik oyunlarla oyalamaktır.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu