Çocuk

Çocuklarda Bademcik Ameliyatı Şart Mı?

Çocuklarda özellikle bademcik ameliyatı üzerinde düşünülmesi gereken önemli bir konudur. Çocuğunuz sürekli bademciklerinden rahatsızlanıyor. Böyle bir sorunu çözmek içinse aklınıza hemen bademcikleri aldırmak geliyor. Oysa ameliyat kararı verilmeden önce hasta çocuk, doktorlar tarafından izlenmeli ve son çare olarak ameliyata başvurulmalı.

Bademcik iltihabının belirtileri nelerdir?

Bademcik iltihabında en belirgin şikayet şiddetli boğaz ağrıları oluyor. Ayrıca yutkunmada zorluk, seste çatallaşma, baş ve karın ağrısı hatta bazen kusma görülüyor. Bu tabloya ateş de eşlik ediyor. Bademcik iltihabında çocuk halsizleşiyor. Boyundaki lenf bezleri dıştan hissedilir derecede şişiyor. Çoğu anne baba bu lenf bezlerini bademcik sanıyor.

Bademcik iltihapları 3 – 4 yaşından sonra çocuklarda sık sık görülebiliyor. Buna “A grubu beta hemolitik streptokok“ adındaki bakteriler neden oluyor. Aileler arasında “beta mikrobu” olarak da bilinen bakteriye bağlı olarak ortaya çıkan bademcik iltihabı, virüslerin yol açtığı iltihaba kıyasla daha ağır seyrediyor.

Bademcikler neye yarıyor?

Bademcikler, boğazımızda yutak adı verilen kısımda, yumuşak damağın iki tarafında bulunuyor. Bademcikler vücutta, özellikle de çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Uzmanlar, bademciklerin, vücudun mikroorganizmalarla tanışmasını sağlayan ve aynı zamanda da o mikroorganizmalara karşı antikor (koruyucu protein) üreten geçiş yeri olduğunu belirtiyor.

Bademciklerin etrafına dağılmış olan hücreler, dışarıdan gelen hastalık etkenlerini ve alerjenlerin özelliklerini çözüyor ve diğer organlar aracılığıyla bu bilgileri bağışıklık sistemine gönderiyor. Bademcikler aynı zamanda vücudun bağışıklığını artıran proteinler de üretiyor. Bademcikler özellikle çocuklarda çok aktif. Çocukluk döneminde görevini en hızlı şekilde yapıyor. Bademcikler, özellikle 10 yaşına kadar savunma sistemine katkıda bulunmaları açısından önemli.

Virüs mü, bakteri mi?

Bakterilere bağlı bademcik iltihabı – streptokok anjini – 5 ve 15 yaşları arasındaki çocuklarda görülüyor. Bu tabloya genellikle yüksek ateş, halsizlik, boğaz ağrısı, yutkunma güçlüğü, yaygın eklem ağrıları, baş ağrısı ve boğazdaki lenf bezlerinde büyüme eşlik ediyor. Bazı ağır durumlarda bademcik iltihabına bağlı olarak tüm vücutta kırmızı döküntüler oluşabiliyor. Bu hastalığın tedavisinde bakterileri etkisiz hale getiren penisilin kullanılıyor. Çocuklar 10 gün süresince penisilin grubu bir antibiyotikle tedavi ediliyor.

Okul öncesi çocuklarda görülen bademcik iltihabıysa daha çok virüs kaynaklı oluyor. Bu tip bademcik iltihabında grip belirtileri ön planda görülüyor. Yani bu hastalığa ateş, nezle, öksürük eşlik ediyor. Bademciklerin üzeri hafif kırmızı görünüyor. Virüslerin neden olduğu bademcik iltihaplarında tedavi belirtilere yönelik uygulanıyor. Hasta çocuğa daha çok ateş düşürücü, ağrı kesici, burun açıcı ve öksürük kesici ilaçlar veriliyor. Bademcik iltihabının virüslere mi yoksa bakterilere mi bağlı olduğunu anlamak için bazı kurallar vardır. Bunlar:

  • Virüs enfeksiyonunda boğaz mukoza zarı kırmızıdır. Çocuk nezleden şikayetçidir ve öksürür. Hafif ateşi vardır.
  • Bakteri enfeksiyonunda ise bademciklerin üst tabakası beyaz ya da sarı – beyaz taneciklerle kaplıdır. Boğazdaki lenf bezleri şiştir. Ateş 38.5 derecedir. Ancak çocukta nezle ve öksürük görülmez.

Çocuklarda bademcik iltihabında ne zaman antibiyotik verilmeli?

Uzmanlar, “Boğaz ya da bademcik iltihabının nedeni streptokok bakterileriyse, çocuk penisilin grubu antibiyotikle tedavi edilmeli. Bu tedavi daha önce de belirttiğimiz gibi 10 gün sürmeli. İlacı kullanmaya başladıktan iki gün sonra çocukta iyileşme görülebilir. Ancak anne ya da baba tedaviyi yarıda kesmemeli, aksine tedaviye mutlaka devam etmeli. Çünkü bu tür anjinin bazı komplikasyonları da var.

Bademciklerde üreyen streptokok adındaki bakteriler, bazen romatizmaya, kalp romatizmasına veya nefrit denilen böbrek enfeksiyonlarına neden olabiliyor. Bunlar çocuğun hayatını tehlikeye sokabiliyor. Komplikasyonları önlemek ve bademciklerdeki bakterilerin tamamen yok edilmesi için antibiyotik tedavisi mutlaka 10 gün devam etmeli” şeklinde uyarıda bulunuyor. Tedavi yarıda kesildiğinde anjin tekrarlayabiliyor.

Çocuklarda bademcikler ne zaman alınmalı?

KBB uzmanları bir araya geldiklerinde bu soruyu hala kendi aralarında tartışmaya devam ediyor. Eskiden KBB uzmanları, çocuk üç kez anjin geçirdiğinde hemen ameliyata başvuruyorlardı. Oysa günümüzde çocuğun bademciklerinin alınması için yılda 4 – 5 kez bademcik iltihabı geçirmesi gerekiyor. KBB uzmanları;

  • Bademcikler, çocuğun yutmasını ve nefes almasını zorlaştıracak şekilde büyüdülerse
  • Başka bir hastalığa yol açıyorlarsa
  • Çocuk yılda 4’ten fazla, üç yıl üst üste 3’ten fazla anjin geçirdiyse
  • Bademcikler sürekli iltihaplıysa
  • İltihaplar kalbe ya da böbreklere ulaştıysa
  • Sürekli ağız kokusu varsa bademciklerin alınması gerektiğini belirtiyorlar.

Çocuklarda bademcik ameliyatı şart mı?

Çocuk yukarıda belirtilen sıklıkta bakteriyel anjin geçiyor ya da bademcikleri nefes almasını güçleştirecek şekilde şişiyorsa ameliyat mutlaka yapılmalı. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi nefrit, romatizma ya da kalp romatizması gibi komplikasyonlar çocuğun hayatını ömür boyu etkileyebiliyor.

Bu riskleri önlemek için de gerek antibiyotik tedavisi gerekse ameliyat şart oluyor. Ancak ameliyata karar vermeden önce uzmanlar çocuğu uzun süre denetim altında tutup, izliyorlar. Çünkü çocuğun yaşı büyüdükçe bademcik iltihabı azalıyor. Bunun nedeni de bağışıklık sisteminin güçlenmesi. Ancak bunun aksi gerçekleştiğinde, yani çocuk büyüdüğü halde anjin sayısında azalma olmadığında gündeme ameliyat geliyor.

Bademcikler sık sık hastalandığında görevini yapamıyor. Antikor üretip mikroplarla savaşmak yerine kendisi mikrop üretir hale geliyor. Anjin tekrarladıkça bademcikler yeni hücreler üretemiyor ve vücudu tehdit ediyor. Tüm bu sebeplerle, sık sık iltihaplanan bademciklerin alınması gerekiyor.

Bademcik ameliyatı ne kadar tehlikeli?

Diğer ameliyatlar gibi bademcik ameliyatının da bazı komplikasyonları var. Bu komplikasyonlar arasındaki en önemli yeri ameliyat sırasında ya da sonrasında görülen kanamalar alıyor. Ameliyattaki kanamalar hemen durduruluyor. Ameliyattan sonra görülen kanamalarda ise çocuk tekrar hastaneye götürülerek gereken tedavi yapılıyor. Ancak bu kanamaların görülme oranı yüzde 1’den fazla değil. Bademcik ameliyatı genel anestezi altında yapılıyor. Burada, genel anestezinin yan etkilerinin oldukça düşük olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Bademcikleri alınmış çocuk daha mi sağlıksız?

Bağışıklık sistemi için bademcikler özellikle ilk yıllarda çok önemli. Zaman geçtikçe bademcikler önemini yitiriyor. Ancak ameliyattan sonra çocukların daha az enfeksiyona yakalandığı henüz kanıtlanmadı. Ameliyat sonrasında çocukların sağlıklarını geri kazandıkları biliniyor. Enerjisini yitiren çocuk, tekrar canlanıyor. Yemeklerini yemeye başlıyor ve okuldan geri kalmıyor. Ateş, boğaz ağrısı gibi şikayetler de ortadan kalkıyor.

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümünden Bizlere Sorabilirsiniz. Soru Cevap Forumundan Daha Detaylı Bilgiler Edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu