Çocuk

Çocuklara Cinsel Eğitim Nasıl Verilir?

Anne ve babaların cinsellikle ilgili konularda çocuklarına açık davranmaları, çocukların gelişimi açısından olumlu etki yaratır. Fakat birçok anne baba çocuklarının cinsellikle ilgili sorularına yanıt vermekten çekinir veya nasıl yanıt vereceğini bilemez. Hatta bazen anneler, bebeklerini emzirdikleri sırada penisinin biraz şişmesi ya da çocuğun alt bezi çıkarılır çıkarılmaz cinsel organını tutması karşısında şaşkınlıkla karışık rahatsızlık hissederler. Bebeğin bütün bu davranışları, doğumundan itibaren cinsel bir varlık olmasından kaynaklanır.

Fakat anne ve babaların bunu tamamen cinsel istek olarak algılaması da yanlıştır. Çünkü bu davranışların cinsel istekle hiçbir ilgisi yoktur.

Çocuklar 3 veya 4 yaşlarından sonra karşı cinsiyete ilgi duymaya başlarlar. Burada, çocuğun kendi kişiselliğinin gelişimine paralel olarak, cinsiyetinin kız ya da erkek olduğu konusunda da bilinçlenme oluşur. İşte bu nedenle çocuklar özellikle bu çağlardan itibaren sadece kendi cinsiyetleriyle değil, arkadaşlarının ya da kardeşlerinin cinsiyetleriyle de ilgilenmeye başlarlar.

Bütün bunlar, aynı yürüme veya konuşma gibi çok doğal ve temel gelişimler arasında yer alır. Anne ve babaların, çocuklarının cinsel gelişimleriyle ilgili bilmek istedikleri sorular genellikle şöyledir; o Çocuğun cinsellikle ilgili sorularına ne zaman yanıt vermeli?

Çocuk cinsellikle ilgili sorular sormaya başladığı zaman, ona konuyu geçiştirmeden ve anlayabileceği bir dilde açıklamak doğru olur. Genellikle çocuklar 3 – 4 yaşlarında bu tip sorular sormaya başlarlar. Çocukların, okula başlamadan önce dünyaya nasıl geldiklerini bilmeleri çok normaldir.

Eğer çocuk cinsellikle ilgili soru sormazsa, ne yapmak gerekir?

Bazı çocuklar bu tip sorular sormaktan çekinebilirler. Bu da çocuğun, anne ve babasının bu konuda açıklama yapmaktan hoşlanmadığını hissetmesinden kaynaklanabilir. Anne babaların kendilerini ve çocuklarını bu konuda baskıya sokmamaları gerekir. Eğer çocuğun cinselliği merak edip sormaktan çekindiği hissedilirse, dolaylı yollarla konuya girip, hafif bir dille aydınlatılmalıdır.

Çocukla cinsellik konusunda konuşurken nasıl bir dil kullanmak gerekir?

Çocuklarla cinsellik konusunda basit ve onun anlayabileceği bir dille konuşmak gerekir. İki yaş çocukları konunun detaylarından zorlanır.

Dört yaş çocukları ise cinsellikle ilgili çizimlerden sıkılabilir. Uzun uzun açıklamaların yapılması her çocuğu sıkar. Bu nedenle sadece “Bebek nereden gelir?” veya “Bebek annenin karnına nasıl girdi?” gibi soruların yanıtlarını onun anlayacağı bir dille anlatmak gerekir.

Açıklayıcı kitap ya da filmler faydalı mıdır?

Bu tip yayınlar, özellikle açıklamalar yapmakta zorlanan anne babaların durumunu biraz daha kolaylaştırabilir. Burada önemli olan kitabın ya da filmin çocuğun anlayabileceği bir düzeyde olmasıdır.

Cinsel organlar nasıl adlandırılmalı?

Aile içinde söylenmesi uygun olan isimlendirmeler en doğru olanlarıdır. Mesela erkeğin cinsel organına “pipi” ve kızın cinsel organına “kuku” denilebilir. Bebeği banyo yaptırdıktan sonra bütün vücudunu büyük bir hassasiyetle ve şefkatle kremlerken, cinsel organını atlamamak gerekir. Ayrıca çocuklara karşı cinsel organ hakkında asla kaba deyimler kullanmamak gerekir.

Başkalarının yanında cinsel organıyla oynamasına nasıl tepki verilmeli?

Böyle bir durum yaşandığında ”Bu çok ayıp*’ şeklinde azarlamak çok yanlış bir davranış olur. Bunun yerine daha tatlı bir dille ve çocuğu aydınlatıcı şekilde konuşmak ve davranışını tekrarlamaması gerektiğini belirtmek daha uygun olur.

Çocukların sorularını yanıtlamak annelerin İşi midir?

Hayır! Babaların da çocuklarının böyle sorularına karşı açıklayıcı yanıtlar vermeleri ideal bir durumdur. Fakat eğer baba bu konularda konuşmak istemiyorsa, kendini ve çocuğu baskı altına sokmamalıdır. Bu nedenle, eğer baba açıklama yapmaktan çekiniyorsa, “Bunu annen sana daha iyi açıklar” şeklinde yaklaşmak doğru olur.

Çocuk anne babayı sevişirken görürse ne yapmak gerekir?

Çocuğun böyle bir durumda vereceği reaksiyon, yaşına bağlıdır. İki yaş çocuğu böyle bir manzara karşısında hiçbir şey düşünmez. Fakat eğer 5 yaşında bir çocuk anne babasını sevişirken ve ses çıkarırken görürse, şaşkınlık yaşayabilir. Böyle bir durumda çocuğa, gördüğü şeyin kötü bir olay olmadığını ve anne babanın mutlu olduklarını açıklamak gerekir.

Çocukla kaç yaşına kadar banyo yapılmalı?

Çocuğun haz alma duygusu gelişmeye başladığında, kendiliğinden tek başına banyo yapmayı isteyecektir. Eğer çocuk anneyle ya da babayla banyo yapmak istemiyorsa, bunu anlayışla karşılamak gerekir. Çocuk tek başına yıkanabildiği andan itibaren, yalnız banyo yapabilmelidir.

Nasıl sağlıklı bir cinsel kimlik kazanır?

Çocuğun cinsellik yönünden sağlıklı gelişmesi ve bu duruma olumlu bakması anne babasının yaklaşımlarıyla ve onları örnek almasıyla oluşur.

Eğer anne ve baba çocuğa cinsel organının “pis”, “kötü” ya da “ayıp” olduğunu söylerse, çocuk vücudunu kötü ve rahatsız edici algılayabilir. Bu da çocuğun ileri yaşlarda ağır cinsel ve kişisel sorunlar yaşamasına neden olabilir. Dolayısıyla çocuğun kendini değerli bir varlık olarak algılaması için, ona yumuşak ve anlayışlı davranmak gerekir.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu