Çocuk

Çocuklarda 2 Yaş İnadıyla Baş Edebilmek

Her şeyi tek tek denemek, 2 yaş çocuğunun temel felsefesidir. Aslında onlar, biz yetişkinlerin isteyip de cesaret edemediklerini yapıyorlar. Her yaşın kendine göre bazı belirgin özellikleri vardır. İnat, öfke ve dik başlılık gibi özellikler ise 2 yaş çocukları ile adeta bütünleşmiştir.

Herhalde hepimiz 2 yaş dönemi çocuklarının inatçı, öfkeli veya dik kafalı davranışlarıyla karşılaşmışızdır. Örneğin; annesiyle alışveriş yaparken istediği bir şeyin alınmaması karşısında, minik afacanın kendini yerlere atarak yumruklar savurduğunu görmüşüzdür. Ya da attığı çığlıklarla komşulara kadar ulaşan veya öfke krizleriyle günde en az birkaç kez anne babasının sinirlerini zor bir sınavdan geçiren çocuklarla.

2 yaş çocuklarının bu davranış biçimleri İngilizce’de “Terrible txvos”, yani “korkunç 2 yaş” diye tanımlanır. Bizde ise buna “güç inatçılık devresi” denir. Özellikle 2 yaş döneminde gözlenen bu davranışlar her çocukta farklı biçimlerde gözlenebilir. 2 yaş döneminde duygular içten geldiği gibi yaşanır 2 yaş çocukları çok yönlü olur. Bir uzman bil dönemle ilgili görüşlerini şöyle açıklıyor; “2 yaş çocuğu; uyum, alışkanlık ve uzun yıllar gerektiren eğitim konularında, henüz belirgin kalıplara sahip olmaz. İçinde bulunduğu duygular, onun serbest davranmasına neden olur. Örneğin, heyecan duyduğu bir olayla karşılaştığında; o anda sıkıntılı, öfkeli ya da neşeli olması, o heyecanın yaşanmasını engellemez.”

Anne, baba, nine, dede, komşular, tanıdıklar. Aslında hemen hemen bütün yetişkinler çocuklarının hu tip davranışlarını hayranlıkla izler. Çünkü onlar, bir noktada bizlerin yapmak isteyip de. Görgü veya kurallardan dolayı çekinerek yapamadığımız davranışları açığa çıkarırlar. İşte bize çekici gelen taraf da budur. Örneğin; bazen içimizden sokakta gördüğümüz uzun sakallı bir adamın sakalını çekmek gelebilir. Veya yağmur damlasını yakalayabilmek için ağzımızı sonuna kadar açarak, öylece beklemek ya da kalabalık bir otobüste bunaldığımızda yüksek sesle bağırmak.

Kötü Davranışlar Engellenmeli Mi?

Bu yaş dönemindeki çocuklar, bazen yaptıklarına kendileri bile şaşırabilirler. Çünkü inatçı tavırları, onlara her gün yeni şeyler öğretir. Ayrıca hiç özen göstermeden, her şeyi içlerinden geldiği gibi yaşayabilirler.

Çocuğumuz bir yaramazlığı ilk kez fark ettiğinde, genellikle tepkimiz çok anlayışlı olur. Ancak aynı davranışı bir başka zaman tekrarladığında, tepkili davranabiliriz. Örneğin; her çocuk su birikintisine basarak su sıçratmaktan büyük keyif alır. Hatta çocuğumuz bunu ilk kez denediğinde, bu hoşumuza bile gidebilir.

Fakat başka bir zaman, özellikle de üzerimizde şık bir kıyafet olduğunda, böyle bir davranışı tekrarlamamasını isleriz. Bizlerin oluşturduğu eğitimsel yaklaşımla, çocukların yaşadıkları hu içten gelen heyecanlar zamanla azalır. Aslında, bu bir yönden iyidir de. Çünkü bu şekilde çocuk, ortak yaşam için gerekli olan kuralları öğrenebilir. Ancak diğer yönden üzücüdür, çünkü bu yolla küçük kaşiflerin şirinlikleri uzun bir süre için kesilmiş olur.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu