Çocuk

Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığı

Dişler ilk defa çıktığı zaman besinlerle karşılaşır. O halde bebeklerde ağız bakımı ilk diş temizliği ile başlar. 1 yaşından sonra bebekler düzenli olarak diş hekimlerine muayene ettirilmelidir. Çocuğun ilk diş kontrollerini anne ve babası olarak bizler yapmalıyız. Çocuklarda ağız ve diş sağlığı için uygulanan yöntemler geçmişten günümüze çok büyük farklılık göstermez.

Çocuklarda Diş temizliği nasıl yapılır?

Bebekler 6. Aydan itibaren diş çıkarmaya başlar. Dişlerin tamamlanması 3 yaşına kadar devam eder. Nasıl olsa süt dişidir deyip çocukların süt diş bakımını ihmal etmeyin. Çocuklarda azı diş çıkana kadar çocukların diş ve damak bölgesi ıslatılmış tülbent ya da gazlı bez yardımı ile temizlenir.

Çocukların dişlerini temizlemek için parmak fırçası kullanın. Tülbent ve sargı bezi işaret parmağınıza sarıp suyun içine daldırıp damak ve diş bölgesine masaj yaparak canını acıtmadan oyun tarzında ağız ve diş temizliğini sağlayabilirsiniz. Azı dişler çıkıncaya kadar bu yöntemi güvenle kullanabilirsiniz. Azı dişler çıktıktan sonra çocuklara düzenli diş fırçalama alışkanlığı kazandırmalısınız.

Diş Macunu Kaç Yaşından Sonra Kullanılmalı?

Uzman diş hekimleri çocukların 3 yaşına kadar diş temizliğinde diş macunlarından uzak durmasını tavsiye ediyor. Diş fırçalama çocukların ek gıda aldıktan sonra ağız içinde biriken bakteri ve plakların yok edilmesi için kullanılır. Diş fırçalama ağızdaki kötü koku ve tadı giderir. Bebek macunları çocuk ve yetişkin macunları gibi florit içermez. Bebek macunlarını yutmanın da bir sakıncası yoktur. 3 yaşından sonra çocuklarınıza diş macunu alırken bebek macunları almaya özen gösterin. Çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak adına evde herkesin dişlerini düzenli olarak fırçalayıp çocuğa iyi örnek ve model teşkil etmesi gerekir.

Biberon Çürüklerine Dikkat Edin

1 yaşından sonra çocuklar anne sütünden katı gıdaya geçiş yaparlar. 1 yaşından sonraki çocuklarda beslenmelerine bağlı olarak biberon çürükleri görülür. Biberon çürüklerinden çocuklarınızı korumak için 1 yaşından sonra çocukların gece beslenmesini bırakın. Şekerli içecek dolu biberonlar dişlerin çürümesine neden olur. Biberonla süt içtikten sonra çocuğa mutlaka su içirin. Tülbent ve sargı bezli ağız ve diş temizliğini sabah akşam düzenli olarak yapın.

Çocukları beslerken, dişler üzerine yapışıp kalan karbonhidrat ağırlıklı beslenme yerine taze sebze ve meyve ağırlıklı bol lifli gıdaları tercih etmelisiniz. Uyku saatinden önce bebeği besleyip gerekli ağız ve diş temizliğini yaptırın. Gece uyurken ağızda tükürük salgısı olmadığı için karanlık ve nemli ortamda ağız içinde bakteriler kolayca üreyebilir. Biberon çürükleri bebeklerdeki 20 dişin 16 tanesinde görülür. Gündüz beslenmesinde mama yerine bebeğin emmesi sağlanmalıdır. Emme ile bebeğin çene kasları gelişir ve yüz hattı şekillenir.

Diş Kırılması Durumunda Neler Yapılmalı

Diş travmalarında çoğu zaman anne ve baba paniğe kapılıp ne yapacağını bilemez. Diş kırılması durumu önemsenmeli bebek uzman hekime götürülmelidir. Kırılan dişin yerinde çıkma ve uzama olabilir. Uzman hekimlerin yerinde ve zamanında müdahalesi ile ileride ortaya çıkabilecek ciddi diş sorunlarının önüne geçilmiş olunur. Diş tamamen ağız bölgesinden kopmuşsa bu durumda 1 miktar süt içerisine dişi koyup 2 saat içinde dişi uzman hekime götürmeniz durumunda dişi yerine yeniden monte edilebilir.

Dişler Nasıl Fırçalanmalı

Diş fırçası kesinlikle kuru olmalıdır. Macun sıktıktan sonra fırçayı ıslatmayın. Alt ve üst çeneyi ayrı ayrı fırçalayın. Diş fırçalayan çocuğun ağzını hafif açmasını sağlayın. Böylece yan duvarlara yaslanmış olan dişlerin bakımı daha kolay yapılır. Yan duvarlara yaslanan dişleri yuvarlak dairesel hareketlerle fırçalayın. Ağız ve diş temizliğinin doğru yapılabilmesi için çocuğu sabit bir yerde tutup sırtını yaslamasını sağlayın. Sırtı boşlukta bulunan çocuğun dişlerine ne kadar baskı yaptığınızı anlamanız zorlaşır. Sizin hareketinizle birlikte çocuk öne ve arkaya doğru hareket etmeye başlar. Çocukla aynı seviyede olmaya özen gösterin.

Süt Dişinin Temizliği için Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Süt işler ilk çıktıktan sonra düzenli olarak bakımı ve temizliği yapılmalıdır. Biberonla beslenen ve uykuya dalan bebeklerin ağız ve diş bakımı çoğu zaman uykusu bölünmesin diye yapılmaz ve ihmal edilir. Ağız içinde kalan süt ve mama kalıntıları bebeğin dişlerinin çürümesine ve ciddi ağız bakım ve temizlik sorunları yaşamasına neden oluyor. Süt dişlerin temizliğinde fırça ve macun kullanmayın. Fırça yerine gazlı bez ve tülbendi tercih edin.

Temizlik yaparken yumuşak ve kibar olmalısınız. Diş temizliği işlemini oyunlaştırarak bebeğinizin seveceği şekilde yapmalısınız. Canı acıyan bebek diğer temizlik seansında size zorluk çıkaracak ağzını açmak istemeyecektir. Diş çıkarma döneminde kullanılan diş halkaları çocukların ağız ve diş gelişimine katkı sağlar. Diş halkası sayesinde çocuk tutma kavrama ve çekme gibi hareketleri öğrenir.

Çocuklarda Diş Sağlığı ve Önemi

Ağız ve diş sağlığının önemi bebeklik döneminde başlar. Bebeklerde ilk diş temizliği 6. Ay başlanır. 6. Aydan sonra biberonla beslenen çocuklarda diş çürümeleri başlar. Katı gıdaya geçiş sürecinde dişler hızlı bir şekilde çürümeye başlar. Diş sağlığı için bebeğin doğru vitaminler alması gerekir. Anne sütü dışındaki gıdalarda yer alan asit ve şekerler bebeğin süt işlerine zarar verir. Bu yüzden bebeğin ilk sağlık kontrolü 1 yaşından sonra yapılmaya başlanmalıdır. Çürüyen ve çabuk dökülen dişler süt dişlerin yerine çıkacak olan dişlerin yamuk olmasına neden olabilir. Bu durum bebeğin çene yapısını bozar. Bu bozukluğu gidermek için bebeğe diş teli takılır. Diş teli takmak bireyin psikolojik yapısını bozabilir.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu