in

Çocuklarda Apandisit Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gönderi paylaş:

Çocuklarda karın ağrılarına çok sık rastlanır. Nedeni çoğunlukla karın dışında gelişen hastalıklardır. Çocuğunuzda oluşabilecek karın ağrılarında her seferinde “çocuğum apandisit oldu” paniği yaşamanıza gerek yok. Ancak karın ağrısı ve kusmalara bilinçli yaklaşmanız gerekiyor.

Apandisit körbağırsağın ucunda bulunan ve “apandiks” denilen parmak şeklindeki uzantının tıkanması veya iltihaplanması sonucunda oluşur. Hastalığın doğru ismi “akut apandisit” dir ve akut kelimesiyle ani geliştiği ve acil olduğu belirtilmektedir. Apandikste tıkanmayla birlikte iltihaplanma ve içerisindeki salgılar boşalamadığı için şişer, kanlanması bozulur ve tedavi edilmezse patlar.

Patlamış apandisit bağırsak içeriğinin karın içerisine yayılmasına, iltihabın daha anıp abseleşmesine, hatta karın zan iltihabına neden olabilir. Ani gelişen ve giderek şiddeti artan karın ağrısı varsa, geçmiyor ve kamın sağ alt kısmında odaklanıyorsa, kusmalar başlamışsa, vakit geçirmeden doktora başvurulmalıdır.

Çocuklarda Apandisit Belirtileri Nelerdir?

Apandisitte en belirgin yakınma sağlıklı çocukta ani başlayan karın ağrısıdır. Karın ağrısı önceleri göbek çevresindedir ve çok belirgin değildir. Karın ağrısının devam etmesiyle birlikte iştah kaybı oluşur. Çocuklar yemek yemek istemezler. Giderek hastalık ağırlaşır. Bu yakınmalar her ne kadar apandisitli çocukta ilk bulgular olmasına rağmen, birçok çocuk hastalığının da ilk bulguları olabilir.

Apandisiti diğer hastalıklardan ayıran bulgu ise; karın ağrısının geçmemesi, şiddetlenerek devam ediyor olması ve göbek çevresinden azalıp apandiksin bulunduğu yere, yani karnın sağ alt bölgesine yerleşmesidir. Bu değişikliklerle birlikte çocukta 38 derece civarında ateş oluşur. Çocuk karnın sağ alt bölgesinde ağrı olduğu için yürümek istemez, bu bölgeyi hareket ettirmez ve özellikle yatarken sağ bacağını bükerek burayı korumaya çalışır. Halk arasında “sağ bacağı çekiliyor, apandisit olmasın?” sorusu bundan kaynaklanmıştır. Gerçekte, diğer bulgular olmadan bacağın çekmesi veya aksaması, çocuğun apandisit olmasını gerektirmez.

Çocuklarda Apandisitin Tanısı Nasıl Konulur?

Çocuklarda apandisit tanısı bazen çok kolay bazen de çok zor konabilir. Bunun nedeni, tanının çok büyük oranda fizik muayene ile konuyor olmasıdır. Dolayısıyla doktorun deneyimi ve dikkati çok önemlidir. Kamı ağrıdığı için canı yanan, neşesiz küçük bir çocuğun yabancı bir onamda muayene olması, bu deneyim ve dikkati daha da önem kazandırır. Doktorun tanıyı koymada ısrarla aradığı bulgu, kamın sağ alt bölgesindeki ağrı ve bu bölgeye dokunmakla ağrının anıyor olmasıdır. Doktor apandisitten şüphelenmişse, isteyeceği kan ve idrar incelemeleriyle tanıyı destekleyici bulgular arar.

Bazen karın filmi, nadir de olsa karın ultrasonografisi gerekebilir. Önemli olan, apandisit patlamadan, yani karın içerisinde serbest iltihap veya abse oluşmadan konulmasıdır. Apandistin tedavisi ameliyattır. Apandisit patlamadan yapılacak ameliyat basit bir ameliyat olup, apandiksin çıkarılmasından ibarettir. Ameliyatın komplikasyonları azdır. Tedavisindeki başarı, ameliyatın bu dönemde yapılmasında gizlidir. Dolayısıyla cerrahlar, hastaların bu dönemde kendilerine ulaşmalarını, çocuklarda karın ağrısıyla seyreden ve ameliyat gerektirmeyen diğer hastalıklardan, apandisitli çocukların ayrımını bu dönemde yapmak isterler.

Apandisti Patlamış Olan Çocukların Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ne yazık ki, apandisiti olan çocukların bir kısmı hekime geç başvuruyor veya geç tanı konulabiliyor. Hekime başvuru süresi uzadıkça apandisitin patlama yüzdesi de anıyor. Örneğin apandisitli hasta bulguların ortaya çıkmasından 36 saat sonra doktora gitmişse, yüzde 50 oranında apandisiti patlamıştır. Süre 48 saate çıkarsa patlama oranı da yüzde 80’e çıkar. Şüphesiz apandisitin patlamış olması, her şeyin sonu anlamına gelmiyor. Bu hastaların da tedavileri ameliyatla başarılı bir şekilde yapılabiliyor. Ancak tedavi zorlaşıyor hastanede yatış süreleri uzuyor, komplikasyon görülme sıklığı anıyor.

Çocuklarda Karın Ağrılarında Ağrı Kesici İlaçlar Kullanılmalı Mı?

Sebebi bilinmeyen ve geçmeyen karın ağrılarında doktor önerisi olmadan asla ağrı kesici ilaçlar kullanılmamalıdır. Ağrı kesicilerin tedavi edici özelliğinin olmaması yanında, ilaç alınımını takiben karın ağrısının hafiflemesi doktorun apandisit tanısı koymasını güçleştirir veya geciktirir. Ağrı kesiciler tanı kesinleştikten sonra hekim tarafından tavsiye edilirse kullanılmalıdır.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.