Çocuk

Çocuk Hastalıklarına Evde Doğal Tedaviler Nelerdir?

Bazı anne babalar çocuklarına ilaç verilmesi gerektiğinde tedirgin olurlar. Doğal tedavi yöntemlerini çocuğunuzun basit şikayetleri olduğu zaman kullanmak daha doğrudur. Doğal yöntemlerle düzelmeyen şikayetlerde mutlaka doktora başvurulmalıdır. Aksi takdirde örneğin basit bir karın ağrısıyla, hayati önem taşıyan bir apandisit birbirine karıştırılabilir. Önerilerimiz 6 aydan büyük çocuklar için geçerlidir.

Karın ağrısı

Melisa ve papatya çayı verilir. Melisa sıcaklık hissi verirken, papatya gevşeticidir. Gaza bağlı karın ağrısında rezene çayı içirilir. Karın üzerine yarım saat sıcak havlu ya da havluya sarılmış sıcak su torbası konulması da yararlıdır.

İdrar yolları iltihabı

Bir demet maydanoz kaynatılarak suyunun içirilmesi sistit dahil olmak üzere her çeşit idrar yolu enfeksiyonuna iyi gelir. Maydanoz içinde bulunan yüksek A vitamini idrar yolu deri hücrelerinin hızla yenilenmesini sağlar. İki çorba kaşığı papatya 1 litre suya karıştırılarak kaynatılır. Çocuk 5 – 10 dakika süreyle küvetinde ya da bir leğende, papatya çayında oturtulursa ağrıları azalır.

İshal

Kabuğu soyulmuş taze ya da pişmiş elma püresi, muz, patates püresi (yağ ve süt katılmamış), pişmiş havuç, yağsız pirinç pilavı ya da lapası yedirilir. Böğürtlen yaprağı ve kuşburnu çayı da içirilebilir. İshal diyete rağmen 4 günden fazla sürerse ya da çocuğun ateşi yükselirse mutlaka doktora haber verilmelidir.

Çocukların kabızlığına doğal tedavi

Taze ya da kurutulmuş kayısı, kayısı kompostosu, kuru ya da taze kırmızı erik ve kompostosu, armut, rendelenmiş domates, kepekli ekmek, yulaf ezmesi yedirilebilir. 2 yaşından daha büyük çocuklala incir verilebilir. Yemeklerine günde 1 – 2 tatlı kaşığı zeytin yağı ilave edilebilir. Su ve meyve suyu arttırılmalıdır. Muz, havuç ve kabak haricinde her çeşit meyve ve sebze alımı arttırılmalıdır. Sinameki çayı içirilebilir.

Gözde çapaklanma

kızarma İçilme kıvamında hazırlanan siyah çay soğuduktan sonra göz açıkken yavaş yavaş 1/4 fincan göze damlatılır. Çocuk bu esnada gözünü kırpabilir. Bu yöntem göze kaçan minik toz ve tüylerin uzaklaştırılmasında da kullanılır. Ancak 1 – 2 banyodan sonra düzelmezse ya da yoğun çapaklanma varsa doktora gidilmelidir.

Demir eksikliğine bağlı kansızlık

Bezelye, mercimek, fasulye gibi baklagiller, ciğer, kırmızı et, deniz ürünleri, kuru kayısı, erik, badem, kuru üzüm, pekmez ve bira mayası, demir içeriği en yüksek olan gıdalardır. C vitamini bağırsaklardan demir emilmesini kolaylaştırır. Dolayısıyla turunçgiller, meyve suları, domates, karpuz, tatlı kırmızı biber, taze patates gibi C vitamini yönünden zengin gıdalarla beslenme demir emilimini arttırır. Süt demirden oldukça fakirdir. Bu nedenle çocukların midelerini sütle doldurmaları engellenmelidir.

Yüksek ateş

Ateş, bakteri, virüs, toksin gibi çeşitli hastalık etkenlerine karşı vücudun gösterdiği doğal savunma mekanizmalarından biridir. Bazı bakteri ve virüsler normal vücut ısısında (37 derece) çoğalıp üreyebilirken, 39 derecede ölürler. Vücut, ateşi yükselterek bu hastalık etkenlerini yok etmeye çalışır. Ateşin yüksekliği hastalığın ciddiyetini göstermediği gibi ateşin yükselmemesi de hastalık olmadığı anlamına gelmez. Bu nedenle yüksek ateş çocuğu çok rahatsız etmediği sürece ya da ateşli havale geçirme riski yoksa 38 derecenin altına düşürülmeye çalışılmaz. Ateşi düşürmek için çocuğu ince giydirmek ve normalden biraz daha ılık suyla banyo yaptırmak yeterlidir. Soğuk suyla ıslatılmış bezler koyma çocuğun üşümesine, dolayısıyla kısa sürede ateşin tekrar yükselmesine yol açacağından tavsiye edilmez. Sirke ya da alkolle yapılan soğuk uygulamalar cildi tahriş eder. Ateş varlığında çocuğun içtiği su miktarı arttırılmalıdır.

Çocukların boğaz ağrısına doğal tedavi

2 yaşından küçük çocuklara adaçayı içirilebilir. 4 yaşından büyük çocuklara ise günde 4 kez tuzlu su ile gargar iyi gelir. Çocuğun yüksek sesle konuşmaması, bağırmaması, ağlamaması gerekir. Boğazı yumuşatacak ilik bitki çayları, su ve meyve suyu verilir. Banyonun kapısı ve penceresi kapatılarak sıcak su 10 dakika süreyle sonuna kadar yoğun buhar oluşması sağlanır. Çocuğun 10 – 15 dakika süreyle banyoda kalması yararlıdır. Dar yapraklı sinir otu çayı 1,5 yaşından itibaren içirilebilir.

Çocukların öksürüğüne doğal tedavi

En iyi öksürük şurubu ılık – sıcak ya da ıhlamur vb. bitki çaylarıdır. Sıvılar balgam ve sümüğü daha sulu hale getirerek kolayca atılabilmesini sağlar. Sıvıların sıcak verilmesi ise solunum yollarını genişleterek rahatlatır. Öksüren çocuğun oda havasını nemlendirme de çok yararlıdır. Bu amaçla kaloriferlerin üzerine su, ıslak havlu konabilir ya da nemlendirici makine kullanılabilir. Çocuğun sırtına ve göğsüne lavanta yağı ya da okaliptüs – mentol karışımı sürülebilir. Ancak bazı çocuklar mentol ve okaliptüs tepki gösterirler. Elma kompostosu içirilebilir. Elma, ayvanın çekirdekleri dahil olmak üzere iç kısmı, ceviz içi ve ortadaki zarları kaynatılıp, bal katılarak içirilmesi yararlıdır. Çocuğun yatağına yakın, ancak erişemeyeceği bir mesafeye, günde 2 kez 10 dakika papatya buharı konulması da yararlıdır.

Çocukların kulak ağrısı doğal tedavi

Ağrıyan kulak sıcak tutulursa, orta kulaktaki basınç hafif düşer ve ağrı azalır. Kulağa ütüyle ısıtılmış bir sıcak havlu konulabilir. Hafif ısıtılmış zeytinyağı ya da gliserin damla ağrıyan kulağa birkaç damla damlatılabilir. Soğan sargısı 1 saat kadar kulağın üzerine konulabilir. Soğan sargısının hazırlanması: Küçük küçük doğranmış soğan bir beze sarılarak içi sıcak suyla dolu iki şişenin arasında vücut ısısı kadar ısıtılır. Patates sargısı da aynı amaçla kullanılabilir. Patates sargısının hazırlanması: 2 adet patates haşlandıktan sonra püre haline getirilir. Püre biraz soğuduktan sonra bir beze sarılarak ağrıyan kulağın üzerine konulur. Bu şekilde kulak uzun süre sıcak kalır.

Çocuklar nezle olduğunda doğal tedavi

Bol su ve ıhlamur, ada çayı gibi bitki çaylarının içirilmesi gerekir. Gece yattığı odanın havasını nemlendirme, başını hafif yüksekte yatırma yararlıdır. Buruna evde hazırlanan birkaç damla tuzlu su ya da anne sütü damlatılabilir. Öksürüğe de iyi gelen papatya buharı ve okaliptüs – mentol nezle için kullanılabilir.

Diş ağrısı

 Bir an önce diş hekimine gitmek gerekir. Diş hekimine gidene kadar ağrıyı hafifletmek için papatya ya da ada çayıyla ağız çalkalanabilir. Ağrıyan dişin üzerine karanfil ya da karanfil yağı koymak da yararlıdır. Ağrıyı azaltmak için ağrıyan yanağın üzerine havlu arasına sarılmış buz konulabilir.

Kaşıntılı deri hastalıkları

Su çiçeği, hassas – kuru cilt, her çeşit egzama ve alerjide küvet normalden biraz ilik su ile doldurulur. İçine 1 – 2 çorba kaşığı mısır ya da buğday nişastası ve 1 – 2 tatlı kaşığı kabartma tozu eklenir. 10 – 15 dakika suyun içinde yatmak kaşıntıyı azaltır.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu