Çocuk

Çocuklara Televizyon İzlettirmek Zararlı Mı? Yararlı Mı?

Çocukların televizyona karşı olan tutkusu tartışılmaz. Dünyayı önümüze seren televizyon karşısında geçirilen sürenin dozu aşarsa, yarardan çok zarar söz konusu oluyor. Ama ölçüyü bildikten sonra televizyondan öğrenilebilecek çok şey var.

Çocuklar ve televizyon; konu televizyon olduğu zaman, araştırmalardan elde edilen rakamlar oldukça endişe verici. Televizyon kanalları günün büyük bir bölümü yayındalar, özellikle kablolu TV’lerin yayın saatleri oldukça uzun. 14 – 15 yaşlarındaki çocuklar arasında yapılan bir araştırma, ABD’de yaşayan çocukların bugüne kadar yaklaşık olarak televizyonda 11 000 cinayet filmi seyrettiklerini ortaya çıkarmış. Ayrı bir araştırmada Fransa’da yaşayan bir öğrencinin yılda 900 saatini okulda, buna karşın 1900 saatini de televizyon karşısında geçirdiği tespit edilmiştir. Çocuk doktorları, çok televizyon seyreden gençlerde uyuma bozuklukları, baş ağrısı, migren krizleri, denge bozukluğu ve agresif davranışlar tespit ediyor. Bunun yanı sıra, çocuklar ruhen de hastalanabiliyorlar. Çok fazla televizyon seyreden insanlar arasında okuma alışkanlığı da gün geçtikçe azalıyor.

Bu durumda televizyonu evden dışarı atmak, çatıdaki tüm antenleri sökmek ve kabloları koparmak mı gerekir? Tabii ki “hayır”. Uzmanlar seneler boyunca yaptıkları araştırmalarda televizyonun çocuk üzerindeki etkisini araştırdılar ve hepsi aynı görüşte birleştiler: Çocuklar televizyon seyredebilirler!

Televizyonun çocukların dünyasında önemli bir yeri var

Çocuklar televizyon seyredebilirler. Ne de olsa onların da çevrelerinde olup bitenleri bilmeye hakları var. Ve televizyon seyretmek için tüm bedensel faaliyetlere de sahipler. Fakat ruhen bu durum nasıl görünüyor? İşte bu noktada ilk zorluklarla karşılaşmak mümkün; çünkü çocuklar 11 yaşına kadar görme, tat alma, dokunma, hissetme kavramlarını öğrenme süreci içindedirler. Sıcak, soğuk, kuru, yumuşak, sert gibi kavramları çocuklar sadece dokunarak öğrenebilirler. Televizyon onlara bu kavramları öğretemez. Çocukların yaşı ne kadar ufaksa, öğrenme açısından da çevrelerinde olup bitenler onlar için o kadar önemlidir. İşte bu önemli evrede televizyonun yaşamlarında ön planda olması sakıncalıdır.

Çocuklar ancak okul çağına geldiklerinde televizyonun yansıttığı sembolik dünyayı anlayabilecek kadar ruhen gelişmiş olurlar. Ancak o yaşlarda televizyonun gerçek anlamını kavrayabilirler. Peki, bu, çocukların televizyonu ancak okul çağından sonra mi seyredebilecekleri anlamına geliyor? Tabii ki “hayır”. Dozunu doğru ayarlamak kaydıyla televizyondan yararlanabilirler. Çok fazla televizyon seyretmek çocukların olduğu gibi gençlerin de doğal gelişimini engelleyebilir. Bu durumda akla ilk gelen soru şu oluyor: Ne kadar televizyon seyredilmeli? Ne kadarı zararlı? Bu soruyu şu şekilde cevaplandırabiliriz: Oyun oynayan, kavga edebilen, çevresinde olup biteni keşfeden, bağırabilen, arkadaşlarıyla buluşup oynayan bir çocuk için televizyon seyretmek sorun olmaz.

Çocuklar televizyonu neden severler?

Çocukların bazı durumlarda sadece televizyon seyretmek istemeleri çok normal. Ayrıca aşağıda belirtilen durumlarda çocukların televizyon seyretmelerinde hiçbir sakınca olmamalı ve anne – babalar buna tepki göstermemeliler:

  • Kötü havada televizyon seyretmenin güneşli bir havada televizyon seyretmekten daha cazip olduğu kesin.
  • Çocuğunuz kendini kötü hissediyor olabilir. Sizin de her gününüz çok eğlenceli geçmiyordur. Böyle bir durumda çocuğunuzun vaktini televizyon karşısında geçirmek istemesi çok normal.
  • Çocuğunuzun bütün arkadaşları sadece bir tek kahramandan söz ediyorlar. Bu konuda söz sahibi olabilmek için, o kahramanı izlemekten başka çare yok! Eğer anne-babalar çocuklarında şu belirtileri fark ederlerse iş değişir:
  • Bir çocuk televizyonun haricinde kendini meşgul edecek başka bir şey bulamıyorsa, anne – babalar çocuklarıyla biraz daha fazla ilgilenmeliler. Belki de çocuğun televizyon haricinde başka seçeneği yoktur.
  • Eğer tüm aile akşam yemeğini bile televizyon karşısında geçiriyorsa, anne – babaların durup bir düşünmeleri gerekir. Acaba aile içindeki iletişim yeterli mi? Birbirimize yeterince vakit ayırabiliyor muyuz? Çocukların çok fazla televizyon seyretmeleri, aile içinde iletişimin yetersiz olduğunun bir göstergesi olabilir. Böylece çocuklar ailede bulamadıkları iletişimi televizyonla gidermeye çalışırlar.

Aşağıda, ailelerin takip edebilecekleri ve uyabilecekleri bir televizyon seyretme planı verilmiştir:

Üç yaşına kadar olan çocukların televizyon seyretmemeleri tercih edilmelidir. Çünkü televizyon onlar üzerinde karmaşık bir etki yaratabilir. Ayrıca çoğu zaman uyku bozukluğuna da yol açabilir.

Çocuk okul çağına gelene kadar, anne – babaların televizyonu çok cazip bir nesne gibi göstermemelerinde fayda vardır.

Gerçi birçok anne – baba çocuklarının çocuk programlarını seyretmelerinden yanalar. Fakat çocuk istemediği sürece televizyon seyretmesi için ikna edilmemelidir. Ayrıca 3 – 5 yaşındaki çocukların televizyon seyretme istekleri onlara bir şeyler okuyarak veya onlarla oyun oynayarak telafi edilebilir. Eğer henüz okula gitmeyen bir çocuk televizyonu keşfetmişse, ona bazı kurallar koymak gerekir. Örneğin, çocuğun haftada seyredebileceği belirli programlar seçilebilir, hatta bu programları çocuk, anne ve babasıyla birlikte de seyredebilir.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu