Çocuk

Çocuğunuzu Çekingenliğinden Nasıl Kurtarabilirsiniz?

Parkta arkadaşlarıyla oynamak, hemen hemen her çocuk için keyif kaynağıdır, ancak bazıları içinse adeta bir kâbus. Çekingenlik ve içe dönüklük de bir uyum sorunu olduğunu unutmayın. Zeynep, birkaç metre ileride kumlarla oynayan çocuklara özlemle bakıyor; annesi, “Sen de birlikte oynasana” diyerek  Tuğçe’yi yönlendiriyor. Zeynep ise kafasını sallayıp, annesine daha fazla sokuluyor. Çekingen çocukların işi gerçekten zor.  Dışa dönük çocukların kolaylıkla yapabildiği pek çok şey, onlara aşılması imkansız bir kale gibi geliyor. Peki, çocuğu çekingen olan anne babalar ne yapmalı?

Uyumsuz Davranışlar

Çevremize baktığımızda saldırgan, problemli, arkadaşlarıyla sağlıklı ilişkiler kuramayan, inatçı, sinirli ve aşırı hareketli çocuklara rastlamamız mümkün. Bu davranışları gösteren çocukları “uyumsuz” olarak nitelendiririz. Uyumsuzlukların büyük bir bölümü; çevreye yönelen, dışa dönük ve genellikle etrafı tedirgin edici niteliktedir. Oysa uyumsuzlukların bir kısmı; çevre tarafından kolayca fark edilemeyen çekingenlik ve içe dönüklük tipindeki davranışlardır. Bu tip uyum güçlükleri de; arkadaş edinememe, oyunlara katılamama, okul başarısında yetersizlik, istek ve gereksinimlerini belirtememe, çevrenin şaka ve eğlencelerine katılamama gibi davranışlardır.

Uzman Yardımı Şart

Anne babalar, çocuklarının sosyal olmasını, yaşıtlarıyla oynamasını ve yalnız kalmamalarını isterler. Çünkü bu deneyimler, çocukların yetişkin yaşamdaki ilişkilerinin temelini oluşturur. Küçük yaşlarda şekillenen; kendine güven, haklarını savunma, paylaşma ve işbirliği gibi özellikler, oyun grupları, arkadaşlıklar ve sosyal faaliyetlerle gelişir. Eğer çocuk çekingense, anne baba bu konuda üzülmek için yeterince sebebi olduğunu düşünmeye başlar. Ancak, anne baba ne kadar istese de, çocuk yabancıların yanında sıkılır ve konuşmak istemez.

Dışarıda çekingen olan çocuk, genellikle evde yaramazdır, isteklerinin de yapılmasını ister. Sürekli sevilmek ve okşanmak gereksinimi duyar. Okul çağında, eğer öğretmenine problem çıkartan bir çocuk değilse, onun koruyuculuğu altına girer. Kimi zaman sıkılganlık ve çekingenlik öyle boyutlara varır ki; çocuk ev dışında kimseyle konuşmamaya başlar. Çok ciddi bir psikolojik bozukluk olan bu davranışa “seçmeli dilsizlik” adı verilir. Çekingen çocuklarda; korkular, uyku bozuklukları, kekemelik ve başka pek çok duygusal bozukluk kolayca gelişebilir. Bu kişilik yapısında olan çocukların, bir uzman yardımını almaları son derece önemli ve gereklidir. Aksi takdirde çocuğun çekingen kişiliği, ilerideki yaşamını da olumsuz yönde etkiler.

Sevgi Bağımsızlık Dengelenmeli

Çekingen çocukların anne babalarına dikkat edildiğinde, genellikle “aşırı kollayıcı” ve “koruyucu” aile tipi ile karşılaşılır. Yeterli sevgi ve bağımsızlığı dengeleyemeyen anne babaların çocukları, genellikle çekingen bir tablo çizerler. Aşırı sevgi ve ilgiye boğulan, istekleri sezilir sezilmez yerine getirilen çocuk, bir süre sonra hazıra alışır.

Çevreden gelen tehlikeleri abartır, arkadaşlık kurmaktan korkar ve oyundan uzak durur. Aşırı kollayıcı anne babaların, kendi huzurları için çocuklarını ne denli duraklattıklarını, bir kez gözden geçirmeleri gerekir. Bu tür davranışların; çocuğun sorumluluk almasını, gelişmesini engelleyen, büyümesini aksatan bir tutum olduğu unutulmamalıdır.

Çocukların Çekingenliğini Atması İçin 9 Yol

  1. Çekingenliği kabul edin:

Çocuğunuz oyun parkındaki çocuklarla arkadaşlık kurmaya cesaret edemiyorsa, ısrar etmeyin. “Bu kadar cesaretsiz olma!” “Oraya git ve arkadaşlarınla oyna” veya “Korkak olmak istemiyorsun, değil mi?” şeklinde sözler, çekingen çocukları daha da yıldırır. Aslında arkadaşlarıyla oynamayı çok istese de, bunul başaramaz. Çocuk, anne ve babasını hayal kırıklığına uğrattığını hissederse, mutsuzluğu ve güvensizliği iki katına çıkar.

  1. Yeni temaslar kurmasına yardım edin:

Çoğu anne baba, çocuklarının onları utandıracağı korkusuyla yanlış bir tutum sergiler. Bu nedenle, çocuklarının sadece kardeşleriyle veya komşu çocuklarıyla oyun oynamalarına izin verirler. Ancak çocukların, çekingenliği atabilmek için, yabancılarla da olumlu tecrübelere gereksinimi vardır. Öyleyse evinize sık sık çocuklar davet edin ve çocuklu aileleri ziyaret edin.

  1. Pozitif örnekler verin:

Çekingen çocukların anne babası da genellikle içine kapanıktır. Dolayısıyla çocuğun yaşıtlarıyla ilişki kurmada çekingen davranmasına şaşmamak gerekir. O halde, nerede olursanız olun, her fırsatta çevrenizle olumlu ilişkiler kurun. Çevrenizle iyi iletişim sağlamanız, onu yüreklendirecektir.

  1. Erken yaşta anaokuluna verin:

Yapılan araştırmalar, 3 yıl anaokuluna giden çekingen çocukların, başka çocuklarla ve aile dışındaki yetişkinlerle olumlu tecrübe kazandığını ve çekingenliklerinin hiç olmazsa azaldığını ortaya koyuyor

  1. Nerede çekingen davrandığını tespit edin.

Çocuğunu dikkatle izleyen anne babalar, onun özellikle hangi durumlarda çekingen davrandığını saptayabilir ve önlemini alabilir. Örneğin çocuğunuzu müzik kursuna kayıt ettirdiğinizde, arkadaşlarıyla birlikte olmadan önce ona binayı gezdirebilirsiniz. Böylelikle çocuğunuz yeni arkadaşlarını ve çevresini önceden tanıyabilir. Bu, başlangıcı kolaylaştırır.

  1. Cesaret provası istemeyin:

Pek çok anne baba, çocuğunun oyuncağı alındığında çekingen davranmasına veya kavgaya gözyaşıyla yanıt vermesine tepki duyar. Fakat çocuk “kurban” rolünü bu kadar rahatsız edici bulmayabilir. O halde; oyun parkındaki küçük kavgalarda müdahale etmeyin.

  1. Çocuğunuzu destekleyin:

Hiçbir çocuk, her zaman ve her durumda çekingen ve korkak değildir. Tüm çocukların, herhangi bir alanda mutlaka diğerlerinden daha fazla kişisel güçleri vardır. Öyleyse, eğer çocuğunuz çok iyi koşuyorsa onu destekleyin ve övün. Bu, onun özgüvenini güçlendirir ve başka alanlarda da başarılı olmasının yolunu açar.

  1. Hoşgörülü davranın:

Çekingen çocuklar genellikle uslu olur ve kolay yönlendirilirler. Arada sırada sorun yaşandığında, bağırmalara inanılmaz derecede hassas tepki verir ve cesaretlerini kaybederler. Öyleyse, çocuğunuzu azarlamadan önce, bu azarlamanın gerçekten gerekli olup olmadığını düşünün. Çünkü azar işiten çekingen bir çocuk, dışa dönük çocuktan çok daha fazla etkilenir. Çocuklar, aileleri tarafından kabul edildiklerini ve sevildiklerini hissetmeye daha çok ihtiyaç duyarlar.

  1. Realist olun:

Çekingen bir çocuk, çok ender de olsa dışa dönük bir çocuk olabilir. Ancak onlar da kendi yöntemlerine göre hedeflerine ulaşabilirler. Bu durumda çocuğu bir süre kendi haline bırakmak ve uzaktan gözlemlemek faydalı olabilir. Onun kendini iyi hissetmesi için; sadece sizden yardım istediği veya gerçekten yardıma ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz anlarda, ona yardım edin. Bu, onun yaşam deneyimi açısından çok daha yararlı olabilir.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu