Çocuk

Çocuklarda Aşırı Konuşma Neden Olur?

Çoğu ebeveyn çocuklarının ilk sözlerini bekleyemez. Ancak 3 yaş civarında, ebeveynler genellikle gün boyunca sadece birkaç dakika sessizlik ister. Özellikle okul öncesi çocuklarda aşırı konuşma yaygındır ve başlarındaki her düşünceyi bitmeyen bir akışta anlatmak isterler.

Sizinle veya sadece kendileriyle konuşmak, çocukların bilgileri öğrenme, işleme koyma ve özümseme yollarından biridir, bu nedenle bu durumu engellemek istemezsiniz. Ancak toplum, çocukların yalnızca belirli zamanlarda konuşmayı öğrenmelerini ister. Araştırma gerektiren bir gelişimsel bozukluğu olmayan Çoğu çocuk bunu doğal olarak öğrenir.

Çocuklarda Aşırı Konuşma Durumuna Karşı Normal Konuşmayı Tanımlama

Birçok okul öncesi çocuk konuşma konusunda çok sabırsızdır ve sabah uyandıkları andan itibaren gece uyuyana kadar konuşmayı bırakmazlar. Kanadalı sosyal hizmet uzmanı Gary Direnfeld, gün boyu 3-4 yaş arası genellikle “neden” sorularını sıkça sorar ve bu normal davranış aralığına girmektedir. Ancak 5 yaşına gelindiğinde çocuklar akıllarında olanı söylemek için sırasını beklemeleri gerektiğini bilmelidir.

Hala konuşma alış-verişinde uzmanlaşmamış veya 7 veya 8 yaşına kadar görüşmeleri tekelleştiren bir çocuk kendini sosyal olarak zor durumda bulabilir. Çocuğunuzun konuşması aşırı görünüyorsa çocuk doktorunuzla konuşun.

Çocuklarda Aşırı Konuşma Türleri

Aşırı konuşma iki kategoriye ayrılabilir: davranışsal ve biyolojik. Çocuğunuz çok fazla konuşursa, bunun dikkat çekmenin bir yolu olduğunu öğrendiğinden, değiştirebileceğiniz davranışsal bir konudur. Bir insanı belirli davranışlara sokma yeteneğini kontrol eden beynin ön lobundaki değişiklikler, biyolojik olarak aşırı konuşmaya neden olur.

Ebeveynler Gary Direnfeld’a göre, sağ beynin işleyişiyle ilgili sorunlar sözsüz öğrenme güçlüklerinden mustarip olabilir. Bu çocuklar erken konuşurlar, ancak konuşmalarının çoğu, az miktarda bilgi ve sürekli konuşma içeren “kokteyl konuşmasından” oluşur. Biyolojik temelli bozuklukları olan bazı çocukların bu yönde istemsiz eğilimi vardır, bu da kimse dinlemese bile yüksek sesle ve aralıksız konuştukları ve bunu durdurmanın zor olduğu anlamına gelir,

Aşırı Konuşmanın Nedenleri

Dikkat eksikliği / hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar, otizm ve Asperger sendromu veya bipolar bozukluğu içeren yaygın gelişim bozuklukları, “Bipolar Bozukluğu Olan Çocukların Ebeveynlik için Hayatta Kalma Stratejileri: Yenilikçi Ebeveynlik ve Danışmanlık Teknikleri” kitabına göre aşırı derecede konuşurlar.

Anksiyete veya öfke sorunları da aşırı konuşmaya neden olabilir. Yaygın gelişimsel bozukluğu veya bipolar bozukluğu olan çocuklar kontrol edemedikleri konusunda baskı görmüş olabilirler. “The New York Times” da açıklanan bir makaleye göre, bazı organik beyin hasarı veya Williams sendromu gibi genetik sendromları olan çocuklar da çok fazla konuşur ve arkadaşlarla yabancılar arasında veya uygun veya uygunsuz konuşma arasında ayrım yapamazlar veya kontrol edemezler.”

Aşırı Konuşma Konusunda Çocuğa Nasıl Yardım Edilmelidir?

Birçok durumda, çok fazla konuşan çocuklar, diğerlerinden tahrik, öfke veya hayal kırıklığı gösteren sözsüz ipuçlarını almazlar. Konuşmanın yüzde 65’i sözsüz olduğu için, özel eğitim öğretmeni Sue Thompson bir Öğrenme Engelliliği çevrimiçi makalesinde açıklıyor, bu ipuçlarını almayan bir çocuk daha fazla konuşacak çünkü sözsüz tepkiler dikkatini çekmez. Çok fazla konuşan çocukların çoğu, siz istedğiniz için durmaz. Bazı durumlarda, terapi veya davranış değişikliği yardımcı olabilir.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu