Çocuk

Çocuklarda Astım Neden Olur? Tedavisi Nedir?

Astım, solunum borularının tekrarlayan şekilde daralması, mukozal tabakanın şişmesi ve balgam birikimiyle ortaya çıkar. Bir çocuğun astım hastalığına yakalanması için aşırı duyarlı bir nefes borusuna veya alerjik bir bünyeye sahip olması gerekir. Astıma meyilli çocuklarda akarlar, polenler gibi alerjik etkenler ön plandadır. Bu etkenlerin yanında; hava kirliliği, sigara dumanı ve ani soğuk da hastalığa yol açan diğer faktörlerdir.

Astım hastalığında genetik faktörler de önemlidir. Ancak bu astımlı anne babanın çocuğunun mutlaka hastalığa yakalanacak olduğu anlamına gelmez. Sadece bu durumdaki çocuklar diğer çocuklara göre astım açısından daha fazla risk altındadır.

Astım konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, tanı sırasında bu hastalığın başka hastalıklarla, özellikle de zatürreyle karıştırılabildiğidir. Bu yüzden tanı aşamasında çok dikkatli olunmalıdır.

Çocuklarda astım belirtileri nelerdir?

Tekrarlayan şekilde nefes darlığı krizi ve göğüsten aralıklı gelen hırıltı sesi tipik bir astım belirtisidir. Ancak bazen ani nefes darlığı krizleri meydana gelmeden hastalığın diğer belirtileri de görülebilir. Aralıklı olarak hırıltılı solunum sesi çıkarma, arka arkaya gelen ve tekrarlayan kuru öksürük nöbetleri, gece solunum sıkıntısı ve tekrarlayan öksürük nöbetlerinin bulunması astım belirtileridir. Özellikle bir çocuğun yoğun ve aşırı balgam çıkartması astım belirtisi olarak düşünülmelidir. Astımlı çocukta göğüste bir baskı ve basınç hissi de vardır.

Çocuklarda astım tedavisi nasıl yapılır?

Astım tedavisinde çoğunlukla solunum yollarına verilen ilaçlar tercih edilir. Bu tip ilaçların kullanımında ilaç vücudun başka bölgesine yayılmadığı için yan etkiler azalır ve doz istenilen ölçüde azaltılabilir. Tedavide önemli olan soluk borularına ilaç verilirken doğru cihazı ve doğru tekniği kullanmaktır. Aksi takdirde tedavide başarı sağlanması mümkün değildir. Küçük bebekler için ilaçların verilmesini sağlayan çeşitli maskeler kullanılabilir. Bazı durumlarda ise ilaçları sıvı halden buhar haline dönüştüren cihazlara başvurulur.

Tedavide genel olarak iki grup ilaç kullanılır. Birinci gruptakiler hastalığı tedavi edici sokağa çıkarmayın. Mutlaka çıkmanız gerekiyorsa, ağız ve burnunu koruyan maske takın. Kapı ve pencerelerinizi sıkı sıkı kapatın. Evinizde ve arabanızda mümkünse filtreli klima sistemi kullanın.

Akarlar, son derece küçük, mikroskobik böceklerdir. Vücut ısısına yakın bir ısıda ve yüksek nem oranında yaşar, insanların deri ve saç döküntüleri ile beslenirler. Astım krizlerinin önlenmesinde akarlardan uzak kalmanın çok büyük önemi vardır. Eğer çocuğunuzda akarlara karşı alerji saptanırsa; yün veya pelüş malzeme içeren yatak takımları yerine sentetik olanları tercih edin.

Yastık ve yorganı 1,5 ayda bir yıkayın. Yatak çarşafı, yastık kılıfı ve nevresim gibi yatak takımlarınızı haftada bir kez yıkamaya özen gösterin. Odaları elektrik süpürgesiyle haftada iki kez süpürün. Her gün nemli bir bezle toz alın. Odaların halısız olmasına özen gösterin. Tüylü oyuncaklar, gazete ve kitap gibi toz tutabilecek her türlü eşyayı odasından çıkarın. Bütün eşyaları kapalı dolap içinde saklamaya özen gösterin.

Doğal olmayan yiyecek maddelerden kaçının. Bu maddeler doğrudan astımı meydana getirmese de, içlerindeki bazı katkı maddeleri ani alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

  • Süt ve yumurta gibi bazı besinler de çok nadir görülse bile süt çocuğunda alerji yaparak solunum problemlerine yol açabilir.
  • Kedi, köpek gibi evcil bir hayvanınız varsa çocuğunuzun sağlığı için onu evinizden uzaklaştırın.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu